Brüsszel rászáll a zavaros ügyletekre

A vállalatok és vagyonkezelők tulajdonosi láncolatainak végén álló személyeket nyilvános regiszterben tartsák nyilván az uniós országokban: ezt tartalmazza az a pénzmosás elleni szabálytervezet, amelyet kedden fogadott el az Európai Parlament.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyszerűbb lesz az elsíbolt pénzek nyomára akadni - Kép: SXC

Ezentúl, többek között a bankoknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek, ingatlanügynököknek és kaszinóknak is körültekintőbben kell eljárniuk ügyfeleik gyanús tranzakciói kapcsán. A javaslat célja a zavaros ügyletek elrejtésének megnehezítése és az adóelkerülés elleni fellépés. „A nyilvántartások létrehozása megnehezíti a pénzük elrejtésével próbálkozó bűnözők dolgát. A gazdaságaink hatalmas összegeket veszítenek az adóelkerülés miattˮ - mondta az állampolgári jogok bizottságának képviseletében Judith Sargentini holland zöldpárti képviselőnő. Mint azt korábban megírtuk, a tervezet a központi cégtulajdonosi jegyzékekben bármilyen jogi formát öltő gazdasági társaság, többek között vállalatok, alapítványok és vagyonkezelők végső tulajdonosaival kapcsolatos információk nyilvánosan elérhetők legyenek.

A nyilvántartásból kiderül, ki áll a vállalat mögött

A pénzmosás elleni irányelv-tervezetet módosító képviselők kötelezővé tennék, hogy a több központi cégtulajdonosi nyilvántartásban bármilyen jogi formát öltő gazdasági társaság, többek között vállalatok, alapítványok és vagyonkezelők végső tulajdonosaival kapcsolatos információk nyilvánosan elérhetők legyenek.

A nyilvántartásokat összekapcsolnák, és azokba „az információhoz hozzáférni kívánó személy előzetes, egyszerű online regisztráció révén történő azonosítását követőenˮ tekinthetne be, mondták a képviselők. A Parlament azonban az adatvédelemre tekintettel olyan szabályokat is beillesztett a tervezetbe, amelyek biztosítják, hogy csak a legszükségesebb adatok kerüljenek be a nyilvántartásba.

Nagyobb éberség a gyanús pénzmozgások esetén….

A szabálytervezet nagyobb éberségre szólítja fel a bankokat és pénzintézeteket, de a könyvvizsgálókat, könyvelőket, jegyzőket, adótanácsadókat, vagyonkezelőket és ingatlanforgalmazókat is, amennyiben ügyfeleiknél gyanús pénzmozgást észlelnek. Bizonyos esetekben a kaszinóknak is át kell világítaniuk ügyfeleiket, de a kevésbé kockázatos szerencsejátékokat a tagállamok kivonhatják a szabályok hatálya alól.

Fogynak az offshore-menedékek
Aktivizálódott a magyar adóügyi diplomácia, egyre több korábbi adóparadicsommal kötünk egyezményeket. Ez elsősorban azokra jelent veszélyt, akik idehaza eltitkolt jövedelmeiket külföldi bankszámlákon, vagy cégekben parkoltatják.
A pénzmosás elleni módosított irányelv figyelembe veszi a kockázat mértékét, így a tagállamok rugalmasabban, a potenciális veszélyfaktorral arányban büntethetik a pénzmosást és a terrorizmus finanszírozását. Az Európai Parlament a fizetők és a fizetést fogadók, illetve a vagyonmozgások nyomon követése érdekében az átutalásokra vonatkozó rendelet frissítéséről is döntött.

… és a politika szereplőivel kapcsolatban

A „politikai közszereplőkreˮ, azaz a politikai pozíciójukból adódóan a korrupció veszélyének a szokásosnál jobban kitett emberekre vonatkozó szabályokat a „belföldiˮ politikai szerepet vállalókra is kiterjesztették. Ők olyan természetes személyek, akik egy „tagállam megbízásából fontos közfeladatokat látnak vagy láttak elˮ, például államfők, a kormány tagjai, a legfelsőbb bíróság bírái vagy parlamenti képviselők.

Amennyiben egy kockázatosnak ítélt pénzmozgásnak ilyen személyek a címzettjei, akkor különösen nagy figyelmet kell szentelni például az ügylet tárgyát képező pénz kiindulási helyének.

Következő lépések

Az Európai Parlament most a jogszabálytervezetről első olvasatban alkotott álláspontját szavazta meg annak érdekében, hogy a ciklus munkáját összefoglalva azt átadhassa a következő Parlamentnek.

Új törvények is segíthetik az etikus működést
Szigorodnak a vállalatok átlátható és etikus működésére vonatkozó szabályozások. Egy januárban életbe lépő új törvény kötelezi a cégeket csalásmegelőző rendszereik nyilvánossá tételére, míg a márciustól hatályos polgári törvénykönyv a menedzsment felelősségét terjeszti ki a vállalati működésre.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo