On-line bankkártyás fizetés

A bankkártyákkal történő távoli fizetés messze a legelterjedtebb fizetési forma interneten. A magas költségek, a nagyarányú visszaélések és a kötöttségek miatt azonban egyáltalában nem ez a legelőnyösebb megoldás.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alternatív fizetési rendszerek térhódítását a banki érdekek és a bankkártyák elterjedtsége igen erősen befolyásolják. Az ActivMedia 2000 közepén végzett felmérése szerint a bankkártyával lebonyolított tranzakciók az internetes fizetések 98,5 százalékát teszik ki. A GartnerGroup adatai szerint ez a részesedés 92 százalék. Bár az elemző cégek az alternatív fizetési formák terjedése miatt az on-line bankkártyahasználat csökkenését várják, valamennyien egyetértenek abban a kérdésben, hogy rövidtávon a kártyás fizetés megőrzi vezető szerepét. A hosszabb távon várhatóan az elektronikus tárca (electronic wallet) kerül az élre, azonban az eddigi tapasztalatok szerint ez a váltás még jó időbe telhet.

Az on-line bankkártyás fizetés széles elterjedtségét annak köszönheti, hogy a fejlett országokban a bankkártyák már régóta erősen beépültek az emberek életébe. A készpénzkímélő megoldás a vásárlónak negyven éve nagy kényelmet nyújt a POS (Point Of Sale) termináloknál, illetve pénzfelvételkor. A távoli fizetés fogalma sem új, az Egyesült Államokban a csomagküldő szolgálatok régóta élnek a postai, vagy telefonos árurendelés (mail order/telephone order – MO/TO) lehetőségével. Az elektronikus kereskedelem indulásakor az új médiumra új fizetési formát kerestek. Ekkor indultak el az elektronikus pénzt alkalmazó rendszerek. Ezzel párhuzamosan azonban a bankkártyás fizetés teret nyert, mivel a MO/TO rendeléssel analóg módon, a kártyaszám, illetve a kártyához tartozó egyéb adatok (név, típus, lejárat) megadásával a fizetési folyamat elvégezhető.

Az on-line bankkártyás fizetések aránya az Egyesült Államokban lényegesen magasabb, ahol az internetezők több mint hetven százaléka vásárolt már bankkártyával, míg Európában ez az arány alig haladja meg a negyven százalékot.

Mivel bankkártyát csak nagykorúak birtokolhatnak, így a kiskorúak – az internetes kereskedők egyébként igen fontos célcsoportja – nem tudnak közvetlenül bankkártyával fizetni. Erre a problémára a tini kártyák nyújtanak megoldást.

A bankkártyák nem alkalmasak személyek közötti (P2P, C2C) fizetésre. Ezt a piaci rést célozták meg olyan megoldások, mint a PayPal, vagy a PayDirect. Ezeken a dinamikusan növekedő piacokon az alternatív fizetési eszközök terjedtek el, a bankkártyák szerepe csökken.

Visszaélések
A bankkártyás fizetésekkel kapcsolatos talán legnagyobb problémát a gyakori visszaélések okozzák. A kártyabirtokosok jelentős része azért nem használja bankkártyáját on-line fizetésre, mert fél az esetleges visszaélésektől. Az Európai Unió területén a bankkártyás visszaélések száma 2000-re 50 százalékkal nőtt, így az illegális – jórészt internetes – tranzakciók 600 millió eurót tettek ki.

Az általánosan használt SSL protokoll a kommunikációra megfelelő védelmet nyújt, azonban a bankkártyával kapcsolatos adatok tárolását nem szabályozza. A kártyatársaságok ugyan támasztanak adatbiztonsági kritériumokat a kereskedő szerverét illetően, azonban ezek nem bizonyulnak elegendőnek. Hackerek egy-egy támadás során több tízezer bankkártya adataihoz jutnak hozzá. A GartnerGroup 2000 decemberében végzett kutatása szerint a webszerverek fele nem biztosít megfelelő védelmet az információlopás ellen. A Visa az Európai Bizottság a bankkártyás visszaéléseket visszaszorító kezdeményezését követően kihirdette az új biztonsági irányelveit (tűzfal, rejtjelezés, vírusellenőrzés...).

A visszaélések a kereskedőt sújtják leginkább. Bankkártyás csalás esetén a kereskedőnek a szóban forgó összeg megtérítésén túl a kártyakibocsátóknak is magas díjat kell fizetniük. A Visa és a MasterCard igen szigorú szabályzata szerint, amennyiben a tranzakciók összértékének 2,5 százalékát eléri a visszatérítések száma, úgy a kereskedőnek több ezer dolláros díjat kell fizetnie. Folyamatosan magas visszatérítési arány esetén ez a díj növekedik, illetve egy idő után a kereskedő számláját megszűntetik. A csalások aránya digitális javak vásárlása esetén jóval magasabb, hiszen a felhasználóknak nem kell szállítási címet megadniuk és a tartalom rögtön a rendelkezésükre áll.

A visszaélések visszaszorítását több kezdeményezés is célba vette, 2001. januárjában indult a 2000 őszén alakult Worldwide E-Commerce Fraud Prevention Network website-ja, amely célja a visszaélések számának visszaszorítása. A hálózatot az American Express alapította, olyan ismert internetes cégek részvételével mint az Amazon, a buy.com, vagy az Expedia.

Költségek
A bankkártyás fizetés költségvonzata igen magas. A tranzakciónkénti jutalék mellett a kereskedőnek igen magas egyszeri felállítási díjat és havidíjat kell fizetnie, a biztonságra, a hálózati topológiára és az infrastruktúrára is jelentős anyagi forrásokat kell szánnia, és az esetleges visszatérítések fedezésére tartalékot kell képeznie. A visszatérítések költsége is magas (a visszaélések gyakoriságának függvényében). Az on-line kereskedő költsége egy visszatérítés során kétharmad résszel nagyobb, mint egy hagyományos kereskedő esetében. Magyarországon egyelőre még valamivel kedvezőbb a helyzet, de az on-line kártyahasználat növekedésével várhatóan a jutalékok és díjak szerkezete is megváltozik.

Új termékek és szolgáltatások
Az utóbbi időkben a vállalatok és a bankkártya-társaságok az on-line bankkártyahasználat biztonságának növelése és kényelmesebbé tételének érdekében számos új terméket és szolgáltatást vezettek be. Ilyen szolgáltatás többek között a virtuális kártya (például az OTP webkártyája, az eldobható kártyaszám (American Express), az SMS megerősítés (K&H Don't Worry, a tini kártya (Visa Buxx, AmEx Cobaltcard, a személyi bankkártyaolvasó (pl.: eCashPad), és még lehetne sorolni.

Forrás: Dotkom Internet Consulting

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo