Adóköteles az ügyvezető felelősségbiztosítása

A vezető tisztségviselők növekvő felelősségi köre az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó változás az új Ptk-ban. Ha azt a gyakorlat dönti is el, hogy mennyire kell félnie az ügyvezetőknek a perektől, úgy tűnik az őket védő biztosítások általánossá válnak. A Piac&Profit szakértője segít átlátni a kapcsolódó adózási kérdéseket.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Fotolia

A Piac&Profit is megírta korábban, hogy perek ezrei indulhatnak az ügyvezetők felelősségének megváltozott szabályai miatt az új Ptk. 2014. március 15-i hatályba lépését követően. Azóta egyre több jogász mondja, hogy túlzott volt az ijedtség, a jóhiszeműen eljáró ügyvezetőknek nem kell attól félnie, hogy a házukat is viszi egy esetleges per. Ennek ellenére nagy népszerűségnek örvendenek az ügyvezetőket védő biztosítási konstrukciók.

A vezető tisztségviselők és felügyelőbizottsági tagok felelősségbiztosítását megköthetik azok társaságok, akik védeni szeretnék saját vezetőiket, vagy azok a természetes személyek, akik vezető pozíciót töltenek be, és szeretnének gondoskodni személyes vagyonuk védelméről. Ráadásul a pénzügyi veszteségek megtérítésén túl, a biztosítás fedezi a jogi védekezés során felmerülő költségeket is, amelyek azokban az esetekben is jelentős költséget jelenthetnek, ha a kártérítési igény végül nem bizonyul megalapozottnak.

Azt azonban nem egyszerű kideríteni, hogy ki is fizesse ezeket? A cég vagy az ügyvezető? És kinek kell adóznia utána?  Puskelyné Király Ágnes, a Top Cafeteria Kft. adószakértője válaszol a több törvény által meghatározott problémára.

A társasági adóban minden olyan biztosítás díja elszámolható költség, aminek a biztosítottja munkavállaló, vezető tisztségviselő, személyesen közreműködő tag. Ebből a szempontból nem számít, hogy ez életbiztosításról, felelősségbiztosításról vagy más konstrukcióról van-e szó. (Tao tv. 3. mell. B) 8.)

Az Szja törvény ugyanakkor már különválasztja a biztosításukat tartalmuk szerint és pontosan definiálja, hogy melyik kategóriába mi tartozik. E szerint három kategóriát különít el:

a. Adóköteles biztosítási díj: magánszemély biztosítottra más személy (cég) által fizetett díj... (Szja tv. 3.§ 89.) – ez bármilyen biztosítás lehet.

b. Személybiztosítás: élet-, baleset- és betegségbiztosítás (Szja tv. 3.§ 90.)

c. Kockázati biztosítás: olyan személybiztosítás ... (Szja tv. 3.§ 91.)

Az Szja tv. 1. mell. 6.3. szerint adómentes a kockázati biztosítás (bizonyos összegig). A fenti definíciót figyelembe véve ugyanakkor ez csak élet-, baleset- vagy betegségbiztosítás lehet.  Az 1. melléklet 6.9. pontban még egy adómentes biztosítási típust rögzít a törvény, ez szintén életbiztosítás. Tehát a felelősségbiztosítás ezen kategóriák egyikében sem jöhet szóba.
Nem az ügyvezetőt kell védeni, hanem a pozíciót
A cégeknek nem az egyes vezető tisztségviselőkre kell biztosítást kötniük, hanem a pozícióknál kell meghatározni a felelősségi köröket és a kockázatot - mondta Gál József, az UFS Bróker felelősség- és vagyonbiztosítási szakértője a Piac&Profit KKV-Akadémiáján. „Érdemes a legrosszabbra felkészülni. Azonban az a tapasztalatunk, hogy a cégek minél olcsóbban szeretnék megúszni a biztosítást, így viszonylag kis fedezeti limiteket kérnek” – mondta. „A gyakorlatban azonban a mérleg alapján, az alkalmazotti létszám alapján, illetve a várható kockázatok alapján ki lehet számítani, mik azok a kockázatok, amiket mindenképpen le kell fedni, ennek alapján kell belőni a limitet” – mondta, kiemelve, hogy hibát követ el, aki szerint vele nem történhet meg, hogy beperelik. További részleteket többek között a legjellemzőbb károkról itt talál.
Az Szja tv. 70.§ (1) c) szintén a személybiztosításra mondja ki, hogy „egyes meghatározott juttatásnak” minősül, tehát ide tartoznak azok az élet-, baleset- és betegségbiztosítások, amelyek nem felelnek meg a „kockázati” kategóriának, vagy meghaladják az értékhatárt. Tehát a felelősségbiztosítás ebbe a jogi kategóriába sem fér bele.

Felmerülhet még az Szja tv. 4.§ (2a) b) pontjának illetékessége, amely a „kizárólag a díjat fizető kártérítési felelősségi körébe tartozó kockázat elhárítására kötött biztosítás” kategóriát tartalmazza, ami nem minősül bevételnek. Szakértőnk ebben a kérdésben a NAV-val is folytatott egyeztetést, amelynek eredménye – némi vita után – az lett, hogy az vezető tisztségviselő felelősségbiztosítása ebbe a kategóriába sem fér bele, mivel ez csak a cég kártérítési felelősségére vonatkozhat.

Így marad a „simán” adóköteles biztosítási díj, ami azt jelenti, hogy összevonandó jövedelem, a vezető tisztségviselő jogviszonyától függően adó- és járulékköteles.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo