A legfontosabb HR feladatok minden céghelyzetre

Bármilyen furcsa, a változások kezelésének egyik legfontosabb alappillére a megfelelő humán erőforrás stratégia kialakítása. Kis- és középvállalkozásokban a vezetők általában a saját fejük után menve oldják meg ezt a feladatot, nem kérik HR szakember segítségét. Ebből pedig a legtöbbször gondok lesznek. Igaz, hogy az üzleti stratégiát a cégvezetőnek kell kialakítania, ez azonban megfelelő HR stratégia híján gyengén működik. Szakértőnk cikkéből megtudhatja, hogy melyek a legfontosabb HR feladatok, ha a cég most alakul, ha épp növekszik, ha stagnál, vagy ha karcsúsodik.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

A XXI. század embere már tudja, hogy a világ állandó mozgásban van. Az üzleti életben is minden változik, mi is csak folyamatos változtatásokkal tudunk lépést tartani versenytársainkkal és követni a piac mozgásait. A kérdés csak az, hogy felkészültünk-e a változások kezelésére, sokszor ugyanis éppen a felkészületlenség vezet a sikertelenséghez.

A sikerhez arra van szükség, hogy a vezetés pontosan megfogalmazza, mit is akar, mi a cél - vagyis HR stratégiát alkosson.

Segítségképpen most felvázoljuk négy eltérő élethelyzetben lévő cég HR tevékenységét. A HR feladatok mindig ugyanazok – az egyszerűség és átláthatóság kedvéért most csak a főbb feladatokat mutatjuk be –, de a konkrét tennivalók aktuálisan változnak.

1. Ha a cég most alakul néhány fővel

A cég tevékenységéhez kapcsolódó munkakörtervezés az első lépés. Vegyük figyelembe, hogy ebben a fázisban még átfedésben vannak egymással ez egyes munkakörök, komplex folyamatokat fednek le. A létszámtervezés és bértervezés kérdése is azonnal felmerül. Ne felejtsük el: kis létszámú csapattal indulunk, amelyben egy ember több feladatot is ellát. Multifunkcionális munkatársakat keressünk, akik lelkesek, bizonyítani akarnak. Ebben az életciklusban a cégek leginkább informális csatornákon, kapcsolatokon keresztül találják meg a munkatársakat. Az oktatást illetően természetesen a csapatépítésen van a hangsúly. A belső információáramlás pedig „természetesen” történik: mivel kevesen vannak, mindenki képben van az ügyeket illetően, így nincs szükség külön belső kommunikációs csatornákra. A közös értekezleteken mindenki ott van. Az induló kis- és középvállalatok esetében a fix bérezés az általános. Nem jellemző, (nincs még szükség) teljesítményértékelési rendszerre, de természetesen visszajelzésre, megerősítésre szükségük van a dolgozóknak. Még az elbocsátás sem HR feladat, a nem odavaló munkatársak elmennek maguktól is.

 2. Ha a cég növekszik, bővül

Ebben az élethelyzetben a munkakörtervezés azt jelenti, hogy a feladatokból kiindulva kell meghatározni az egyes munkaköröket. Már megjelenik a specializálódás. A létszámtervezés kapcsán a növekedés specifikussá válik: az egyes feladatok határozzák meg a szükséges létszámot. Már szükség van bértervezésre is. Felmerül a béren kívüli juttatások rendszerének és a túlórák elszámolási rendjének kialakítása, az utazási költségek kezelése, gépkocsi használat támogatása, részmunkaidő engedélyezése, cafeteria bevezetése. A kiválasztás módja is formálissá válik. Figyelni kell a versenytársakat, és igyekezni megnyerni a jó szakembereket. Érdemes igénybe venni fejvadász cégek, közvetítők szolgáltatásait. A növekedési fázisban lévő vállalat oktatási stratégiájára a készségfejlesztési, kommunikációs és együttműködési, konfliktuskezelési tréningek a jellemzőek. Vannak már szakmai képzések is. És érdemes gondolni a jövőre is! Fontossá válik az utódok kinevelése belső erőforrásokból, az utódlás biztosítása – idegen szóval, a successor planning. A sikeres működés érdekében ki kell dolgozni a kommunikációáramlás folyamatát. A megfelelő információáramlás biztosítása elengedhetetlen, a munkatársaknak tudniuk kell ki kicsoda a cégben, mit csinál, miért fontos a tevékenysége és az hogyan függ össze a többi terület munkájával. A bérezés pedig már a teljesítményhez igazodik. Érdemes fix és mozgó bérre szétválasztani, különösen bizonyos szakmáknál. Az értékesítésben, termelésben dolgozóknál például a nagyobb arányú mozgó bér a jellemző. Egy jól kidolgozott jutalékrendszer motiválóan hathat; a felső határa lehet nyitott vagy zárt. A felmondást a teljesítmény befolyásolja, de aki rosszul teljesít, is kaphat egy újabb esélyt.

3. Ha a cég stagnál (szorít a cipő)

Mivel ilyenkor a költséghatékony működés és a kiadások lefaragása kerül a középpontba, előfordulhat, hogy csökken az üzleti tevékenység. Jellemző lehet a munkakörök összevonása a munkakörtervezés során. Szerencsés esetben nem kell még elküldeni embereket, de a költségeket optimalizálni kell. A létszámtervezésnél felmerülhet az otthoni munkavégzés, a részmunkaidős vagy az atipikus foglalkoztatás lehetősége. A foglalkoztatási forma változása hat a bérekre is: előfordulhat bércsökkenés, pótlékok megszüntetése. Ha a vállalkozás nem nő értelemszerűen felvételi stop van. A távozó munkavállaló helyére sem vesznek fel új embert, hanem összevonják a munkaköröket. Sokat segíthet a bértervezésben, ha olcsóbb munkaerőt találunk például úgy, hogy diákokat alkalmazunk, egyetemekkel, képző intézményekkel kötünk megállapodást. A gyakornoki programoknak nagyon is helyük van a vállalkozások hr stratégiájában. A megszorítások idején erősen felértékelődik a cégen belüli kommunikáció szerepe. Folyamatos belső kommunikációra van szükség, hisz fontos, hogy mindenki tudja, mi miért történik, hogy a bizonytalanság érzését megszüntessük. Teljesítményértékelés kell, de megfordul az arány. Ebben az esetben a magasabb fix bér és a kisebb mozgó bér a jellemző. Az is elképzelhető stratégia, hogy a cég visszatér a fix bérezéshez. Mivel a túlélés szempontjából nagyon fontos, hogy a kulcsemberek ne meneküljenek el a cégtől, részükre alakítsunk ki támogatói programot. A rosszul teljesítőkre viszont elbocsátás vár.

4. Ha a cég karcsúsodik, leépít

Mivel ebben a helyzetben az üzleti tevékenység jelentősen csökken, szűkül, a munkaköröket összevonják. A cég HR stratégiájának középpontjába a „multifunkciós” munkatársak megtartása kerül. Ahhoz, hogy később újból növekedési pályára tudjon állni a vállalat, meg kell akadályozni, hogy a jó szakemberek elvándoroljanak. A munkakör-, létszám- és bértervezéskor ez a legfontosabb vezérelv. Új munkatársak felvételére nem kerül sor, a belső kiválasztás célja, hogy csak a legjobbak maradjanak. Mindezt egyértelmű kommunikációval kell megtámogatni, hogy ne bizonytalanodjanak el a munkatársak. Fix bérezés a jellemző. A teljesítményértékelés megmaradhat, de inkább motivációs eszközként. Mivel a rosszul teljesítők és a motiválatlanok szétverik a csoportmunkát, az elbocsátás ilyenkor gyakoribbá válik. Sajnos időnként a jól teljesítőket is el kell küldeni gazdasági okok miatt. Róluk a cég gondoskodhat, például munkakeresési tréninggel (outplacement).

Következő cikkünkben a munkakörök kialakításával foglalkozunk, de a megszokottól eltérő módon, mert a munkaköri profilok elkészítésekor nem csak a feladatokat kell meghatároznunk, hanem azt is, hogy munkatársunknak milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie az adott munkakör sikeres ellátásához.

Babos Éva Contact Points Kft. A Piac&Profit HR szakértője

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo