A tárgyak neteznek helyettünk

Képzeljük el, hogy az irodaház automatikusan felismeri a belépésre jogosult munkatársakat, vagy azt, hogy nem kell értékes órákat tölteni az orvosnál a szokásos egészségügyi ellenőrzés miatt, mert az távolról is elvégezhető. Az, hogy szükségleteik jobb kiismerése révén hatékonyabban szolgálhatjuk ki saját ügyfeleinket, szinte már csak hab a tortán. Az M2M, vagyis a „tárgyak internete" mindezt lehetővé teszi.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az M2M, vagyis a „machine to machine" kommunikáció számos iparágban és rengeteg üzleti megoldásban használható nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt. Üzleti szempontból a benne rejlő potenciál legfontosabb hatása, hogy javíthatja egy adott cég működési hatékonyságát, új üzleti lehetőségeket aknázhatnak ki a segítségével, és értéknövelt szolgáltatásokat hozhatnak létre. Az M2M kommunikáció egyértelműen a telekommunikációs iparágnak az a szelete, ami egyelőre talán még beláthatatlan fejlődés előtt áll.


Kép:Piac&Profit/FörsterTamás

Gépek egymás közt

A „machine to machine" gépek közötti kommunikációt jelent, de az ezzel foglalkozó szakemberek egymás között inkább „connected objects, azaz összekapcsolt vagy csatlakoztatott tárgyak néven emlegetik, hiszen nem csak gépek - két számítógép vagy egy mérőeszköz és szerver - kapcsolatáról van szó. A gép-gép közötti kapcsolat megkönnyíti egyebek mellett a villanyóra- és gázóra-leolvasást, a virtuális konferenciák lebonyolítását vagy például az egészségügyben az orvosok számára a betegek készülékkel mért adatainak továbbítását. Akár a szemeteskukákba is építhető olyan egység, amely jelzi a szolgáltatónak, hogy az edény megtelt, és üríteni kell annak érdekében, hogy egy város szemétgyűjtése optimalizálható legyen. Egy személyautó is kommunikálhat ily módon a diszpécserközponttal, a beteg karjára erősített vérnyomásmérő az orvossal, de ugyanez a technológia húzódik meg a távolról vezérelhető intelligens otthon szolgáltatásai mögött is. (Erről részletesebben lásd a Piac & Profit 2011/8. számát - NHD)

3 ok, amiért a cégek okos készülékeket használnának
■ az információáramlás javítása, az új adatok begyűjtése és rögzítése miatt (20 százalék)
■ a működési költségek csökkentése és a valós idejű adatszerzés lehetősége miatt (16 százalék)
■ a bevétel növekedése miatt, ami új szolgáltatások bevezetése révén lenne elérhető (16 százalék)
Forrás: The Yankee Group, RCR Wireless News

Az M2M legfőbb felhasználási területei jelenleg a telemetria, a távfelügyelet, a flottakövetés és távleolvasás, de a technológia lehetőségei végső soron azt jelentik, hogy bármi, ami elektromos árammal működik, előbb-utóbb távirányítható lesz, csak egy SIM-kártyának kell belekerülnie. Ennek segítségével történik az adatátvitel, de a végkészülékek többnyire nem mobiltelefonok, hanem különböző felhasználási célra kialakított hardverek. Innen ered a másik elnevezés, a „tárgyak internete" is. Az M2M kommunikáció hatalmas piacot jelent. Becslések szerint 2014-ig a mobiltelefonos rendszerhez kapcsolódó M2M megoldásokra költő vállalkozások megközelítőleg 250 millió - az egész világon telepített - eszközzel elérik a 35 milliárd eurós forgalmat. Világszinten a szakértők várakozásai szerint 2020-ra akár 15 milliárd intelligens eszköz kerülhet használatba, ami, ha a tendencia nem változik, ekkorra már mintegy 280 milliárd eurós piacot képvisel majd.

A mobilpenetráció az elkövetkező öt-tíz évben olyan mértékben megnőhet, hogy nem elképzelhetetlen Magyarországon akár 40-50 millió SIM-kártya sem a mai 12 millió helyett, ami a tízmillió emberhez képest már most is döbbenetesen soknak tűnik, de korántsem jelent telített piacot. Ez azt jelenti, hogy nemcsak az emberek közötti elektronikus kommunikációban, hanem az ipari és szolgáltatói szektorban is kialakul az igény olyan intelligens eszközök használatára, amelyek minden pillanatban kommunikálhatnak egymással, egymást irányítják, átalakítva ezzel a végfelhasználók életét és a vállalkozások tevékenységét. Szakemberek szerint a változás olyan mértékű lehet, mint amilyet az internet megjelenése hozott nem is olyan régen. Az M2M kommunikációnak köszönhetően nemcsak az üzletvitel egyszerűsödik, és válik jóval költséghatékonyabbá, hanem segítségével egész életünk lesz egyszerűbb, kényelmesebb és biztonságosabb.

Hatékony és zöld

A cégek szempontjából a technológia bevezetése saját területükön egyértelmű hatékonyságnövelést eredményez majd, de új bevételi lehetőségek megteremtése is elérhetővé válhat általa. Alkalmazása a költségmegtakarítás mellett a folyamatoptimalizálást is elősegíti, így olyan innovatív üzleti modellek is kialakíthatók majd, mint például a kilométerfüggő gépkocsi-felelősségbiztosítás. A napi munka során is jelentős változásokat hozhat a technológia. A cégek számára például sok esetben fontos a dolgozók és az általuk használt eszközök felügyelete. Az M2M GPRS technológián alapuló felügyeleti, logisztikai rendszerek segítségével lehetővé válik például az elektronikus jelenlét-igazolás, szabályozható a belépésre vagy például a lifthasználatra vonatkozó jogosultság.

Sci-fi a jelenben
Számos kényelmi és kommunikációs szolgáltatás, amit már ma is használunk, szintén a gép és gép közötti kommunikáció technológiáján alapul.
■ A mérőkészülékek – gáz-, villany-, vízóra – elektronikus leolvasása távolról már elérhető, egyaránt növeli a közműszolgáltató és a fogyasztó kényelmét, ráadásul olcsóbbá és hatékonyabbá teszi a szolgáltatást.
■ A kereskedelmi forgalomban kapható kazánok között van, amelyik SMS-sel ki- és bekapcsolható. A mobiltelefonnal távolról vezérelhető rendszert érkezés előtt néhány órával elég üzembe helyezni, a hazatérőt így meleg otthon fogadja, miközben napközben nem kellett feleslegesen fűteni.
■ Szintén létezik a mobiltelefonnal vezérelhető csatlakozóaljzat, amely akkor engedi át az áramot, amikor SMS-ben ilyen jelet kap, és a mobiltelefonnal irányítható kamera sem utópia már.

Létesítménygazdálkodási szempontból is fontos előrelépést jelenthetnek az intelligens rendszerek. A különböző eszközök, mérőórák adatai a számítógépes rendszerbe kerülnek, a távoli irányítás lehetősége révén pedig kiküszöbölhető számos eszköz üresjárata, ami jelentős energiamegtakarítást jelent. Óriási mértékben képes csökkenteni a fogyasztói berendezések és az üzleti tranzakciók költségeit, javítani a társaságokon belüli és közötti kommunikációt, nem utolsósorban pedig lehetővé teszi a direkt kapcsolatot a fogyasztókkal. Az intelligens szolgáltatások és okos eszközök piacát a hatékonyság iránti igény hajtja az egészségügy, az ipar, az energiaszolgáltatás, a közlekedés, a kiskereskedelem, az őrzés-védelem, az informatika és az építőipar területén is. Ugyanakkor jól látszik, hogy a távolról vezérelhető automatizált megoldások a fenntartható szemléletmód és a környezettudatos gondolkodás jegyében is követendőek.

Hatósági ösztönzés

Távközlési oldalról a technológia már adott, de ahhoz, hogy valóban a mindennapi élet részévé váljon, olyan partnercégekre van szükség, amelyek a hálózati technológia mellé kifejlesztik a szolgáltatáshoz szükséges alkalmazásokat és berendezéseket. A gyorsabb terjedés ösztönzésének egyik módja a hatósági szabályozás lenne. Erre már vannak jelek, Kínában az M2M fejlesztése nemzeti prioritás, az Amerikai Egyesült Államokban is vannak kezdeményezések a gépek közötti kommunikáció felhasználására az egészségügyben és a közlekedésben.

Az Európai Unió kötelezővé tette az automatikus vészhívó rendszer (eCall) beépítését az autókba, aminek célja, hogy 2020-ra a felére csökkenjen a halálos kimenetelű közlekedési balesetek száma Európában. Magyarország 2011 júniusában csatlakozott ehhez a törekvéshez. Emellett a Digitális Menetrend fontos eleme az eEgészségügyi szolgáltatások fejlesztése. Bizonyos műszerek például rendszeres időközönként értesíthetik az orvost a beteg állapotáról anélkül, hogy személyesen kellene találkozniuk. A megoldás a szív- és érrendszeri megbetegedésektől a rehabilitációs területeken át számos ponton hozhat áttörést az ellátásban, az időskorúak gondozásában vagy bárhol, ahol 24 órás ellenőrzésre vagy folyamatos mérésre van szükség. A fenntartható növekedési stratégia értelmében 2020-ra 20 százalékkal csökkenteni kell a CO2-kibocsátást és az energiafogyasztást, és 20 százalékkal növelni a megújuló energiák arányát, amiben az okos eszközöknek szintén kihagyhatatlanul fontos szerepük van.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo