Harcra kényszerítik a cégeket a startupok

A vállalkozások kétharmadát arra sarkallja a digitális startupok által keltett konkurenciaharc, hogy újabb befektetésekkel erősítsék meg informatikai infrastruktúrájukat és a digitális készségeiket. Ebben a harcban nyújtunk segítséget a Dell 2017-re vonatkozó trendelőrejelzésével.

A digitális startupok merész újításai világszerte keresztülhúzzák a működő cégek számításait. Szinte minden második vállalatra igaz, hogy maguk sem tudják biztosan, vajon 3-5 év múlva jelen lesznek-e még a piacon. De a bizonytalanság lehetőségeket is rejt - méghozzá igen komolyakat. Az alábbiakban a Dell segítségével bemutatunk hét fontos trendet, amelyek 2017-ben és az azt követő években meghatározók lesznek. Ezek a trendek kétségkívül megváltoztatják az üzleti gyakorlatot is, az alapoktól a felhőig mindenhol.

Kép: Pixabay

Széles körben elterjednek a kreatív technológiák

2017-ben a magukkal ragadó kreatív technológiák mindenki számára elérhetővé válnak. Az alkotók rendkívül hatékony technológiákkal tudják majd ötvözni varázslatos munkájukat - és ezek a technológiák idővel szélesebb körben is elterjednek. Az építési vállalkozók és építészek eszközeik használatával már akkor megtekinthetik az épületek teljes életnagyságú modelljeit a helyszínen, amikor az építkezés el sem kezdődött. A hobbifelhasználóknak elég lesz elforgatni egy gombot, irkálni egy tollal vagy egy ujjmozdulattal minden láthatóvá és érzékelhetővé válik számukra. A mutatást és kattintást felváltják az érintőképernyős oszlopok, az így rajzoló gyerekek számára pedig egyenes út vezet majd a Minecraftba.

Jönnek és elveszik a munkát
Az elkövetkező tíz évben több százezer segédmunkás munkahelye szűnik meg a logisztikai robotizáció miatt – figyelmeztet legújabb tanulmányában a Roland Berger. Ha a vállalatok nem készülnek fel megfelelően az átállásra, Európa 1,5 millió munkahelyet veszít el. A legsúlyosabban érintett szektorok várhatóan a kereskedelem és a feldolgozóipar, illetve ezek logisztikai szolgáltatói lesznek.
Egy új világ kapujában

A jövő munkaerejét elemző globális tanulmányunk résztvevőinek 67%-a hajlandó lenne a kiterjesztett valóságon (AR) és virtuális valóságon (VR) alapuló termékeket használni munkája során. Az elkövetkező néhány évben a VR és AR használata várhatóan több területen is fordulópontot jelent. Az érintésnélküli eszközökkel olyan párhuzamos világokba léphetünk, ahol csupán képzeletünk szabja meg a határokat. Új készségeket sajátíthatunk el, szolgáltatásokat nyújthatunk, kapcsolatba léphetünk egymással, mindezt a fizikai közeg jelentette idő- és költségkorlátok nélkül. A fizikai és a virtuális világ határainak elmosódása az előadások, jegyzettömbök és a szakadatlan jegyzetelés végét jelentheti, hiszen a tapintás és más érzékszervek bevonásával az oktatás teljesen életszerűvé válhat.

Biztonságos lesz a légkondi is

Abban a korban, amikor minden csatlakozik az internethez, gyakorlatilag bármit fel lehet törni, aminek van IP-címe. A támadások idén már nem csupán céges informatikai hálózatok, hanem számos más terület ellen is irányulnak.  A vállalatok számára kulcsfontosságú lesz annak belátása, hogy nemcsak adataikat kell védelemmel ellátni, hanem például az adatcentrumi szellőztető- és -hűtőrendszerét is. (Ez az otthonokban is elkerülhetetlen lesz, hiszen a mosógép is képessé válik majd a PIN-kódunk ellopására!)

Több lóra tesznek a nagyok a túléléshez
A technológiai fejlődés villámgyors. Úgy száguld, hogy a nagyvállalatok sem tudják eldönteni, melyik megoldásba fektessenek, így többfelé próbálkoznak, hátha valamelyik befut. Nem ágazatokban kell gondolkodni, mert azok nem jellemzik kellőképpen a termelési folyamatokat. A termékfunkció számít és az, hogy találkozik-e a vevő igényeivel. Szakkifejezés is van már erre. Platformagnosztikus cégeknek hívják az ilyeneket. Nekik van esélyük a fennmaradásra.
5K, ugyan már

A kutató-fejlesztő csapatok fáradságot nem kímélve törekednek arra, hogy folyamatosan meglepjék és megörvendeztessék valamivel ügyfeleiket. És amikor már mindenki azt hitte, hogy az 4K felbontás után az 5K lesz a következő ipari szabvány, felröppentek a kétszer akkora felbontású, hatalmas képernyőkről szóló híresztelések, melyet a Dell 8K felbontással az idei CES-en be is mutatott. 2017-ben a Technicolor élménye tovább fokozódik, egészen addig, amíg a valóság már szinte fakónak tűnik majd.

IoT-ügyi igazgató

Sorra bukkannak fel a különböző üzleti vezetők. Szinte minden vállalatnak van már digitális igazgatója, de nemsokára megjelennek az IoT-ügyi igazgatók is. Hogy miért van szükség rájuk? Azért, mert a vállalatokra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy áthidalják az üzemeltetés és az informatikai megoldások közötti szakadékot. Az IoT-ügyi igazgatók a befektetések jobb megtérülése és a nagyobb hatékonyság érdekében mindenkivel együtt dolgoznak a létesítmények és üzemek vezetőitől egészen az informatikai igazgatókig és a vezérigazgatókig. Ők lesznek felelősek a változások megvalósításáért és azért, hogy vállalatuk megfeleljen a negyedik ipari forradalom követelményeinek, amit ma világszerte nyolcmilliárd internetes eszköz együttes lüktetése hirdet (az előrejelzések szerint 2021-re 25 milliárd eszközök csatlakozik majd az internethez, 2031-re számuk eléri, sőt, akár túl is lépheti a 200 milliárdot, ami a föld jelenlegi lakosságának 25-szöröse). Ez hatalmas feladat!

Hat IT-trend, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni
Tanulásra képes szoftverek, amelyek alkalmazkodnak a fogyasztók szokásaihoz, egymással kommunikáló fogkefék és bevásárlást intéző hűtők – csak néhány dolog, amelyek megkönnyítik az életünket a jövőben és egyben üzleti lehetőséget is jelentenek. Mutatjuk hogyan.
A legjobb gyógymód a megelőzés

Mára a gépi tanulásnak köszönhetően már a problémák bekövetkezése előtt meg tudjuk mondani, hogy egy technológiai megoldással mikor lesz gond, és ennek megfelelően gyorsan cselekedhetünk. Az önjavító technológiák alkalmazásával a vállalatok több tehetséges alkalmazottja dolgozhat a nagyobb stratégiai fontosságú informatikai projekteken, ahelyett, hogy az időt a szolgáltatások helyreállítására kellene fordítaniuk.  Az IDC előrejelzése szerint 2020-ra a működési folyamatok közel 20%-át jellemzi majd az önjavítás és öntanulás. Ez egyben kevesebb megoldandó problémát is jelent.

A gépek és a kristálygömbök

Nem titok, hogy a vállalatok - és az emberek - számára megterhelő feladat megbirkózni az interneten található hatalmas mennyiségű adattal.  De ideje felkészülni rá, hogy a nagy mennyiségű adat alapján a gépek nemsokára merőben új módon tudják értelmezni a dolgokat.

Az MIT kutatói szerint a gépi érzékelés forradalmasítja azokat az iparágakat, amelyekben nagy mennyiségű adatokkal dolgoznak. Például a számítógépes látástechnológia megfizethetőbb és pontosabb eljárást nyújthat az egészségügyi szűrővizsgálatokhoz.  Idővel a gépek több modalitást és területet figyelembe véve alkalmazzák a tudásukat - így akár szövegekből vagy virtuális világokból is tanulhatnak majd.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo