"Akkor senki nem panaszkodott, amikor munkát adtam az embereknek"... kesereg a csődbe ment Jamie Oliver

Jamie Oliver, a világszerte ismert mesterszakács 22 év alatt páratlan pályát futott be. Tavasszal azután összeomlott híres nagy-britanniai étterem-birodalma, 23 olasz éttermének vagy ezer alkalmazottja került az utcára. Azóta először beszélt most arról, mi volt a csőd oka – és hogyan tovább.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vidéki vendéglős pufók képű, mosolygós fia 1997-ben került először képernyőre, amikor a BBC az ismert londoni River Caféról forgatott, ahol Oliver a desszertekért felelt. Megtetszett a képe és a munkája, majd amikor egyre jobban bizonyított mint a korszerű, egészséges táplálkozás apostola, saját TV-műsort adtak neki. A Meztelen szakács immár világszerte fogalom, ugyancsak sikeresek lettek további tv-sorozatai, a vidám vidéki gyerekből pedig milliós nagyvállalkozó lett.

jamieoliver.com

Oliver a látványos csőd után először volt hajlandó beszélni arról, hogy mi és miért történt, a londoni The Timesnak.

Szerinte tulajdonképpen minden rendben volt, éttermei „fényévekkel voltak a vetélytársak előtt”, de „rossz tanácsokat kapott és elkendőzték előle a valóságot.”
Amihez a konzervatív lap azt fűzi hozzá, hogy a vendégek másként ítélték meg a dolgot. Ők azt látták, hogy az éttermeket ugyan a híres tulajdonos nevére alapították, de áraik magasak voltak, míg az ételek minősége közepes. Ehhez járul, hogy a brit belvárosok kiüresedésével, az ételrendelő szolgálatok elterjedésével általában visszaszorulóban vannak a hagyományos éttermek.

A volt tulajdonos azzal védekezik, hogy a maga részéről az utolsó pillanatig mindent megtett, saját vagyonából 25 millió fontot áldozott arra, hogy elkerülje a csődöt. A csődbiztosnak ennek ellenére még 83 milliós adósság fedezéséről kellene gondoskodnia, annak mintegy felét a HSBC bankház által nyújtott majd 40 milliós hitel jelenti. A képhez tartozik, hogy miközben

a Jamie's Italian éttermek sok alkalmazottját e-mailben értesítettek munkahelyük megszűnéséről, párhuzamosan javában tartott és folytatódott az ötgyermekes Jamie-család új otthona, egy vidéki kastély renoválása.
A háziúr válasza a bírálatokra: „Akkor senki nem panaszkodott, amikor az éttermeket megnyitottam és munkát adtam az embereknek...”

Olivert egyébként leginkább az szomorítja el, hogy a csőddel megszűnt Tizenöt nevű alapítványa is. Annak keretében 2002 óta képeztek ki szakácsnak hátrányos helyzetű, akár drogfüggőségből vagy börtönből szabadult fiatalokat szakácsnak. Nagy részük sikerrel el is indult a pályán, többen már nagy éttermek séfjei.

A sztárszakács is egyetért a cukoradóval
Különadót vetnek ki a cukrozott üdítőitalokra Nagy-Britanniában a gyerekelhízás elleni harc jegyében - jelentette be nagy meglepetésre George Osborne brit pénzügyminiszter. A különadót a gyártókra terhelik és azt két év alatt vezetik be, hogy a gyártók addig megváltoztathassák termékeik cukortartalmát.
A mesterszakács vállalkozónak egyébként távolról sem ez volt az első kudarca. Évekkel ezelőtt be kellett zárnia szakácskönyveit is árusító csemegebolt-hálózatát, akárcsak konyhai eszközöket forgalmazó cégét s már két éve megszűnt a Jamie Magazin. Ugyanakkor emlékezetes sikerrel járt a 2005-ben indított kampánya azért, hogy egészséges ételeket kapjanak a gyerekek az iskolákban. Követelte azt is (eddig hiába) hogy 21 óra után ne lehessen az egészségre káros ételeket reklámozni a televízióban és kötelezzék az éttermeket, hogy tüntessék fel az étlapon a kínált készítmények kalóriatartalmát is.

pixabay.com

Oliver mérlegének másik serpenyőjében is vannak említésre méltó tételek. Miközben rendre bírálta a hipermarketek élelmiszer-kínálatát, az egyik nagy lánccal évekig együtt működött a reklámban. S miközben a környezetvédelemnek is bajnoka volt, Anglia Shell-kút büféi is az ő nevével hirdették magukat.

Akármiként is: a még csak 44 éves Jamie Oliver távolról sem adta fel. Hamarosan megjelenik Veg nevű legújabb szakácskönyve, amelynek tartalmát nem nehéz kitalálni. Változatlanul vetítik tv-sorozatait és könyveinek sikerére jellemző, hogy a (magyarul is megjelent) „5 hozzávaló” címűből például csak Nagy-Britanniában 2.53 millió példány fogyott két év alatt. A kötetek és a tv-sorozatok tavaly 8 millió fontot hoztak, a licenc-szerződések további 5.3 milliót. Míg a brit szigeteken már csak két Jamie's étterem működik (az egyik a Gatwick repülőtéren), más tulajdonosokkal, a Jamie nevét viselő 61 külföldi, köztük a budapestiek, változatlanul fogadják vendégeiket.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo