A dohányzás is lehet biztonsági kockázat

Manapság már minden számítógép-felhasználó használ valamilyen vírusvédelmi megoldást, vállalati szinten ezek már kifejezetten komoly rendszereket, előírásokat tesznek ki. Ám sokakban nem merül fel, hogy a kártékony szoftver nemcsak az internetről, hanem egy hétköznapi eszközről is érkezhet, amelyet a számítógéphez csatlakoztatunk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hátsó ajtót nyitó, vagyis számítógépünk védelmén lyukat ütő, úgynevezett malware programok fogalma egyidős az internet széles körű elterjedésével. Senki előtt nem ismeretlen fogalom a tűzfal, a vírusirtó, és a legtöbben ügyelnek rá, hogy ne látogassanak meg kétes eredetű weboldalakat. Azonban csak a legritkább esetben feltételezzük, hogy offline módon is érkezhet kártevő, méghozzá saját kezünk által. Persze, egy ismeretlen pendrive esetében ez felmerülhet, de ki gondolna mondjuk az USB-s asztali ventilátorra?

Pedig minden olyan eszköz, amely a számítógép energiáját használja, potenciális veszélyforrás lehet, mivel működéséhez szükség van egy alapvető szoftverre, ezzel pedig hely kínálkozik a kártevő telepítésére is. Ha csak az említett ventilátornál maradunk: egy ilyen eszköz nemcsak kártékony szoftvert tartalmazhat, de arra is volt már példa, hogy információkat továbbított működés közben, méghozzá a lapátok forgási sebességét szabályozva, bináris kódot „morzézva”. Igaz, ez egy igen ritka módszer, sokkal valószínűbb, hogy a berendezés kiskaput nyit számítógépünk védelmi rendszerén.

Kikapcsolt a gép magától? Ez lehet a háttérben
A számítógépen tárolt adatok minden korábbinál értékesebbek, soha nem volt ennyire fontos a szerepük a vállalkozások életében. Ha valami elromlik, többnyire teljes a pánik. Szakértőnk segít, melyek a gépek legkritikusabb részei, amelyekhez mindenképpen szakértőt érdemes hívni.
A malware programok lényege, hogy megtalálják a kibervédelmi rendszeren azokat az apró csatornákat, amelyek által az interneten keresztül illetéktelenek információkat nyerhetnek ki gépünkről, sőt, szélsőséges esetben akár az irányítását is átvegyék. Egy ilyen szoftver méretében igen apró, így észrevétlenül elrejthető bármilyen USB-s eszközön, akár bögremelegítőn, bólogató kiskutyán, rosszabb esetben pedig a Bluetooth-on keresztül kommunikáló egér vagy billentyűzet dokkolóegységén. Márpedig minden támadás, amely a céges infrastruktúrát veszi célba, akár négyszázmilliós kárt is okozhat!

Sőt, az e-cigaretta elterjedésével a dohányzás már nem csak az emberekre jelent kockázatot. Amint arról a Guardian 2014-ben beszámolt, az USB-csatlakozóval töltött e-cigaretta ugyanúgy hordozhat számítógépes vírusokat, mint bármilyen másik ehhez hasonló eszköz.

„A fő problémát az jelenti, hogy az ilyen eszközök jó része Európán kívülről érkezik, onnan is ellenőrizetlen forrásból. A forgalmazóknak nincs lehetősége technikailag megvizsgálni, hogy fertőzött-e egy-egy eszköz. Így alapvetően az jelentheti a védelmet, ha kizárólag megbízható kereskedőtől vásárolunk, igazolható minőségű terméket” – mondta el Lengyel Csaba, a Hunguard kiberbiztonsággal foglalkozó vállalat ügyvezetője. – Vállalati szinten más a helyzet. Ott egyrészt az informatikai eszközök használatának szabályozásával kerülhető el egy ilyen veszély, felhasználói oldalon pedig azzal a gyakorlattal, ha csak és kizárólag a vállalat rendszergazdája, illetve informatikai üzemeltetője által jóváhagyott eszközt csatlakoztatunk. De minden esetben azt tanácsoljuk, hogy ha egy új eszköz csatlakoztatása után valamilyen szokatlan reakciót tapasztal a felhasználó, szüntesse meg az internetkapcsolatot, és kérjen segítséget egy szakembertől.”

Szó szerint a szemünket is kilopnák
Miközben sok pénzügyi intézmény tekint úgy a biometrikus megoldásokra, mint a jelenleg használt azonosítási eljárások legígéretesebb kiegészítőire vagy teljes felváltóira, a hackerek a biometriában új lehetőségeket látnak a bizalmas információk ellopására.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo