Az Erzsébet-utalvány sem EU-konform?

A cafeteria juttatások egyik új elemét is vizsgálja az Európai Bizottság a BruxInfo értesülései szerint. A havi 5 ezer forintos nagyságban adható Erzsébet-utalvány ellen az lehet a kifogás, hogy az kiszorítja a piacról a korábban az étkezési utalványokat forgalmazó cégeket. A három francia vállalaton túl valószínűleg a multinacionális áruházláncok sem örülnek az új juttatásnak. Az állami kibocsátó csak a hazai tulajdonban lévő élelmiszerüzletekkel és a MOL-lal kötött elfogadói szerződést mostanáig.

Bizottsági forrásokra hivatkozva a BruxInfo úgy tudja: az Európai Bizottság heteken belül választ vár a magyar kormánytól miután piaci szereplők panasszal fordultak az unióhoz, mivel versenytorzítónak és diszkriminatívnak tartják az Erzsébet-utalványt.

2011. december 31-ig a piaci szereplők – elsősorban az Edenred, a Le Cheque Déjeuner és a Sodexo – által kibocsátott étkezési utalványokat havi 18 ezer forintig kedvezményes adózás mellett adhatta a munkáltató a dolgozóinak. Az idén életbe lépett új cafeteria rendszerrel viszont a korábban piaci módon működő juttatást az állam erősen leszabályozta: kizárólag a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ) által kibocsátott Erzsébet-utalvány esetében engedi meg a kedvezményes adózást legfeljebb havi 5000 forintig. A korábban mintegy 100 ezer vállalat 2,5 millió munkavállalója által költött utalványok után – béren kívüli juttatásként – 51,17 százalékos adót kell fizessen a munkáltató 2012. január 1-jétől.

Diszkriminatív-gyanús lehet a rendszer abból a szempontból is, hogy az Erzsébet-utalványt mostanáig kizárólag magyar tulajdonban lévő élelmiszerláncokban, valamint a MOL-nál fogadják el. Egy sajtótájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva Szatmáry Kristóf azzal magyarázta az Erzsébet-utalvány kapcsán a multinacionális vállalatok hiányát, hogy az szociális jellegű termék. A kormányzat számára mindössze az fontos, hogy a dolgozó az ország bármely pontján be tudja váltani élelmiszerre azt, de más „kényszer” nincs az elfogadóhelyekkel való megállapodásban. A gazdaságszabályozásért felelős államtitkár szerint a hipermarketeknél nem kontrolálható, hogy az emberek mire költik a kizárólag fogyasztásra kész élelmiszerek – idén átmenetileg melegétel – vásárlására fordítható utalványt.

Guller Zoltán a NÜSZ ügyvezető igazgatója szerint a fő cél, hogy az Erzsébet-programra – az Erzsébet-utalványból befolyt összegből finanszírozott szociális programra – minél több forrást tudjanak biztosítani, ezért fontos az utalvány költséghatékony kibocsátása és működtetése. Vajon ez a magyarázat az uniónak is megfelel-e, hogy nem tekintse „versenytorzítónak és diszkriminatívnak” az új cafeteria elemet. A kormány úgy számol, hogy akár 10 milliárd forint is befolyhat az Erzsébet-utalványokból, amennyiben legalább kétmillió munkavállaló kapja a juttatást.

A SZÉP-kártya jó a kkv-knak

A korábbi étkezési utalványok másik felhasználását kiváltó SZÉP-kártya – ezzel fizethet a munkavállaló a melegétkezésért – is sokakban ellenérzéseket vált ki. Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint viszont a kártyásított juttatásnak számos előnye is van, különösen a kkv-k szemszögéből.

Az étkezési utalványokat vagy az üdülési csekkeket a munkáltatónak meg kellett rendelnie, át kellett venni, ki kellett osztani a dolgozóknak minden hónapban, alá kellett iratni az ehhez kapcsolódó papírokat. A kártya sem a munkáltatónak, sem a dolgozónak nem kerül pénzbe, újabb adminisztratív terhek nélkül – a bérekhez hasonlóan – lehet rá utalni az adott összeget. Az elfogadóhelyeknek is kedvező. Az utalványrendszer 6-8 százalékos jutalékával szemben mindössze 1,5 százalék a törvényben előírt maximális jutalék mértéke, másrészt egyszerűbb a kezelése. Várhatóan a pénzükhöz is gyorsabban fognak hozzájutni a kereskedelmi szolgáltatók, véli az adószakértő.

A kártyára éves szinten a munkáltató legfeljebb 450 ezer forintot utalhat, amelyből szálláshely szolgáltatásra, egészségmegőrző szabadidős tevékenységre, illetve vendéglátóhelyi melegétkezésre költhet a munkavállaló. Vámosi úgy véli: politikai megközelítésben valóban nem szép negligálni a piacot, de a vállalkozások összességében – a munkáltatók és az elfogadóhelyek is – jól járnak a kártyával.

– Az egyszerűsítésnek a munkáltatók örülnek, a munkavállalók kevésbé. Pedig a SZÉP-kártya kényelmes és átlátható – hangsúlyozza a szakember, aki szerint ez a szituáció emlékeztet arra, mint amikor bevezették a munkabér kötelező bankszámlára utalását. Bár akkor a munkavállalók többsége nem szerette ezt, ma már mindenki számára természetes. Ráadásul a két évig érvényes kártya elvesztése nem jelenti a ráutalt keret elvesztését szemben az üdülési csekkel. A kibocsátó bankok éppúgy letiltják és pótolják a plasztikot, mint a bankkártyákat.

Hogy reagáltak a cégek?

A K&H január végi, 700 hazai kisvállalkozás vezetőjének megkérdezésével végzett negyedéves kutatása azt mutatta, hogy mintegy 10 százalékponttal, 53 százalékra csökkent a béren kívüli juttatást nyújtó cégek aránya.

A cafeteriatrend.hu január végi felmérésére válaszoló 1080 munkáltatónak pedig mindössze 7,8 százaléka szüntette meg teljes egészében a juttatási rendszerét. Fata László cafeteria-szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy a megkérdezettek 2,5 százaléka viszont éppen 2012. elején kezdte el használni a béren kívüli elemeket a juttatási rendszerében. A növekvő terhek miatt az összkép azonban a Cafeteriatrend felmérése szerint is visszaesést mutat: 52,6 százalék csökkentette a dolgozóknak adott nettó juttatások értékét, 9,1 százalék növelte.

– A változások mértékét átlagolva 2012-ben nettó 15,3 százalékkal kevesebb jut a dolgozóknak béren kívüli juttatások formájában, mint 2011-ben – mutat rá Fata László.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo