A bajba jutott cégeknek ez egy jó megoldás lehet

Hogyan tudjuk a járvány és a kijárási korlátozások mellett is zavartalanul biztosítani cégünk likviditását? Nem kevés aggodalomra ad okot sok vállalkozó fejében az, hogy vevőik esetleges fizetési késedelmét hogyan kezelje. Hogyan tudunk vevőinknek és magunknak segíteni a talpon maradásban? Honnan tudunk erre külső finanszírozási forrást szerezni viszonylag gyorsan?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Legfontosabb a likviditás

Gazdasági krízishelyzet idején nagy valószínűséggel vevőink fizetőképességének stabilitása romolhat, mely a fizetési határidő túllépését, rosszabb helyzetben a követelésünk behajthatatlanságát is jelentheti. Egy-egy „nem fizetés” pedig akár saját cégünk fizetőképességét is megingathatja, nagyon fontos tehát, hogy ebben az időszakban gondoskodni tudjunk a megfelelő likviditás biztosításáról, az előforduló váratlan helyzetek esetén is.

Jó esetben cégünk megfelelő nagyságú folyószámla hitelkerettel rendelkezik, melyet szükség esetén használni tud. Nagy előnyben lehetnek most azok a vállalkozások, akik élve a nulla forintos rendelkezésre tartási költséggel, Széchenyi Hitelkártyájuknál az általuk maximálisan igénybe vehető hitelkeretet állíttatták be, függetlenül attól, hogy előre láthatóan „béke időben” azt nem fogják teljes mértékben kihasználni. Most ez a plusz keret mozgásteret adhat arra, hogy beleférjen esetlegesen egy-két bajbajutott vevő esetén a hosszabb fizetési határidő annak érdekében, hogy a kapcsolat fenn tudjon hosszútávon is maradni, ne álljon meg az üzlet.

Nem mindenki van szerencsés helyzetben, ők mit tudnak tenni?

Sajnos a legtöbb bank szünetelteti az új ügyletek befogadását, vagy ha nem is, az átfutási folyamatok kiszámíthatatlanul meg tudnak nyúlni. Számolnunk kell az elkövetkezendő hetekben (esetleg hónapokban?) azzal, hogy mostani helyzetben a bankok elsődleges célja az új kormányrendeletre váló átállás, illetve meglévő ügyfélkörük segítése, támogatása.   Hova fordulhatunk akkor ebben a helyzetben?

A megoldást egy olyan egyszerű ötleten alapuló finanszírozási forma jelenti, amely a vállalkozás vevőivel szembeni követelés (kiállított számla) megvételén alapul. Ez a faktorálás, másnéven vevőkövetelés előfinanszírozás, melyet a felügyelet által szintén ellenőrzött pénzügyi társaságok biztosítanak. Szerencsére, a bankoktól eltérő módon ezen társaságoknál nem állt le az új ügyfelek befogadása, aktívan dolgoznak.

Kép: SXC

A faktortársaság által előminősített vevők részére kiállított számla bruttó értékének 80-90%-át azonnal kézhez kaphatja a cég a vevő által aláírt teljesítés igazolás és az adott számla benyújtása ellenében. Az előminősítés nem vesz hosszabb időt igénybe 1 hétnél, ezt követően viszont a számlák előfinanszírozott összege 1-2 napon belül a nálunk lehet!

Miért különösen előnyös ez cégünknek a faktorálás a mostani helyzetben?

Amellett, hogy a megszokott 30-60 napos fizetési határidő miatt - de ha a nehéz helyzetből kifolyóan késnek vevőink a kifizetéssel, ez akár hosszabb is lehet, - nem kell az így lekötött tőkénket nélkülözni, követelésünk ellenértékének jelentős része (akár a bruttó számlaérték 80-90%-a, ahogy azt korábban már említettünk) azonnal visszakerülhet hozzánk, akár tekinthetünk erre úgy is, mintha arra az időre folyószámlahitelt vettünk volna igénybe.

A faktorálás azonban jóval több, mint egy rövid lejáratú finanszírozási forrás. Az általa biztosított többlet likviditás mellett, a szolgáltatáshoz kapcsolódó vevő biztosításnak köszönhetően

  • azonnali értesítést kapunk arról, ha valamelyik vevőnk fizetésképtelen állapot közelébe került, így saját szállításunkat időben le tudjuk állítani,
  • ha a vevőnk fizetésképtelensége a saját leszállított és kiszámlázott szolgáltatásunkat is érinti már, a biztosító helyt áll a behajthatatlan követelésünk helyett
A Bankmonitor alábbi kalkulátorának segítségével itt gyorsan megnézheted, hogy egy adott számlára maximum mekkora előfinanszírozást kaphat cége:

Hogyan működik a faktoring a gyakorlatban?

  • a pénzintézet (faktortársaság) bevizsgálja azon vevőket, melyektől származó bevételeket a társaság előfinanszíroztatni szeretné. Itt elég megadnunk a vevők beazonosításához szükséges adatokat (pl.: cégnév, adószám), illetve a benyújtanunk a köztünk lévő adásvételi szerződést.
  • a vizsgálat eredményeként a faktortársaság minden vevőre külön limitet állapít meg (leegyszerűsítve: hitelkeretet). Azaz megadja, hogy az adott vevőtől egyszerre maximum mekkora követelést (számlát) hajlandó előfinanszírozni.
  • a keretek sikeres felállítását követően már nyújthatjuk is be az első kiállított számlánkat, mely bruttó (azaz ÁFA-t is tartalmazó!) összegének 80-90%-át – de jobb vevők esetében akár 90%-át is – 1 napon belül megkapjuk a számlánkra. Vevőnket a faktorálás tényéről értesítenünk kell, hiszen ezentúl a számla értékét a Faktortársaság részére kell utalnia.
  • a számla ellenértékének maradék 20-10%-át akkor kapjuk meg, amikor vevőnk fizetett. A Faktortársaság ekkor vonja le saját díját, s a díjjal csökkentett összeget utalja át cégünk számlájára.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo