A kistermelők bukhatnak az áfacsökkentésen

A sertésáfa csökkentésével a kistermelőknek szembe kell néznie azzal a problémával, hogy az előállítási költségeik nem csökkennek. Az intézkedés ugyanakkor fehérítheti az ágazatot, levegőhöz juttatva a legális cégeket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A sertéshús áfacsökkentéséhez fűzött magyarázatok felhívják a figyelmet, hogy a sertéshús, illetve az abból készült termékek fogyasztói ára ettől nem csökken, sőt akár emelkedés is bekövetkezhet az „adómentes” – tehát olcsó – alapanyag eltűnése miatt. A sertéságazat forgalmában 30-50 százalékra becsülik a feketegazdaság arányát. Ha ezt sikerülne értelmetlenné tenni – ez az áfa-csökkentés célja – akkor a legális termelők jelentős, illegális versenyelőnyt élvező konkurenciától szabadulhatnának meg. (Az áfacsökkentésről részletesebben itt olvashat!)

Az elfogadott intézkedés elsősorban a hazai sertéstenyésztő vállalatokat és a legális importőröket hozza kedvezőbb helyzetbe, a felvásárló és húsfeldolgozó cégek likviditási helyzete javul. A kistermelők a változásnak inkább a hátrányait szenvedik majd el. A 2010-es agrárcenzus szerint a sertésállomány 30 százaléka egyéni gazdaságokban, ennek kilenctizede 100 állatnál kevesebbet tartóknál volt. Az ilyen kicsiny termelőkre nem vonatkoznak az áfa-szabályok, ők a felvásárlótól 7 százalék árkompenzációt kapnak, amivel a felvásárló a forgalmi adóhoz hasonlóan csökkentheti a saját áfafizetési kötelezettségeit - olvasható a GKI legfrissebb blogbejegyzésében.

A nagyobb tenyésztők és a mezőgazdasági vállalatok, gazdálkodó szervezetek – az állomány 70 százalékát nevelők – a szokásos áfa-rend szerint működnek. Ezt az árutömeget növeli az élősertés és az egész, illetve félsertés behozatal. A sertéstenyésztőtől és az importőrtől vagy a felvásárlóhoz, vagy közvetlenül a vágóhídra kerül az állat, a levágott sertést egészben, hasítva, vagy bontva szállítják a feldolgozóüzemekbe és a hentesüzletekbe. A nagyobb cégek közül sok az integrált termelő, vagyis a takarmányt megtermeli a földjén, maga tenyészti, hizlalja, vágja az állatokat, sőt a feldolgozás bizonyos fázisait is elvégzi. A húsüzemek maguk is foglalkozhatnak alapanyag-behozatallal.

Áfacsalás: ennyit bukunk a bűnözők miatt évente
Az éves magyar GDP közel kétszerese tűnik el az Európai Unióban, Magyarországon pedig körülbelül 300 milliárd forintos bevételkiesést okoznak az áfacsalók. Szakértők szerint a fordított áfafizetés kiterjesztése hatékony megoldás a visszaélések visszaszorítására.
A legális árufolyamatot tekintve a kistermelők a változások hatására elbukják a 27 százalékos áfához képest élvezett előnyüket, sőt, a tőlük vásárolt sertést magasabb árkompenzáció (7%) terheli majd, mint a szervezeteknek fizetendő 5 százalék áfa. Ez persze inkább csak a felvásárló likviditása szempontjából érdekes, hiszen nagyon ritka az, hogy végső fogyasztó vásárolja meg így a hízót. A másik buktató az állattenyésztő szervezetek likviditása lehet, hiszen az ő vásárolt termékeiken – például a takarmányon - marad a 27 százalékos kulcs. Bár az a jellemző, hogy a legnagyobb költséget jelentő tételt, a takarmányt maguk termelik meg (ameddig az új földtörvényben előírt birtokméret-korlátok ezt lehetővé teszik), a közbenső felhasználás (pl. takarmány, energia, állat-gyógyászat) értéke az uniós farmstatisztikák szerint 80 százalék körül van a magyar állattenyésztő gazdaságokban. Így áfa fizető pozícióból áfa-visszaigénylővé válnak, ami likviditásvesztéshez vezet.

Körükben már fel is merült az áfa-visszaigénylés automatikus gyakorlása iránti igény. A vágóhidak, illetve az alapanyagot közvetlenül beszerző feldolgozók likviditása javul, hiszen kevesebb áfát kell kifizetniük az alapanyagért, befizetési kötelezettségükből ugyan majd kevesebbet is vonhatnak le értékesítéskor, addig azonban náluk marad a pénz.

Forrás: KSH

A feketegazdaság a folyamat egészében jelen van. A tipikus módszerek egyik része az áru forrását hamisította meg: a kistermelőnek fizetett 7 százalék árkompenzáció helyett 27 százalék input áfát tüntetett fel, illetve be nem jelentett import árut forgalmaztak, mindig hamis számlával igazolva az eredetet. A másik út a fiktív export volt, amire visszaigényelték az áfát. Mindkét esetben cégláncolaton futott át az áru (legalábbis papíron), aminek költségei és kockázatai eltörpültek a megnyert összegek mellett.

Apró változások az áfa körül – érdemes figyelni a részletekre!
Sok minden változik majd jövőre az adózásban a Parlamentnek benyújtott adótörvények szerint. Az átalakulások az áfával kapcsolatos nem épp egyszerű szabályozást is érintik.
Ez az 5 százalékos kulcs mellett már valószínűleg nem lesz jövedelmező. A folyamatban mindig kellett végső pont, ahol piacra lépett az áru és befolyt az ellenértéke. Az ábrából látszik, hogy a bejelentett export mértéke messze elmarad a 30-50 százaléknyira becsült feketegazdaságtól, azonban be nem jelentett ügyletekről nem tudhatunk. A legális forgalom mellett – mint ahogy néhány esetben már a NAV feltárta - kiépült a láthatatlan vertikum is, a feketén nevelt hízótól, az illegális importon át a szintén feketén dolgozó vágóhidakig, feldolgozókig és eladókig. Élő és félsertést még csak el lehet látni azonosítóval, de a bontott húst, a feldolgozott hústerméket már nem. A legálisan működő integrált termelő cégek pozícióját nem igazán érinti az élősertés és a levágott egész, illetve félsertés áfájának változása, hiszen mindez cégen belüli fázis.

Más a helyzet a vágással, bontással foglakozó vágóhidakon és a feldolgozóknál. Hozzájuk ezentúl 5 százalék áfával jön be az alapanyag és 27-tel megy ki. Itt olyan rés van az input és az output között, amire érdemes rámozdulni. Nyilvánvaló, hogy a húságazaton belüli maffiák tevékenysége ide fog tolódni. A számla nélküli kolbász-árudák, az éttermek, vendéglátóhelyek is változatlan feltételekkel jutnak hozzá a sertéshúshoz, csak annyiról kell papírt, ÁNTSZ-álló dokumentumot felmutatniuk, amennyi éppen a szem előtt van. A kiépült hálózatok más ágazatokra is átállhatnak. A baromfi és a cukor ágazatban már jelzik, hogy növekvő feketegazdaságra utaló jeleket tapasztalnak.

“Az áfát úgy ahogy van, meg kellene szüntetni”
Olyan mértékűek az áfacsalások, hogy azokat csak az áfa megszüntetésével lehet hatékonyan orvosolni – mondta az Adó Online-nak Vámosi-Nagy Szabolcs. Ez azonban csak uniós szinten elképzelhető, köztes megoldásként a jelenlegi áfakulcs mérséklését, a fordított áfa kiterjesztését tartja indokoltnak a szakértő.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo