A kemény Brexit ellenére szárnyalt a font

Annak ellenére, hogy Theresa May „hard brexitet” ígért, a font szárnyalásba kezdett, ami annak tudható be, hogy parlamenti jóváhagyáshoz kötötte az EU-val kötendő végleges szerződést.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Theresa May tegnapi beszédében azt mondta, hogy Nagy-Britannia teljesen kilép az Európai Unióból, de a lehető legnagyobb mértékű hozzáférést szeretnének az unió belső piacaihoz. A beszéd legfontosabb részletei már reggel nyilvánosságra kerültek, ennek ellenére a piacokra hatással volt a beszéd, például a DAX index nagyot fordult a napon belüli mélypontról.

A beszéd után a font szárnyalni kezdett. Ugyanakkor azt látjuk, hogy számos akadály van a font árfolyam előtt. Nevezetesen, akár az euróval, akár a forinttal szemben tekintünk rá, a 20, 30 és a 200 napos mozgóátlagok jelentenek ellenállási szinteket. Ugyanakkor inkább az utóbbinál látunk tényleges technikai szintet. Összességében a forint ellenében lépnénk a font piacára, ugyanis úgy tűnik, hogy a forint gyengülhet az elkövetkező hetekben az euróval szemben is – vélekedtek reggeli elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. szakértői.

Továbbra is jó eredményeket hoznak az amerikai bankok. Ennek fényében érdekes lesz a mai napon a Goldman és a Citigroup eredménye is, amelyek kora délután látnak napvilágot. Miközben jó eredményeket láthatunk, a piac továbbra is korrekciós módban van. Ez igaz a DAX indexre is annak ellenére is, hogy a mai napon emelkedést várunk, miközben Budapesten csökkenhet az index, azok után, hogy eladási jelzés alakult ki rajta.

USA

Eséssel fejezték be a vezető amerikai indexek a tegnapi kereskedést. Az S&P500 és a Dow 0,3%-ot, míg a Nasdaq 0,63%-ot veszített értékéből. A múltkori kritikák után a General Motors is igyekszik imponálni Trumpnak. Tegnap jelentette be a vállalat, hogy 1 milliárd dollárt fektet be az USA-ban, amivel több ezer szellemi foglalkozású munkahelyet hoz létre a következő években. Noha a gesztus látszólag nagyvonalú, a beruházásra már évek óta készül a vállalat.

A Fed szavazó tagja, Lael Brainard szerint a vártnál gyorsabb ütemben emelhet kamatot a Fed, amennyiben az amerikai fiskális stimulus inflációs nyomáshoz vezet anélkül, hogy a termelékenységet is növelné. Folytatódnak a banki gyorsjelentések, a mai napon a Citigroup és a Goldman Sachs teszik közzé negyedéves számait.

Európa

Gyengén teljesítettek tegnap a vezető nyugat-európai indexek, a legnagyobbat a FTSE100 esett (FTSE100 -1,46%, DAX -0,13%, CAC40 -0,46%). Az Egyesült Királyságban a vártnál nagyobb lett az infláció decemberben. Havi alapon 0,5%-os volt az áremelkedés üteme a várt 0,3% helyett, tavalyi évhez viszonyítva pedig 1,6%-os emelkedést publikáltak, ami 0,2%-kal verte meg a konszenzust. Németországból ma reggel érkeztek a decemberi inflációs számok. A vártnak megfelelően 1,7% lett az éves alapú, 0,7% pedig a havi alapú áremelkedési ütem.

A tegnapi német ZEW gazdasági hangulat index némileg jobb lett a várakozásoknál. 65 pontot vártak januárra az elemzők, ezzel szemben 77,3 pontot publikáltak. A jövőbeni várakozásokat mutató alindex 16,6 pontra emelkedett az előző havi 13,8 pontról, de még így is 2 ponttal marad el a piaci konszenzustól. Az eurózónából ma érkeznek a decemberi végleges inflációs számok.

Olaj, arany

A WTI 52,7 dollár volt ma reggel. A piac továbbra is az OPEC döntéseit figyeli, illetve arra koncentrál, hogy mekkora mértékben esik az USA nyersolaj készlete. A csütörtöki EIA adattal a piac 1 millió hordó csökkenést vár, a készletek jelenleg 483,1 millió hordón állnak, ami három évtizedes csúcs. A hírek szerint Szaúd-Arábia a kvótához képest is nagyobb mértékben vágja a kihozatalt, és több vele közeli szövetséges szunnita többségű állam is hasonlóan tesz. Kínából is csökkenő kitermelésről adtak számot: az IEA adatai szerint tavaly napi 345 ezer hordóval esett a kitermelés, az idén legalább napi 250 ezer hordó várható.

Az arany 1.210 dolláron állt ma reggel. A biztonságos eszközökbe menekülés gyengülésével az arany iránt az elmúlt napokban tapasztaltunk erős kereslet eltűnőben van. A tegnapi Theresa May beszéd sem hozott áttörő újdonságot a Brexittel kapcsolatban, míg Trump beiktatásáig várhatóan nem lesz piacmozgató hír. A részvények erősödésével a piac megnyugodni látszik. A jövőben az USA kamatok alakulása és a világpolitika lesz a meghatározó az arany kereskedésében.

Devizák

Az angol fontnak 2008 óta nem volt akkora egynapi erősödése a dollárral szemben, mint a tegnapi kereskedésben. Az angol fizetőeszköz 3%-ot erősödött, ami nagyrészt Theresa May kormányfő beszédének köszönhető. Estére már az 1,24-es ellenállást ostromolta a GBP/USD devizapár.

A tegnapi kereskedésben felgyorsult a dollár mélyrepülése az euróval szemben. Az EUR/USD devizapár egy kereskedési nap leforgása alatt 1,059-ről egészen 1,071-ig emelkedett, bár a reggeli kereskedésben már némi korrekció látható. Donald Trump még a múlt héten adott interjút a Wall Street Journalnak, ahol túl erősnek nevezte a dollárt. Az elmúlt évtizedekben nem volt jellemző, hogy az elnökök a dollár árfolyamát kommentálják. Némileg gyengült tegnap a forint az euróval szemben, bár napon belül 308-at is megközelítette az árfolyam, de zárásra visszakorrigált 307,1-ig. A reggeli kereskedésben újra forintgyengülés látható.

Távol-Kelet

Optimista hangulat jellemezte az ázsiai kereskedést. A Shanghai index 0,2%-ot, a Nikkei 0,4%-ot, a Hang Seng index pedig 1,2%-ot emelkedett. Hszi Csin-ping kínai elnök is részt vesz a davosi konferencián. Ilyen magas rangú kínai vezető még soha nem vett részt ezen a találkozón. Az elnök tegnapi beszédében a szabad kereskedelem fontosságát hangsúlyozta és többször is kritikával illette Trump protekcionista elképzeléseit. Decemberben a vizsgált 70 kínai városból mindössze 46-ban nőttek az előző hónaphoz képest az új ingatlanok árai, míg decemberben még 55 városban volt tapasztalható áremelkedés. A jelenlegi érték 12 hónapos mélypontot jelent.

A tegnapi erőteljes jen erősödést ma mérsékelt csökkenés követte. Az USDJPY árfolyam 113,3-on állt a reggeli órákban.

Határidős piacok

Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo