A béremelkedésnek kockázatai is vannak

A tavalyi növekedés után az idén is emelkedőn maradnak a bérek. A kockázatok pedig egyre erősebbek lehetnek, mind a termelékenység, mind az infláció oldaláról.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt év első 11 hónapjában a bruttó átlagbérek 11,5 százalékkal 327 200 forintra nőttek, a családi adókedvezmény nélkül számolt nettó fizetések pedig szintén 11,5 százalékkal 217 600 forintra emelkedtek.

Kép: SXC

„A friss adatok nem jelentenek meglepetést, a 2018-ban látott béremelkedés köszönhető egyrészt a minimálbér és a garantált bérminimum tavaly januári növekedésének, valamint a munkaerőhiány miatti fizetésemeléseknek” – kommentálta a kedden publikált adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Hozzátette: a reálbérek is tempósan, 8,5 százalékkal növekedtek. A szakember szerint az idén is emelkedőn maradnak az átlagbérek, hiszen januártól megint emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum, a munkaerőpiaci helyzet pedig továbbra is hozzájárulhat a bérek emelkedéshez.

„A hosszú ideje tartó béremelkedés eredményeként viszont egyre erősödik a termelékenységhez köthető kockázat. Vagyis az,

Kinek jár a garantált bérminimum?
Azt már megszokhattuk, hogy a minimálbérek és a garantált bérminimum összege évről évre emelkedik. Így van ez 2019-ben is. Az azonban nem mindig egyértelmű, hogy kinek is jár a magasabb bérminimum? Az Érthető Jog blog legfrissebb bejegyzésében Kocsis Ildikó ügyvéd erre a kérdésre is választ ad.
hogy a növekvő béreknek hatékonyabb termeléssel kell párosulnia, különben versenyhátrányba kerül a magyar gazdaság” – mutatott rá a béremelkedésből adódó problémára a K&H szakembere.

Németh Dávid azt is elmondta, hogy a béremelkedésből fakadó inflációs kockázat is erősödhet: a magasabb fizetések ugyanis élénkítik a lakossági fogyasztást. Ez tényező egyelőre csak kismértékben pörgeti az inflációt, de jövőben felfelé mutató kockázatot jelent. Ugyanígy rizikós inflációs szempontból, hogy a  béremelkedés miatt a vállalatok kiadásai emelkednek, ezért előbb-utóbb kénytelenek lesznek árat emelni.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo