A növekedéshez nem elég, ha csak az állam pörgeti a beruházásokat

Az első negyedévben 17 százalékkal nőttek a beruházások, elsősorban az állami projekteknek köszönhetően. Az állam és a vállalatok közötti beruházási olló még szélesebbre nyílt. A hosszú távú növekedéshez viszont pont arra lenne szükség, hogy a magánszektor pörgesse a beruházásokat. Ez lenne az alapja jövőbeni béremeléseknek is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Növekedéssel indult az idei év a beruházásoknál: az első negyedévben 17 százalékos volt a bővülés az előző év azonos időszakához képest. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője rámutat: többek között az építőipari fejlesztéseknek köszönhető a növekedés, ezek ugyanis 26 százalékos, míg a gép- és berendezésberuházások 10 százalékos emelkedést produkáltak.

pixabay.com

Az idei első negyedévben összességében elért 17 százalékos bővülés magas bázishoz képest valósult meg, hiszen 2017 első negyedévében több mint 22 százalékos növekedést mutattak a beruházások.

„Többéves távlatban nézve vegyes a kép. 2015-ben növekedés volt, majd 2016-ban visszaestek a beruházások, 2017-ben pedig ismét bővülés történt. Ha pedig negyedéves szinten vizsgáljuk az adatokat akkor az látszik, hogy a múlt évben lassulás volt, az első két negyedévben még 22 százalék körüli volt a növekedés, a harmadik és negyedik negyedévben azonban 12,5, illetve 14,4 százalékos többletet mutatott a statisztika. Ezt követte az idei első negyedévben elért 17 százalékos emelkedés, vagyis gyorsulást következett be” - fogalmazott a szakember.

A részletes adatokból kiderül, hogy még szélesebbre nyílt a beruházási olló. Az idei első negyedévben ugyanis az állami beruházásoknál jelentős, 65 százalékos volt a növekedés, ezzel szemben a magánszektor beruházásainál 1 százalékos visszaesést történt.

Ez azért fontos, mert

a vállalatok beruházásai a múlt évben egyre lassabban növekedtek, az idén folytatódott ez a tendencia, amely azt jelzi, hogy csökken a cégek beruházási kedve.
Igaz, a céges beruházásoknál az idei első negyedévben látott 1 százalékos csökkenésben szerepe van a magas bázisnak, egy évvel korábban ugyanis több mint 30 százalékkal növelték a beruházásaikat.
3 hiba, amit kerüljünk el a beruházási hitel felvételénél
A sikeres beruházás, és így a vállalkozás hosszú távú jövője sokszor múlik a szükséges források megteremtésén: mikor, milyen formában szerezzünk hozzá hitelt? A Bankmonitor szakértőinek segítségével összegyűjtöttünk három tipikus hibát, amelyet a cégek elkövethetnek a beruházási hitel felvételénél.
Németh Dávid szerint kulcskérdés a magánszektor fejlesztéseinek alakulása és fontos lenne, hogy ezek pörgessék a beruházásokat. „A hosszú távú növekedéshez szükség van a vállalatok új és hatékony kapacitásaira. Csak ezekkel lehet megalapozni a további béremeléseket, úgy, hogy közben a magyar gazdaság versenyképessége ne romoljon” – tette hozzá a szakértő.

Németh Dávid szerint az idén a viszonylag magas bázis miatt a 2017-ben elért 16,7 százaléknál visszafogottabb ütemű lehet a növekedés. A mostani kilátások alapján 12 százalékkal bővülhetnek a beruházások.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo