Informatika másodkézből

Itthon még kevéssé ismert és kiaknázott lehetőségekkel kecsegtet a használt szoftverek piaca. Pedig a „second-hand" informatika rugalmas és olcsó megoldás lehet.

Az úgynevezett szoftver-remarketing révén akár több millió forintos megtakarítás is elérhető informatikai költségeken. Szignifikánsan csökkenhetnek az éves licencköltségek, nem elhanyagolható bevételek származhatnak a használaton kívüli licencek értékesítéséből, előny lehet a gyártói beszállítóktól való függetlenség, valamint folyamatos biztonság audit esetén. (A költségek csökkentésének eszköze lehet a nyílt forráskódú szoftverek használata is, amiről itt olvashat bővebben.)


Kép: sxc

Használt szoftver nem rossz szoftver

Az Európában már több mint tíz éve elterjedt, a használtautó-piac jellegzetességeihez hasonló elven működő szoftver-remarketing jelenleg az egyik legdinamikusabban növekvő szoftveripari ágazat. A Magyarországon tevékenykedő cégek nagy része másodlagos szoftverpiac hiányában eddig nem gondolkodott a legális használt licencek adásvételében, így a szoftver-remarketing, mint új iparág, több milliárd forintos piacot céloz meg.

Ma mintegy 600-700 ezer feleslegessé vált szoftver van hazánkban, amely más cégeknél és intézményeknél még hasznosítható lenne. A jelentős értéket képviselő, „elfekvő" szoftverek átruházására van jogi lehetőség. Természetesen figyelembe kell venni, hogy ezen a módon tipikusan régebbi szoftververziókhoz juthat hozzá a felhasználó, amelyek azonban számos feladat ellátására kifogástalanul alkalmasak. Az itthon egyelőre kevéssé ismert terület erősödésének kedvezhet a bizonytalan gazdasági környezet, amelyben a cégeknek minden nagyobb beruházást erősen meg kell fontolniuk.

Hatékony lehetőség a spórolásra, ha a szoftverbeszerzéseket az újdonságok hajszolása helyett a tényleges felhasználói igényekhez igazítják - mondja Arató E. Árpád, a Licence Pro Kft. ügyvezető igazgatója. Ennek érdekében ajánlatos felmérni a professzionális szoftverállományt, ami akár nagymértékű megtakarítást is eredményezhet. Az esetek kilencven százalékában a szakember szerint kiderül, hogy egy nagy gyártó régebbi szoftvercsomagja is tökéletesen képes kiszolgálni az adott cégnél felmerülő igényeket, amelyet használtan az eredeti árnál jóval olcsóbban beszerezhető. A használt szoftvereken akár 40-60 százalékos megtakarítás is elérhető a vállalati szoftverberuházások során.

Beépül a rendszerbe

A használt licencekkel ugyanolyan a működés, mint ha a gyártótól vásárolna a vállalkozás. Mivel akár egy-két darabos licenc is megvásárolható, így ez tipikusan alkalmas a kisvállalatok igényeinek kielégítésére. A szoftver-remarketing előnyeit vevőként eddig leginkább a kis cégek használták ki, de a szakember szerint a multinacionális vállalatok is egyre gyakrabban élnek vele, például azért, mert sok saját fejlesztésű alkalmazásuk csak bizonyos operációs rendszerekkel kompatibilis. A lehetőség egyaránt él a teljes géppark vagy akár csak egyetlen gép licencelése esetén, például, ha valamilyen speciális alkalmazásra csak egy-egy gépen lenne szükség. Nagyobb tétel rendelése viszont ezen a piacon is lehetőséget ad a vevőnek arra, hogy még kedvezőbb árban állapodjon meg az értékesítővel. A használt szoftverek árát persze nagyban meghatározza az is, hogy adott programból éppen hány licenc van a használt piacon.

A használt és új licencek együttes alkalmazása egy cégen belül semmilyen problémát nem okoz, így kiegészítésként is remekül illeszthetők egy vállalat informatikai rendszerébe. Ilyesmire akkor lehet szükség, ha például egy, a cég minden gépén futó számlázási programot kellene kiegészíteni egy újonnan bekerülő gépen még egy licenccel.

A magyar vállalatok egy része is felismerte már a használt szoftverek értékesítésében rejlő lehetőséget, de a hazánkban hozzáférhető kínálat nagyobb része egyelőre külföldi nagyvállalatoktól származik. A selejtezések, frissítések alkalmával e cégeknél akár több ezres nagyságrendben kerülnek ki a használatból szoftverek, amelyek a remarketing révén a következő beruházás költségeit csökkenthetik.

Attól nem kell tartani, hogy a külföldről érkező programok kompatibilitási problémákat okoznak, például az eltérő nyelvek miatt. Az úgynevezett mennyiségi licencek esetében - amelyeket egy teljes gépparkra egyszerre vásároltak meg, és így speciális, interneten nyomon követett licencszerződés tartozik hozzájuk - a magyar nyelvre való átállás nem jelent gondot, mivel e szerződések tartalmazzák az úgynevezett „cross-language" jogot. De a hazai felvásárlás volumene már az egyedi szoftvereknél is elérte azt a szintet, hogy könnyen található magyar nyelvű szoftver, amit a kereskedők olyan típusokkal pótolnak, amelyben eredetileg is több nyelv választható.

Jogszerű, de bonyolult

Bár a szoftver-remarketing a Business Software Alliance (BSA) - a jogosulatlan szoftverhasználat ellen küzdő, a legnagyobb gyártók alapította szervezet - szerint is legális, a használt szoftverek értékesítése és vásárlása mindenképpen körültekintést igényel. Míg egyes szoftverek jogtulajdonosa előre lehetővé teszi az adásvételt, mások tájékoztatást kérnek a licencek átruházásáról, amelyért esetleg valamilyen átírási díjat is felszámolhatnak. Bizonyos jogtulajdonosoknál és szoftverlicenc-típusoknál viszont csak hallgatólagos vagy írásos jóváhagyásukkal lesz legális és érvényes a licenc átruházása - magyarázza dr. Ormós Zoltán jogász. Minden esetben meg kell bizonyosodni arról, hogy a konkrét, megvásárolni szándékozott program melyik kategóriába tartozik. Ehhez és az ügylet bonyolult adminisztrációjához ezért érdemes szakember - jogász vagy remarketer - segítségét kérni, így egyszerűbbé válik a tranzakció, és a vevő részben az őt terhelő jogi felelősségtől is megszabadulhat. A használt szoftver eladása ugyanis komoly adminisztrációt igényel. Az ügyvéd szerint ugyanakkor éppen akkora hiba visszariadni a használt szoftverek beszerzésétől, mint amekkora túlzott könnyelműséggel belevágni egy tranzakcióba.

Ahhoz, hogy a vevő biztos legyen abban, hogy legálisan jut hozzá és használja a vásárolt szoftvert, nélkülözhetetlen némi „biztosítás". (A hamisított szoftverek számos veszélyt rejtenek.) Az eladótól vagy közvetítőtől egy legalitást garantáló dokumentumot, valamint szoftverauditor cégtől származó állásfoglalást is kérnie kell. Emellett dokumentálni kell a korábbi tulajdonosok adatait, hogy szükség esetén visszakereshető legyen a szoftver története. Előtelepített (OEM) szoftverek esetében pedig - az egyébként sérülésmentesen nehezen eltávolítható - igazolómatricának is az új tulajdonoshoz kell kerülnie. Kiegészítésként az eredeti licencmegállapodásra is szükség van, hogy a vevő bizonyíthassa: eredeti szoftvert birtokol. Az Európai Unió szerzői jogi törvényeinek értelmében egyébként a gyártó nem korlátozhatja a szoftver továbbértékesítését, ha az eredeti tulajdonos rendelkezik a telepítőlemezzel és az eredetiséget igazoló, a gép házára felragasztható licencmatricával. A gyártó joga mindössze az illegális másolás és manipuláció korlátozására terjed ki. A vevőnek természetesen meg kell bizonyosodnia arról is, hogy az eladó a továbbiakban már nem használja a piacra dobott szoftvert. Valójában ez nem is olyan könnyű feladat. E téren a vevő az eladótól szerzett írásos nyilatkozattal biztosíthatja be magát.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo