A 3 legfontosabb szabály, ha új gép indul a cégnél

Munkaeszközt üzembe helyezni, valamint használatba venni csak abban az esetben szabad, ha az az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit kielégíti. További feltétel, hogy az adott munkaeszköznek legyen külön jogszabályban meghatározott gyártói megfelelőségi nyilatkozata, illetve a megfelelőséget tanúsító egyéb dokumentumai. Pontosan melyek ezek? Íme az üzembe helyezés 3 legfontosabb lépése, amelyek nélkül nem engedheti, hogy munkavállalói önállóan dolgozzanak.

Üzembe helyezés és az eljárás feltételei
Munkaeszköz: minden gép, készülék, szerszám vagy berendezés, amelyet a munkavégzés során alkalmaznak vagy azzal összefüggésben használnak (kivéve: az egyéni védőeszköz).
Munkavédelmi üzembe helyezés: az a munkavédelmi eljárás, amelynek során az üzemeltető meggyőződik arról, hogy az adott létesítmény, munkahely, technológia, munkaeszköz a munkavédelmi követelményeket kielégíti, és üzemeltetését elrendeli.
1. Gépek papírjainak beszerzése

Ez nélkülözhetetlen az üzembe helyezéshez, mert az előzetes vizsgálat során különös figyelmet kell fordítani arra, hogy rendelkezésre állnak-e a létesítést végzők (tervező, kivitelező) nyilatkozatai, a munkavédelmi követelmények kielégítését bizonyító mérési eredmények (érintésvédelem!), a munkaeszközre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatok, tanúsítványok, a szükséges hatósági engedélyek, az üzemeltetéshez szükséges utasítások.

a. Használati utasítás

Üzembe helyezés előtt be kell szerezni a gép magyar nyelvű üzemeltetési utasítását (gépkönyvét), amelyet szerencsés esetben a forgalmazó átadott a géppel. Ha csak idegen nyelven van, legalább a biztonságos kezelésre vonatkozó részeket le kell fordíttatni magyarra, és ha a gépen magyarul nem tudó kezelő dolgozik, az általa értett nyelvre is. Amennyiben semmilyen gépkönyv nem lelhető fel, akkor készíteni kell egy üzemeltetési utasítást, amely a biztonságos kezelésre vonatkozó tudnivalókat tartalmazza. Ennek része lehet a karbantartási utasítás, de készíthetünk önálló dokumentumot is, amely a legfontosabb lépéseket tartalmazza.

b. Megfelelőségi tanúsítvány

Kizárólag olyan gépet lehet üzembe helyezni, amelynek van megfelelőségi nyilatkozata, figyelmeztet a Nemzeti Munkaügyi Hivatal. Ez igazolja azt, hogy a gép megfelel a biztonsági követelményeknek. Az új gépeknél, amelyen  úgynevezett CE jelzés található, mindenképpen kéri ezt a nyilatkozatot a revizor - tájékoztat Tóth Attila, a Save to Save Kft. ügyvezető igazgatója hozzátéve ezen a nyilatkozaton, más néven adattáblán szerepelnie kell:

Munkában, biztonságban
Korántsem csak a veszélyes üzemekben dolgozók problémája a munkavédelem, és sokkal többről van szó annál, mintsem, hogy sisakot kell viselni egy építkezésen. A munkahelyi balesetek megelőzéséhez olyan banális apróságokra is figyelni kell, mint például, hogy ne legyen csúszós a padló. De a munkavédelem témakörébe tartozik a méltatlanul hanyagolt stressz kérdése is.
- a gyártó nevének

- a gyártás évének

- a típusszám/azonosítónak

- a gép teljesítményének

- volt-e baleset, amelyet a gép okozott

- végeztek-e bármilyen átalakítást a gépen

Régi gépeknél ennek felelt meg a "Munkavédelmi minősítő bizonyítvány" ami ugyan már megszűnt, de ezeknél a gépeknél általában elfogadják a felügyelők.

 

Nem csak az veszélyes üzem, amiről gondolnánk
Kép:Pixabay

2. Érintésvédelem

Első lépés a villamos berendezés érintésvédelmének szabványossági felülvizsgálata (hétköznapi nevén érintésvédelmi mérés), amelyet új villamos berendezés és/vagy új érintésvédelmi berendezés létesítésekor az üzemszerű használatbavétel előtt kell elvégezni. Ezt csak Érintésvédelmi felülvizsgáló jogosultsággal rendelkező villanyszerelőt végezheti - húzza alá Kling Péter, munkavédelmi szakmérnök.

Az előzetes vizsgálat kiterjed
• a tervdokumentációk és a megvalósított munkaeszköz, létesítmény együttes vizsgálatára;
• a tervezői, kivitelezői munkavédelmi nyilatkozatok ellenőrzésére;
• a különböző biztonságtechnikai szempontból meghatározott szerkezeti anyagok műbizonylatának, illetve a munkavédelmi megfelelőséget igazoló dokumentációk meglétének ellenőrzésére; melynek célja, hogy megállapítsa, a létesítmény, a munkahely, a munkaeszköz, a technológia megfelel-e az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek.
3. Munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat

A tanúsítványok, hatósági engedélyek vizsgálata mellett további feltétele az üzembe helyezésnek az adott munkaeszköz megfelelőség-vizsgálatán alapuló, a vizsgálat eredményét is tartalmazó, akkreditált szervezet által kiadott vizsgálati jegyzőkönyv. Amennyiben a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat keretében a veszélyes munkaeszközt, technológiát próba- vagy kísérleti jelleggel üzemeltetik, úgy az üzembe helyezési eljárás során figyelemmel kell lenni a próba- vagy kísérleti üzemeltetés kockázataira is. Az ilyen jellegű üzemeltetés a 180 napot nem haladhatja meg.

E vizsgálatot munkabiztonsági szakember végezheti a cég foglalkozás-egészségügyi szakorvosával közreműködve. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül. Végül a munkáltatónak írásban kell elrendelnie a gép üzembe helyezését.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo