A kismamák támogatása lenne a családbarát működés?

Minden negyedik ember számára családbarát az ideális munkahely. A munkáltató segítse a kismamákat visszatérni munkahelyükre - ezt várják el legtöbben egy magát „családbarátnak” nevező cégtől - derült ki a Groupama Biztosító frissen végzett felméréséből. Fontos, hogy a szülők a gyermek(ek) mellett is dolgozhassanak, ehhez rugalmas és megértő hozzáállás szükséges.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Groupama Biztosító legfrissebb, 2016. áprilisi kutatásában megvizsgálta, hogy a magyarok mit várnának el egy családbarát munkahelyről, és azt is felmérte, hogy vágynak-e arra, hogy ilyen munkahelyen dolgozhassanak. Az NRC Marketing és Piackutató Kft. segítségével végzett reprezentatív felmérés szerint a magyarok szemében − a válaszadók 80%-a véli így − egy munkahely akkor számít családbarátnak, ha segíti a kismamákat az újbóli munkába állás során. Ugyancsak fontos szempontnak bizonyult, hogy adjon lehetőséget rugalmas munkavégzésre (75%) a vegye figyelembe a gyermekes szülők szempontjait a szabadságok ütemezésénél (73%), figyeljen a munka-magánélet harmóniájának megőrzésére (73%), illetve, hogy adjon lehetőséget otthoni munkavégzésre (71%).

Kép: archív

A társadalmi jelenség, miszerint egyre későbbre tolódik a gyermekvállalás, a kutatásban is tetten érhető: a munkahelyek család-, és főleg gyermekbarát jellege a fiatal, 18-29 éves korosztály számára a legkevésbé fontos. Érdekesség ugyanakkor, hogy a céges gyermekrendezvényeket, családi napokat, vagy a vállalati bölcsőde, óvoda meglétét az idősebb korosztály sokkal fontosabbnak tartja, mint a fiatalabb korosztályok. A válaszokból kiderült az is, hogy a nők és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők számára fontosabb, hogy a munkaadó vállalat a család barátja legyen, mint a férfiaknak, vagy az alapfokú végzettséggel rendelkezőknek.

„A kutatás legfontosabb tanulsága, hogy a magyarok akkor tekintenek egy munkahelyet családbarátnak, ha segíti a kismamákat újból munkába állni, illetve ha mind a munkavégzés, mind a szabadságok tekintetében rugalmas hozzáállást mutat. Minden negyedik magyar igényli is, hogy ilyen munkahelyen dolgozzon” – hangsúlyozta Siska Katalin, a Groupama Biztosító humánerőforrás ügyvezető igazgatója.

Magánélet a gyereken túl
A munka és magánélet egyensúlyának témájával pillanatnyilag éppen az Európai Unió is foglalkozik, Eegyelőre azonban még a probléma megfogalmazása is kérdéseket vet fel. Az angol elnevezésben nem szerepel a család szó, helyette „work-life balance”, vagyis munka és magánélet egyensúlya kifejezést használják. Nagyon fontos, hogy a család fogalmát ne csak a kisgyermekes szülőkre értsük. Nem csak gyerekekről kell gondoskodni, erről pedig kevés szó esik! Lehetnek idős szülők, házastárs ellátása is feladat lehet, ami szintén a munka és magánélet összeegyeztetésének problémakörébe tartozik. Ráadásul az ilyen élethelyzetekre a gyerekekkel kapcsolatos kedvezmények nem érvényesek. Európa fejlettebb felén a gyerek mellett munkát vállalni már nem akkora gond, mint ez. A fórumokon sem a kisgyermekesek panaszkodnak leginkább, hanem az az un. szendvics generáció, akinek idős szüleiről és felnőtt gyerekeiről is gondoskodnia kell. Itt olvashat részletesen a témáról.
A rugalmas munkarend szükséges, de nem elégséges feltétele annak, hogy a kisgyermekes anyák visszatérhessenek a munkahelyükre. Az emberi konfliktusok kezelése legalább ilyen fontos. Az ebben a tekintetben jól teljesítő cégeknél viszont a gyermektelenek érezhetik úgy, hogy háttérbe szorulnak.

A kicsik jobban figyelnek

A felmérés arra is rákérdezett, hogy az emberek mit gondolnak, a családbarát intézkedések milyen cégtípusra jellemzőek inkább. A válaszokból kiderült: a kis- és középvállalkozások esetében többen érzik érvényesülni ezeket a szempontokat (45%), mint a nagyvállalatoknál (34%).

„Az, hogy a válaszadók a kisebb cégeket jobban családbarátnak tartják, mint a nagyvállalatokat, meglepett minket, hiszen tapasztalataink szerint a nagyvállalatok egyre nagyobb figyelmet fordítanak családos alkalmazottaikra. Mi is folyamatosan keressük azokat a lehetőségeket, amelyekkel segíthetjük a szülőket, legutóbb például a kisgyermekükkel otthon lévő kollégáink számára indítottunk külön programot, azért, hogy ezen idő alatt se érezzék magukat elszakadva a munkahelyüktől és részesei maradjanak munkakörnyezetüknek, informálódjanak a társaságnál történő aktivitásokról – mondta el a Groupama Biztosító humánerőforrás ügyvezető igazgatója.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo