Beruházási inga: csődbe kergeti a cégeket

A kis és középvállalkozások számára kedvezőtlenebbek lesznek a hitelfelvételi lehetőségek a bankokat sújtó adó miatt, ráadásul a kkv-szektor eleve nem is keresi már a pénzintézeti finanszírozást - jelzi a Kopint-Tárki konjunktúrajelentése.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Legalább visszaköszön a reformszövetségi indítványok egy része a Széll Kálmán tervben - jegyezte meg az autentikus szakember, Palócz Éva az államháztartás kiadásainak csökkentését szorgalmazó kormányzati programot kommentálva. A Kopint-Tárki vezérigazgatója - egyike volt a reformszövetségi ajánlások papírra vetőinek - az intézete készítette konjunktúrajelentést bemutató március 23-i tájékoztatóján sok más makrogazdasági tényező részletezése mellett a pénzpiaci történésekről, az ott tapasztalható roppant óvatos optimizmusról, az állampapírokat intenzívebben vásárló külföldi befektetőkről, s egyáltalán nem mellékesen a banki kilátásairól adott képet hallgatóságának. A pénzintézetek helyzetét értékelve arra kereste a választ az előadó, hogy vajon lesz-e elég hitelforrás a bankoknál, hiszen 2010-ben negyedére csökkent a nyereségük, s pozícióik az idén is hasonlóan kedvezőtlenek maradnak a rájuk kirótt bankadó miatt.

Egyetlen esély az uniós forrás

Az könnyen igaz lehet, hogy a valóban nagy cégek, amennyiben beruházásokba kezdenek Magyarországon, nem hazai bankokkal finanszíroztatják magukat. Palócz Éva a kis és középvállalkozásokat félti, nem minden ok nélkül, számukra jóval kedvezőtlenebbek a hitelfeltételek. Az egyetlen esélyük az uniós források megpályázása például a Széchenyi tervben. Ehhez egy adalék: maguk a kkv-k sem kapkodnak hitelek után, csak nagyon indokolt esetben tesznek kísérletet arra, hogy bankokkal finanszíroztassák tevékenységüket. A Kopint-Tárki konjunktúrajelentésében egyébként is szinte külön fejezetnek számít a beruházások helyzete. Palócz Éva nagy különbségeket lát az állami, illetve a magánberuházások alakulásában, az előbbieket ugyanis rendkívül nagy ingadozásokról tanúskodnak. Az egyik évben még 20 százalékos növekedést lehet mérni, a következőben pedig akár 20 százalékos csökkenést. Ezt a kilengést a magángazdaság szereplői - e cégek hajtják végre az állam beruházásait - képtelenek követni, hiszen a megnövekedett feladatokra kiépített kapacitásaikat a következő időszakban nem tudják kihasználni, s nagyon könnyen csődbe jutnak. Ami a beruházási előrejelzést illeti, a Kopint 2,5 százalékos növekedést vélelmez, de hozzáteszi, hogy a bázis eleve alacsony. A versenyszektorban - vélik - mindenesetre a jó nemzetközi konjunktúra és a magyarországi költségelőnyök kihasználásának szándéka számottevő beruházás-növekményt tenne lehetővé. Nem lehet azonban tudni, hogy az ágazati adók milyen negatív hatást fejtenek ki a külföldi vállalatok beruházási tevékenységére. Az szinte bizonyos - olvasható a jelentésben -, hogy az adó által közvetlenül érintett ágazatok beruházásai csökkenni fognak.

A konjunktúra intézet fenntartja a 2011-re vonatkozó előrejelzését a GDP 3 százalékos bővüléséről, nota bene: lefelé mutató kockázati tényezőket lehet vélelmezni. A kommentár is figyelmeztető, Magyarország estében ugyanis - Ír- és Görögország mellett - a válság nagyon súlyos hatása még távolról sem kompenzálódott a 2010-es növekedéssel. Az elmúlt időszak egyik különlegességének tekinthető a magánfogyasztás alakulása, illetve növekedésre gyakorolt hatása. Bizonyosnak látszik, hogy a háztartások jövedelmei az idén számottevően nőni fognak, egyebek között az adóintézkedések eredményeként mintegy 400 milliárd forint plusz jövedelem marad a lakosságnál, s állítólag eléri a 300 milliárdot az állami nyugdíjrendszerbe visszavezetett embereket megillető reálhozam. Ezek az elemek egyszeri növekedést feltételeznek, de a normál béremelésnek is észlelhető hatásával kell számolni. A Kopint szakértői szerint azonban nem lehet precíz véleményt kialakítani arról, hogy az akar 1000 milliárd forintot is kitevő jövedelem többletet mire használják a háztartások. A klasszikus lehetőségekre - például a fogyasztásra, megtakarításra - éppen úgy tippelni kell, mint arra, hogy például hitelek visszafizetésére kerülhet sor. A növekedés fő húzóereje tavaly a nettó export növekedése volt. Azt lehet feltételezni, hogy az idén az exportvolumen növekedése és az importvolumen bővülése szerényebb mértékű lehet, mint volt 2010-ben, de az exportnak az importnál gyorsabb lehet a növekedése.

Áfacsökkentés nem megoldás

A konjunktúra intézet adatai közül érdemes kitérni az inflációra vonatkozókra. A múlt év egészében, s az idei eddigi hónapokban is az élelmiszerár emelkedése volt a pénzromlás legfőbb oka, 2010-ben 4,9 százalék volt az infláció, az idén 3,9 százalékkal számol az intézet, ugyancsak a dráguló élelmiszerek, energia, és közszolgáltatások miatt. (Palócz Éva szerint az a köztudatba bedobott minapi hír, hogy az élelmiszerek áfáját esetleg egységesen 5 százalékra vinnék le, nem tűnik szerencsés elgondolásnak. Főleg azért, mert jövőre is kellenek áfa-bevételek.)

Kopint-Tárki a nemzetközi kilátásokról általában kedvezőtlenebb trendeket fogalmaztak meg, mint tették azt a korábbi elemzéseikben. A Kopint szakértője, Nagy Katalin a világgazdasági kockázatok általános erősödéséről adott számot, hangsúlyozva, a múlt évben nem kellett számolni sem a Japánt ért természeti katasztrófa következményeivel, sem a líbiai folyamatokkal. Mindenesetre nem várhatók a tavalyihoz hasonló viszonylag kedvező teljesítmények, csak lassuló növekedésre van esély. Kivételek persze vannak, a feltörekvő országok jóval jobb pozíciókat mondhatnak magukénak, Kínát és Indiát változatlanul erőteljes fejlődés jellemezheti.

A nyersanyagpiaci ártrendek nagy bizonytalanságokat jeleznek, illetve az ipari fémkereslet növekedése éppen úgy valószínűsíthető, mint a nemesfémek piacának növekvő kockázata. A nyersolaj árnövekedése folytatódni látszik, bár nem annyira a líbiai események, mint a spekuláció miatt. Nem indokolt a 110-120 dollárnál magasabb ár, ám a prognózisok általában többről szólnak. Végül is a maginfláció alacsony maradt mind az USA-ban, mind az euro-zónában. De az energiaár, az élelmiszerár felfelé mozdítja el az inflációs nyomást.

Jobb feltételek a nemzetközi piacokon
A pénzpiacok bizonytalansági tényezőiből is több van, mint a múlt évben. Főleg az államadósság alakul kedvezőtlenül számos országban, Görögországban, de Írországban is az átütemezés tűnik a legaktuálisabb problémának. Amúgy a nemzetközi pénzpiacon kedvezőbbek a hitelezési lehetőségek, mint egy-két éve, s a kamatok is legfeljebb nagyon csekély mértékben nőnek. A jegybankok sem készülnek komolyabb lépésekre, az ECB talán csak jelzés értékű emelést hajt végre, a FED semekkorát.
A számunkra igen fontos német gazdaság hangulata kedvező, az import növekszik, s a beruházások mutatói is élénkülésről tanúskodnak. Ami azt illeti, Kelet-Közép-Európában is akadnak országok - Lengyelország, Csehország, Szlovákia -, ahol a beruházások lendületet vettek, s akár 5-6 százalékkal is kalkulálhatnak az idén, a fogyasztásnövekedés pedig 3-4 százalék között lehetséges. Bartha Attila, a Kopint-Tárki térség-szakértője azt is vélelmezi azonban, hogy a kelet-európai szláv országok háza táján maholnap stabilizációs lépések várhatók.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo