5 tipikus hiba cégindításkor

Egy új vállalkozás beindításakor sokan hajlamosak az unalmas és fárasztó feladatokat, mint amilyen a céges jogi munka, folyamatosan halogatni. Csakhogy a nem elvégzett kötelező körök a cég végét is jelenthetik. Megmutatjuk, mik a leggyakoribb hibák az induló vállalkozásoknál.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Regus

Új üzletbe vágni izgalmas és egész embert kívánó feladat. Éppen ezért könnyű beleveszni a saját ötletek kidolgozásának részleteibe és halogatni az olyan unalmas teendőket, mint a jogi kérdések rendezése. Csakhogy bármilyen unalmas is a papírmunka, hiánya miatt olyan hátrányba kerülhet a cég, ami akár a létét is veszélyezteti. Ezért érdemes minden áron elkerülni a hibás jogi lépéseket. Az alábbiakban kiemeljük az öt leggyakoribb hibát, amit fiatal vállalkozók el szoktak követni, hogy Ön könnyen elkerülhesse őket.

1) A megfelelő alapító okirat hiánya. Akármilyen jó barátok is állnak össze, hogy céget alapítsanak, érdemes már rögtön az elején szabatos alapító okiratot készíteni, hogy ne legyen semmiféle torzsalkodás, ha egyszer beindul a cég és később eladásra kerül. A legfontosabb lefektetni: kik az alapítók; milyen százalékban tulajdonosok a cégben; milyen feladatai és felelősségi köreik vannak a cégben; mi történik, ha az egyik alapító ki szándékozik lépni vagy elhalálozik; hogyan válik eladhatóvá a cég egy része vagy egésze; a pénzbeli és egyéb hozzájárulások mi módon lesznek jóváírva a cégben.

2) Hozzon létre felelős jogi entitást. Akár tisztában van vele, akár nem, amennyiben üzletbe kezd, egyben felelősség is terheli az üzlet ügyeiért. A Magyarországon leggyakrabban előforduló vállalkozástípus, a betéti társaság esetében például a beltag saját személyes vagyonával és felel a cég ügyeiért, a korlátolt felelősségű társaság (kft) azonban, mint a neve is mutatja, már csak részben. Igaz, utóbbi alapítása többe is kerül. Ha azonban egy volt alkalmazott pere, egy hibás termék vagy a felhalmozódott számlák miatt csődbe megy, jobb, ha csak azt a pénzt kockáztatja, amit a cégbe rakott az induláskor és nem veszíti el a házát, autóját, mindenét. (Márciustól a vezető tisztségviselők felelőssége is jelentősen megnő, ezt is szem előtt kell tartani!)

9 tipp, hogy átjusson a kezdeti buktatókon
Ahhoz, hogy egy csodás ötletből jövedelmező üzlet legyen, sok mindenre szükség van. Ha az ember vállalkozó, időről időre előfordul, hogy valami nagyon nem a tervek szerint alakul. Ez a normál üzletmenet része. De nem minden hiba a véletlenek csúnya összjátékának következménye. Ha figyel tippjeinkre, számos bakit elkerülhet!
3) Védje meg a szellemi tulajdonát. A kezdeti időszakban egészen biztosan a legtöbb cég számára a szellemi tulajdon a legnagyobb érték a cégben, így kézenfekvőnek tűnik megvédeni azt, amiből valójában a vállalkozás él. Minél nagyobb profitot hoz egy új ötlet, a versenytársak annál jobban szeretnék utánozni. A másolás ellen véd persze véd a jog, de csak akkor, ha idejében lép és levédeti őket. A szabadalmi oltalomról, védjegyoltalomról itt olvashat bővebben.

4) A megfelelő munkavállaló megtalálása és foglalkoztatás külön művészet, a lelkes, de tapasztalatlan fiatal vállalkozók azonban ezen a téren rengeteg hibát tudnak elkövetni. El kell döntenie, külsősöket foglalkoztat szerződéssel vagy rendes alkalmazásba vesz fel embereket: a két foglalkoztatási forma kötöttségei, lehetőségei, adó- és járulékbeli vonzatai gyökeresen eltérnek egymástól. Természetesen ehhez tudnia kell, mennyi időre, mennyire rugalmas formában szeretne foglalkoztatni valakit, be kell-e járnia hozzá és így tovább. Arra is legyen figyelemmel, hogy a munkavállaló ne élhessen vissza a cég szellemi tulajdonaival, mivel egy rosszul megválasztott majd kirúgott munkatárs hatalmas károkat tud okozni egy induló vállalkozásnak, ha elmegy a konkurenciához.

5) Szerezzen egy ügyvédet. Ha úgy érzi, hogy már attól megfájdult a feje, hogy e cikkben végigolvasta a jogi ügyekkel kapcsolatos feladatait, ne csodálkozzon. Egy induló vállalkozás jogi ügyeit intézni nem egyszerű feladat, egyedül pedig sokszor idegőrlő és végtelen. A megoldás azonban semmiképp nem az, hogy halogatjuk a teendőket a végtelenségig, vagy amíg óriási kárt okozunk a cégnek a nemtörődömségünkkel. Hacsak nem elsőosztályú a cégek jogi ügyeinek kezelésében, inkább fogadjon fel egy ügyvédet, aki Ön helyett is figyel és elintézi az unalmas papírmunkát. Sok kezdő vállalkozó fél a magas ügyvédi költségektől, az igazság azonban az, hogy hosszú távon sokkal veszélyesebb halogatni és belefutni egy hatalmas pofonba a konkurencia vagy az adóhatóság részéről.

A bejegyzés az alábbi cikk alapján készült.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo