Akadályozzuk meg a sunnyogás kialakulását!

Az ember folyamatosan teremt, a munkatársak is emberek, ezért ők is folyamatosan teremtenek, csak az nem mindegy, hogy mit! Lehet, hogy túl banálisnak hangzik az, hogy az ember folyamatosan teremt, sőt látszólag néha, ez nem is igaz. Vegyünk például egy olyan munkatársat, aki lusta, ha csak teheti, nem csinál semmit. Ha hisszük, ha nem, ő komoly energiát abba fektet bele, hogy „megteremtse” annak a feltételét, hogy sunnyoghasson.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Konkrét célok nélkül egy idő után a munkatársak elveszítik a motivációjukat - Kép: Freestock

Ki nem látott még olyan munkatársat, akinek az első reakciója egy utasításra, hogy „igen, de”, majd jönnek a kifogások, „Miért nem lehet azt, úgy megcsinálni, ahogy kérik”? Majd egy kicsit később, ugyan ez a munkatárs már szinte csak „nem-ben” gondolkozik és nem teremt, hanem egyenesen ellen-teremt!

Létezik a erre egy megfigyelés: először még egyetértenek és motiváltak a munkatársak, ezért aktívan teremtenek, együttműködnek, összhangban vannak és elérik azt, amit akartak. Ilyenkor a munkatársak „igenben” gondolkodnak, felelősségteljesek, együttműködőek. Majd történik valami, vagy inkább elmúlik valami és munkatárs már nem olyan felelősségteljes, már nem kizárólag „igenekben” gondolkodik. Most kezd rá jellemző lenni, hogy „igen, de”-vel kezdődnek a mondatok és már nem kizárólag a vezető utasításai szerint teremt, hanem úgymond a „saját örömére”, „kényelmére” teremt. Ezt a fázist hívhatnánk felelőtlen teremtésnek is. Nem arról van szó, hogy rosszindulattal teremt, de egyértelműen igaz, hogy nem igazán nézi a viselkedésének következményeit a csoportjára nézve! (Ebből is látható, hogy milyen magas lehet a folytonos félrenézés ára!)

Gondoljunk bele, hogy ha a munkatársi gárda 20 százaléka jelenleg is felelőtlenül teremt, azaz nem nézi a munkájának – illetve hiányának - a következményeit, aktívan nincs összhangban a csapat többi részével, mennyi felesleges munkát okoz, akár balesetveszélyt teremt. Ráadásul, nem ő a legrosszabb, mert egy idő után, a sok felelőtlen teremtés elkezdi nyomni a munkatárs lelkét és el kell kezdenie igazolni a saját tetteit. Ekkor indul el a lejtőn lefelé nagy sebességgel, mikor már aktívan akadályozza a munkát, hangoztatja is, hogy miért nem tehet mást és megpróbál minden körülötte lévő munkatársat is megnyerni az „ellenzéki szerepnek”!

Légy magad a változás, amelyre vágysz!
Vannak emberek, akik hivatásukat úgy végzik, hogy azzal pozitív rendszerszintű változást idéznek elő. A társadalmi vállalkozások, melyek miközben üzletelnek, a társadalmi igazságosság szempontjait érvényesítik a gazdaságban, feltehetően egyre fontosabb szerephez jutnak majd a világban. Mögöttük sok esetben egy olyan erős vízióval bíró ember, „változáshozó” áll, aki a külvilág logikájával sokszor ellentétesen, erős hittel képvisel fontos és végül sikert hozó ügyeket.
Nem gondolom, hogy sok vezető szereti az ilyen helyzetet. Valószínű, sokan elgondolkoztak már azon, hogy hogyan lehetne a „teremt” oldalon tartani minden munkatársat folyamatosan. Elárulom, van egy titok, ami egyszerűbben hangzik, mint azt gondolhatnánk. A titok nem más, mint a közös célok, amiben egyetértenek a munkatársak és ami motiválja a munkatársakat. Nagyon egyszerű, de éppen ezért tud működni.

Ha van közös cél, és azt minden munkatárs érti, minden munkatárs el akarja érni, akkor minden munkatárs számára egyértelmű, hogy azért a célért kell dolgoznia és nem másért. Ekkor, minden munkatárs a „teremt” oldalon van, együtt dolgozik, „igenekben” gondolkodik és egymást is támogatja! De, amikor elérjük azt a bizonyos közös célt és nincs kihirdetve új cél, vagy lekerül a fókusz a közös célról, akkor megszűnik a közös célorientáltság és minden munkatárs maga találja meg azt a célt, amiért hajlandó teremteni, és ami neki jó. Innen már csak idő kérdése a csapat szétesése, a felelőtlen teremtések megjelenése és már is közel állnak a munkatársak, hogy elinduljanak az „ellen teremt” oldal felé! Itt olvashat arról, hogy mi a cégvezető igazi munkája a szervezetben!

Természetesen, ritkán fehér-fekete a kép, de talán pont emiatt, nem is minden vezető figyeli érzékenyen, hogy melyik oldalon állnak épp a munkatársai. A tanácsom egyszerű: legyenek közös, ismert és elfogadott célok; lássák a munkatársak, hogy képesek elérni a saját céljukat azáltal, hogy elérik a közös élt; legyen a közös cél életben tartva, és ami nagyon fontos, amint elérünk egy célt, legyen új cél kijelölve! A célok adják meg a teremtés valódi irányát, ha ez nincs, a teremtés folyik tovább, de az irány régen kicsúszott a vezető kezéből!

Nagy Béla

Comline Budapest Kft.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo