A stratégia az útvonal, amely a célunkhoz vezet

Ahhoz, hogy sikeresen érjük el vágyainkat, eredményesebbé és elégedettebbé váljunk, többlépcsős folyamaton kell végighaladni. Szakértőnk, Vass Andrea coach most a cél meghatározása után következő stratégia alkotást veszi górcső alá.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP-archív

A cél meghatározása (és az ehhez vezető támogató és hátráltató szokások azonosítása) után jellemzően következik a tervezési szakasz, kialakítjuk a stratégiát, a hogyant, a cselekvési tervet és erőforrásokat allokálunk az egyes lépésekhez. A stratégia magában foglalja az útvonal megtervezése mellett, az erőforrások hatékony használatát is.

Nézzük meg a stratégia folyamatát különböző nézőpontokból!

Kezdjük ott, hogy mindent kétszer teremtünk. Először gondolatban, szellemi síkon, aztán fizikai síkon. Amit elképzelünk a fejünkben, a cél, amit kitűzünk magunknak, fontos, hogy illeszkedjen az alapértékeinkhez, elveinkhez, legyen kellőképp motiváló, és legyen összhangban a képességeinkkel.

A cél meghatározása után tervezzük meg az útvonalat.

„Kezdd a kezdetén – mondta a Király -, és az a leghelyesebb, ha a végén végzed.”
(Lewis Carroll: Alice Csodaországban)
Érdemes a célhoz vezető úton mérföldköveket meghatározni magunknak. Minél távolibb a cél, annál több mérföldkövet jelöljünk ki. Az időben hozzánk legközelebbi mérföldkő olyan legyen, amit viszonylag kis erőfeszítéssel és odafigyeléssel meg tudunk ugrani. A sikerélmény növeli a motivációnkat, további lendületet ad.

Lépésről lépésre haladjunk, és közben figyeljünk:

  • Olyan lépéseket tettünk, amelyek közelebb vittek a célunkhoz vagy távolabb?
  • A megtett lépések nem mindig járnak a tervezett eredménnyel. Fontos, hogy vonjuk le a megfelelő következtetéseket, és rugalmasan módosítsunk az útvonalon, ha szükséges.
  • Élvezzük az utat vagy sem?
  • Minden lépés egy tapasztalás. Minden tapasztalásból tanulhatunk.
  • Ne riadjunk meg egy-egy megtorpanástól vagy kedvezőtlen visszajelzéstől. Legyünk kitartóak, de ne szemellenzősek!
Elfogadás és türelem a két kulcsszó

Elfogadás. Ami van, az már van, függetlenül attól, hogy mi akarjuk vagy sem, küzdünk ellene vagy sem. A már létező elemeken, a jelenen nem tudunk változtatni. Amit megválaszthatunk, az a viszonyulásunk a dolgokhoz és a figyelmünk iránya. Nézzük meg, hogy hova irányítjuk a figyelmünket, hogy gazdálkodunk az erőforrásainkkal! Amit irányítunk és amire befolyásunk van, arra helyezzünk több figyelmet, amire nem terjed ki a befolyásunk, azzal kapcsolatban pedig gyűjtsünk információt, tájékozódjunk, és ne rágódjunk, agyaljunk feleslegesen!

Türelem. Nem érdemes siettetni a dolgokat. Nem tudunk lépéseket átugrani. A fejlődésnek és növekedésnek megvan az íve. A személyes fejlődésnek is és az üzleti vállalkozásunk fejlődésének is. Fogadjuk el, azt, ahol most épp tartunk. Értékeljük a megtett lépéseket és sikereket. Ünnepeljük meg a mérföldköveket is.

Akarás helyett éber figyelem

A saját utamon megtanultam, hogy ha azt tapasztalom, hogy nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretném, akkor nem a „még kitartóbban, még nagyobb erőfeszítéssel, még nagyobb akarással” próbálkozom működés a jó válasz a helyzetre, hanem az, ha megállok, és elengedem „az akarásos üzemmódot”, ha lelassulok, és figyelek a jelekre, mi is van.

Ez vált be nekem. Ennek az az oka, hogy innen tud előbukkanni, ebből az éber és könnyed figyelemből tud megszületni a kreativitásunk, ekkor halljuk meg az intuíciónk hangját, és ekkor férünk hozzá a belső bölcsességünkhöz, ami segít nekünk abban, hogy máshogy próbálkozzunk, mint eddig, és ugye ami eddig volt, az nem vált be, tehát valami másra van szükség. Az új, a más próbálkozás aztán majd valószínűleg ismét előre visz.

A haladás az utunkon lehet flow élmény is (a flow-ról itt olvashat bővebben), ha elég tudatosak vagyunk, és nem feszülünk bele az útba, ha nem vagyunk görcsösek. Ez a megengedőbb, elfogadóbb és oldottabb magatartás élvezetesebb és hatékonyabb is – a tapasztalatom szerint –, mint a „teljesítős működés”.

A kreativitást, a rugalmasságot, az elfogadást, a türelmet és a tudatos jelenlétet legalább annyira fontosnak tartom a célunkhoz vezető úton, mint magát a cél kitűzését, a tervezést és a kitartást az út során. Bal és jobb agyféltekénk egyaránt erőforrásaink, ne feledjük.

Gondolkodás, érzések és cselekvés egyensúlya

A gondolkodás, az érzések és a cselekvés harmóniájára, összhangjára és kiegyensúlyozott működésére szintén érdemes figyelnünk. Ha valamelyik domináns a három közül, akkor előbb-utóbb nehézségünk támad. Ha sokat tervezünk, „sokat időzünk fejben”, és nem merünk cselekedni, nem leszünk eredményesek. Ha pedig ellenkezőleg, ész nélkül cselekszünk, az galibát okozhat, és utólag megbánhatjuk a hirtelenségünket, ha pedig a szív hiányzik, a szeretet hiányzik, akkor a lényeg veszik el a mindennapjainkból.

A sikeres emberek tudják, hogy mit szeretnének elérni, és hisznek is benne, hogy azt el is tudják érni.
A befele figyelés és kifele figyelés egyaránt fontos.Előbbi alatt azt értem, hogy a cselekvéseink az értékrendünkkel összhangban legyenek, hogy magunkkal harmóniában legyünk, és a saját utunkat járjuk, ne mások álmait-vágyait valósítsuk meg. A kifele figyelés pedig egyrészt magában foglalja a külvilág reakcióit, viszonyulását és azt is, hogy nyugodtan nézzünk körül, és tanuljunk másoktól. A sikeres emberektől tanulhatunk, átvehetünk tőlük bevált sémákat. Lehet, hogy nem pont ugyanazon az úton haladtak, mint amin mi, de ők is találkoztak kihívással, akadállyal és átjutottak ezeken, megtudhatjuk, hogyan.

A sikeres emberek tudják, hogy mit szeretnének elérni, és hisznek is benne, hogy azt el is tudják érni. A meggyőződésünk erősen befolyásolja azt, hogy végül mennyire leszünk képesek kiaknázni a bennünk lévő lehetőségeket.

Az út belülről kifelé vezet

Paradigmaváltás szükséges a gondolkodásmódunkban: először befele figyeljünk, hiszen ami bent van, az van kint is. Haladjunk belülről kifelé. Ha várunk valamit a környezetünktől, akkor először adjuk mi azt.  A másokkal való kapcsolatainkon úgy tudunk javítani, ha először a magunkkal való kapcsolaton javítunk. Ha azt szeretnénk, hogy tartsanak megbízhatónak minket, akkor legyünk megbízhatóak és így tovább.

Ha a figyelmünk folyamatosan a „majd, ha elértem a célomat” vízióján van, vagyis a jövőben kalandozunk, akkor a jelen izgalmas, szép, tanulságos, valódi pillanatait, mondhatjuk azt, hogy magát az élet savát-borsát, ízét nem éljük meg, és magát az utat nem élvezzük. Az út fontosabb, mint a cél.

Vass Andrea business coach, team és csoport coach, tréner www.vassandi.hu

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo