Saját géppel dolgozunk majd a munkahelyen?

A költségcsökkentés és a hatékonyság növelése szempontjából egyaránt indokolható az az egyre inkább terjedő trend, hogy az alkalmazottak a saját gépüket használják a munkahelyen is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Cisco most bemutatott kutatása azt vizsgálta, hogy a cégek mennyire nyitottak és felkészültek arra, hogy a munkavállalóik saját eszközeiket használják a munkavégzéshez. Az Egyesült Államokban, 600 informatikai és üzleti vezető körében végzett Cisco IBSG Horizons Study című felmérés eredményei szerint az informatikai részlegek elfogadják, sőt, esetenként fel is karolják az úgynevezett „hozd a saját eszközöd" (BYOD, Bring Your Own Device) modelt, amelynek keretében az alkalmazottak a privát életükben már megszokott eszközeiken dolgoznak.


Kép:PP archív
A dolgozók önállóságot akarnak
A válaszadók 40 százaléka az „eszközök közötti választási lehetőséget” említette a munkatársak legfontosabb szempontjaként.
A válaszadók a BYOD-val kapcsolatban második helyen azt a lehetőséget említették, hogy munka közben is végezhessenek személyes tevékenységeket és szabadidejükben is dolgozhassanak, azaz maguk oszthassák be a munkaidejüket,
A dolgozók egyúttal szeretnék saját alkalmazásaikat is behozni a munkahelyre. A válaszadók 69%-a nyilatkozott úgy, hogy a munkaadó által nem jóváhagyott alkalmazások – különösen a közösségi hálózatok, a felhő-alapú email, és az azonnali üzenetküldés – ma valamelyest vagy sokkal elterjedtebbek, mint két évvel ezelőtt.
A dolgozók hajlandóak beruházni a munkahelyi élmény javításába. A Ciscónál például az a tipikus alkalmazott, aki saját eszközeit használja a munkahelyen, átlagosan 600 dollárt hajlandó áldozni e célra.

A felmérés szerint a legtöbb vállalat már lehetővé teszi a saját eszközök használatát cégen belül: a válaszadók 95 százaléka nyilatkozta, hogy cégük valamilyen formában engedélyezi a saját eszközök használatát a munkahelyen. A felmérés egyben arra is rámutat, hogy egy szellemi dolgozóra előreláthatólag átlagosan 3,3, hálózathoz csatlakozó eszköz jut majd 2014-re, szemben a 2012-es 2,8-as átlaggal. Az informatikai vezetők számára a legnagyobb kihívás az, hogy eegyensúlyt teremtsenek a biztonsági és támogatási követelmények, illetve a BYOD nyújtotta költség- és hatékonysági előnyök között. A megkérdezett informatikai vezetők több mint háromnegyede (76%) nyilatkozott úgy, hogy a BYOD-modell valamelyest vagy kifejezetten előnyös cégeik számára, de egyben komoly kihívást is jelent az informatikai részleg számára. A válaszadók a BYOD-trenddel kapcsolatosan a biztonságot/adatvédelmet és a többféle mobil platform informatikai támogatását jelölték meg a legfontosabb kihívásként. Az eszközök rohamos terjedése új szabályozást, a kiadások ellenőrzésében új szemléletmódot kíván: A Cisco IBSG elemzése szerint a BYOD-költségeknek csupán 14%-a kapcsolatos a hardverrel, ami jól mutatja a megfelelő irányítási és támogatási modellek jelentőségét a költségek kézben tartásának szempontjából.

A válaszadók a BYOD-trend előnyei közül a hatékonyabb munkavégzést (a több együttműködési lehetőséget) és az alkalmazottak saját munkájukkal való nagyobb elégedettségét említették az első helyen. A BYOD kézzel fogható haszonnal jár. Az általa nyújtotta előnyök mértéke az adott alkalmazott szerepköre és feladatai szerint változó. A Cisco IBSG (Internet Business Solutions Group) becslése szerint a BYOD-ből származó éves haszon az adott dolgozó munkahelyi szerepkörétől függően alkalmazottanként 300 és 1 300 dollár között van. (Itt olvashat arról, hogy hogyan lehet biztonságossá tenni a saját gép munkahelyi használatát.)

A legfontosabb megállapítások
A válaszadók 84%-a nemcsak engedélyezi a saját eszközök használatát az alkalmazottak számára, hanem bizonyos mértékű támogatást is biztosít ehhez.
A válaszadók 36%-a nyilatkozott úgy, hogy cégük teljes körű támogatást biztosít az alkalmazottak saját eszközeihez. Ez annyit jelent, hogy támogatást biztosítanak bármilyen, az alkalmazottak által a munkahelyre behozott eszközhöz (okostelefonhoz, táblagéphez, laptophoz stb.). 
Fokozódik a mobilitás és a mobileszközök használata: az felmérésben résztvevő vállalatok irodai dolgozóinak 78%-a használ mobileszközt a munkája során, 65%-uknak pedig mobil adatkapcsolatra van szüksége feladatainak ellátásához. 
A 2012-es 17%-kal szemben 2014-re a vállalatok átlagosan informatikai költségvetésük 20 százalékát fordítják majd mobilitással kapcsolatos megoldásokra. 
A legtöbb informatikai vezető (76%) „valamelyest” vagy „kifejezetten” kedvezőnek tartja cége szempontjából e felhasználó-központú szemlélet elterjedését.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo