Az üzleti típusú változások miatt akár használhatatlanná is válhat egy hagyományos ERP rendszer, amely komoly kiesést okozhat az árbevételben és az ügyfelek elégedettségét is rombolja.
A felhő alapú számítástechnika és a vállalati technológiák növekvő terjedése két olyan tényező, amelyek jelentős változásokat idéztek elő az ERP rendszerekben, és új lehetőségeket nyitottak meg a vállalatok előtt a munkatársaikkal, ügyfeleikkel, szállítóikkal és egyéb üzleti partnereikkel történő interakciók terén. E fejlődések ellenére a vállalati ERP rendszerek sok helyen elöregedtek és ahelyett, hogy hozzáadott értéket biztosítanának, inkább hátráltatják az üzleti növekedést. Ez gyakorta azért fordul elő, mert a vállalatok az ERP vásárlási döntések során nem mérlegelik előre azt, hogy vajon a választott megoldás képes lesz-e követni a folyamatos változások vállalati működésre gyakorolt hatásait.
A Mint Jutras elemző cég által nemrégiben készített szerint „ha egy üzleti jellegű változás csak közepes mértékű beavatkozást igényel egy ERP rendszerben, az általa okozott zavar az üzletmenetben akkor is romboló hatású: 15 százalékos árbevétel kiesést okozhat egy elhalasztott termékbevezetés miatt, 15,8 százalékos csökkenést a piaci értékelésben és akár szintén 15 százalékos csökkentést az ügyfél elégedettségben.
„Komoly kockázatokat rejt magában egy, a változásokhoz nehezen adaptálható ERP rendszer. Gyakori tapasztalat, hogy az ügyfelek nem számolnak a folyamatos változások által okozott működési zavarokkal és azok járulékos költségeivel egy-egy ERP rendszer kiválasztása előtt. Csak a modern, szolgáltatás-centrikus ERP-k képesek biztosítani a szükséges rugalmasságot, és bevezetésük után radikálisan csökkenthető a későbbi adaptációs folyamatok költsége” – mondta Wehring Tamás, a UNIT4 CODA Hungary Kft. ügyvezetője.
Az üzleti típusú változások miatt a válaszadók 15% arra kényszerült, hogy újratelepítse ERP rendszerét. Ezek 60 százaléka több mint 2,5 millió dollárt költött ilyen típusú beruházásokra. A rendszermódosítások költsége nem csak direkt módon jelentkezik, hanem olyan indirekt költségelemeket is tartalmaz, mint például a termelékenység-csökkenés.
Az ERP rendszerek karbantartásának és az üzleti változásokhoz történő adaptálásának költsége átlagosan 1,2 millió dollár, ám extrém esetben ez évente 4,1 millió dolláros kiadás is lehet. – állapította meg egy az IDC által elvégzett kutatás.
Az ERP beszerzéshez kapcsolódó hagyományos kritériumrendszer túl nagy jelentőséget tulajdonít a teljes birtoklási költségnek (Total Cost of Ownership – TCO), miközben gyakran figyelmen kívül hagy egy alapvető mérőszámot, a változások teljes költségét (Total Cost of Change – TCC). A TCC az ERP rendszerben szükséges módosítások költségének mérőszáma. Milyen gyorsan végezhetők el a kiigazítások a rendszerben és milyen nehézségeket okoz egy-egy ilyen változás a vállalaton belül?
Az üzleti változások akár már az implementáció folyamán is működési zavarokat és költségvetés-túllépést okozhatnak. Szinte abban a pillanatban, hogy a project team elhagyta a helyszínt, a folyamatos változások máris idejétmúlttá és hasznavehetetlenné tehetik a vadonatúj ERP rendszert. Ha a kiigazítások túl sok időbe és pénzbe kerülnek, ez az üzletmenetre nézve nagyon kedvezőtlen következménnyel járhat.