A hazai cégvezetők hagyományosan gondolkoznak a kihívásokról

Míg a hazai vállalatvezetők és tulajdonosok hagyományosabb irányt képviselve költséghatékonyságra és piaci lefedettségre fókuszálnak, addig a nemzetközi vállalatok vezetői inkább preferálják a felforgató trendekben rejlő lehetőségek feltérképezését és kiaknázását.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg a fejlett gazdaságban tevékenykedő társaságok döntéshozóinak közel fele kiemelt fókuszként jelölte meg a felforgató technológiai trendek adta lehetőségek feltárását, addig a hazai és regionális vállalatvezetők inkább hagyományosabb termelési aspektusokat helyeztek előtérbe – derül ki a Deloitte Private globális kutatásából. A felmérésben 30 ország, 2500 magántulajdonú vállalkozás vezetőjét és tulajdonosát kérdezték meg arról, hogyan látják az előttük álló időszak növekedési lehetőségeit és kihívásait a globális piacokon.

Kép: SXC

A vállalkozásokat az ügyfeleikhez egyre közelebb hozó technológiai trendek és az újonnan belépő generációk által képviselt új stratégiai meglátások folyamatosan erősödő versenyt generálnak a magánvállalkozások között.

A cyber-támadások, kereskedelmi korlátozások és geopolitikai bizonytalanságok jelentős kockázatot képviselnek a növekedésre nézve, ami a magántulajdonú vállalkozások irányítóit egyszerre kényszerítik arra, hogy régóta fennálló és hosszútávú stratégiai elképzeléseiket óvják, mégis nyissanak a rövid-, középtávon azokat alapjaiban átíró fejlesztések, megoldások irányába.

Ebben a kihívásokkal és felforgató trendekkel teli környezetben a megkérdezett

Okos adatok: egyre olcsóbb rendszerek a kkv-k szolgálatában
A gépi intelligencia a hatékonyságnövelés talán utolsó forrása. Az okos eszközök, szenzorok közötti kommunikációt, a mesterséges intelligencia-szoftverek használatát a kisebb cégek számára is elérhetővé fogják tenni azok a IoT-hálózatokat, amik most indulnak el az 5G-technológiával. A szenzorok és e rendszerek ára évről évre zuhanni fog, vagyis előnyeit a kkv-szektor is learathatja. Erről is beszéltek az előadók a Piac & Profit ADAT – Az új kincs című konferenciáján.
magánvállalkozások vezetői magabiztosnak tűnnek vállalkozásaik rugalmassága, stressztűrő képessége és kilátásai tekintetében. A résztvevők közel háromnegyede érezte magát biztosnak, vagy kiemelkedően biztosnak abban, hogy az általa irányított szervezet következő 12 hónapja sikeres lesz, kiemelve, hogy mind árbevétel, profitabilitás és tőkebefektetés terén növekedhetnek a következő évben. A válaszadók 48%-a gondolta úgy, hogy a súlyos munkaerőhiányos környezetben is nőni fog a teljes idejű munkavállalóik száma a tavalyi évhez képest.

A megkérdezett európai magánvállalatok vezetői jellemzően tisztán látják a nemzetközi versenyt alapjaiban alakító felforgató trendek jelentőségét. Erősen szór viszont azoknak a megoldásoknak a köre, amelyekre fókuszálva ezeket a kihívásokat a vezetők kezelhetőnek látják. A válaszadók 42%-a mondta azt Európában a régióban, hogy elsődlegesen új üzleti modellt terveznek kialakítani. 33%-uk fókuszált belső erőforrást szentelt ezekre a célokra, míg közel harmaduk viszont elegendőnek ítélte a témák felső vezetői testületekben való megvitatását” – mondta el dr. Kóka Gábor, a Deloitte Private közép-európai vezető partnere.

Az adatok alapján általánosan jellemző tehát a magánvállalatok vezetésére és tulajdonosaira, hogy a folyamatosan erősödő és gyorsuló kihívások ellenére erős alapokat látnak szervezeteikben a változások kezeléséhez. A magabiztosság okaként a legtöbben az új szolgáltatások és termékek kifejlesztését, magas produktivitást és az üzleti modell innovációját emelték ki.

Érdekesség azonban, hogy a megkérdezett magyar magánvállalatok vezetői körében ezek a szempontok csak a harmadik-ötödik helyen szerepeltek.

A jellemzően konzervatívabb álláspontot képviselő hazai vállalatvezetők 44%-a látta úgy például, hogy a termelékenység növelése, 26%uk, hogy a költségszerkezet javítása míg 22%-uk, hogy a meglévő piacok fejlesztése lehet a legfontosabb növekedési pályát támogató stratégiai irány.
Náluk is megfigyelhető ugyanakkor, hogy ezek mellett az alkalmazkodó készséget növelő tulajdonságként hivatkoztak a magánvállalkozásokra régóta jellemző személyes elhivatottságra és erős vállalati kultúrára is” – tette hozzá dr. Erdei Márton, a Deloitte Private szenior tanácsadója.

Míg a hazai vállalatvezetők és tulajdonosok hagyományosabb irányt képviselve költséghatékonyságra és piaci lefedettségre fókuszálnak, addig a nemzetközi vállalatok vezetői inkább preferálják a felforgató trendekben rejlő lehetőségek feltérképezését és kiaknázását. Ezzel együtt a megkérdezettek válaszaiból kiderül, hogy a hazai és közép-európai magánvállalkozások a globális színtér más szereplőivel azonosan kénytelenek a régi, bevett eszközök és stratégiák valamint az új trendek, technológiai megoldások és vállalatirányítási követelmények között egyensúlyozni.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo