A transzferár-elszámolásból még gond is lehet

A vállalatok jól teszik, ha ügyelnek a transzferár-kiigazításra, mert a számviteli törvény évközi változása nyomán még nem alakult ki egyértelmű számviteli gyakorlat – figyelmeztet a Deloitte.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Érdemes figyelni a számviteli változásokra – Kép: SXC

A számviteli törvény évközi változása alapján a kapcsolt vállalkozásoknak 2013. június 30-tól lehetőségük nyílik arra, hogy az egymás közötti szerződéseikben lehetővé tett, egy meghatározott időszak alatt, a normál üzleti tevékenység keretében értékesített, beszerzett eszközökre, szolgáltatásokra vonatkozó utólagos ellenérték-korrekciót könyvviteli elszámolásaikban az eredeti ügyleti ellenérték módosításaként szerepeltessék. Ezzel a lépéssel elkerülhetik a társasági adóalap-módosítást.

„Az ellenérték-korrekciókat eszközbeszerzés esetében az eszköz bekerülési értékének részeként, szolgáltatás-igénybevétel esetében az elszámolt költség, ráfordítás módosításaként, értékesítés esetén az értékesítés nettó árbevételeként kell elszámolni az utólagos módosításról kiállított számviteli bizonylat alapján” – mondta Veszprémi István, a Deloitte Zrt. adópartnere.

A hatálybalépés óta eltelt 3 hónap alatt nem alakult ki egyértelmű gyakorlat az új szabálynak a transzferár-kiigazítás komplex (számvitelt és valamennyi adónemet lefedő) kezelésébe illeszkedéséről. A gyakorlat néhány esetben már a korábbi időszakra is azt mutatta, hogy a cégek  a fenti rendelkezéseknek megfelelően könyvelték a pénzügyileg rendezett, de szabályos számlával nem módosított  transzferár-különbözetet, ez kockázatot jelenthet, hiszen a törvény korábbi szövegéből ez a rendezés nem volt egyértelműen kiolvasható. (A kérdés azért is fontos, mert a hatóságok egyre szigorúbban ellenőrzik a transzferár-számításokat.)

A képet színesíti, hogy ezen elszámolásokat a könyvvizsgálók több esetben elfogadták  –az ügylet tartalmi megítélését előtérbe helyezve – a formailag esetlegesen nem teljesen megfelelő számlákkal szemben. Az előzőek következtében a cégeknek érdemes kiemelt figyelmet fordítaniuk a törvény hatálybalépését megelőző időszakra elszámolt transzferár-kiigazításra csakúgy, mint a szerződéses feltételek megfelelő meglétére és az egyes adózási kérdések (társasági adó, áfa, iparűzési adó, vám) megnyugtató megválaszolására.

Transzferár: nem excelben kellene kattintgatni!
Kiszolgáltatottakká válhatnak a cégek, ha nem a legkorszerűbb módszereket alkalmazzák a transzferárazásban: a vállalatok több mint fele még mindig hagyományos táblázatkezelő szoftvert használ, több mint harmaduk pedig éves pénzügyi beszámolókra hagyatkozik a transzferár-elemzések elkészítésekor.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo