Venezuela csak az első, Kuba a következő dominó?

A venezuelai gazdasági válság más karibi országokat is elérhet, amelyek a szoros gazdasági kapcsolatok miatt kerülhetnek nehéz helyzetbe. Az első ezek között mindjárt Kuba, ami most már kezd kifogyni a devizából.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nehéz helyzetbe kerülhet Castro Kubája, miután Chavez Venezuelája a legjobb irányban halad a széthullás felé. A karibi ország ugyanis eddig a Venezuelában dolgozó orvosokért cserében (akik közül néhányan még Magyarországon tanultak) eddig olajat kapott (főleg nyersolajat), amit a világpiacon értékesíthetett, és így devizához jutva finanszírozhatta azokat a termékeket, amiket nem tudott megtermelni.

Kifogy a lendület - Kép: Pixabay

Hogyan juthatott ideáig Venezuela?
Amerikai katonai beavatkozás a küszöbön, a lakosság háromnegyede éhezik –a világ egyik leggazdagabb országa lehetne Venezuela és mégis koldusbotra juttatta az unortodox gazdaságpolitika és a korrupció.
Most azonban, amikor Nicolas Maduro olajkirálysága már önmagát sem képes fenntartani, a venezuelai szállítmányok az eddigi volumen felére csökkentek, így ez az olajmennyiség – miután Kuba szükségleteit is alig fedezi – már kevés a világpiaci értékesítéshez. Így Havanna az élelmiszerek, gyógyszerek, pótalkatrészek és mindennapi cikkek – mint például telefonok – megvásárlásához szükséges, létfontosságú devizaforrástól esett el.

Jelenleg a kormány szerint erre az évre még rendelkezésre áll az alapvető cikkekre ötmilliárd dollárnyi deviza, de ebből a „luxuscikkekre” már nem marad. Mint azt Alejandro Gil gazdasági miniszter a napokban bejelentette: a megoldás az lehet, ha a szigetország minél több termékből válik önellátóvá. Más kérdés, hogy ez sikerülni fog-e. Kuba ugyanis nemcsak a csúcstechnológiában maradt el a világ többi részétől, de az elavult gazdasági modell, az alacsony termelékenység és az amerikai gazdasági szorítás miatt már olyan alapvető dolgokból is behozatalra szorul, mint a cukor vagy a kávé, azok a termékek, amelyekről még egy-két évtizede is olyan híres volt a kubai mezőgazdaság.

Unortodox gazdaságpolitika: miért kereskedett rizzsel a BMW?
Magasról lehet nagyot esni – ez a mondás különösen igaznak tűnik Argentína esetében, amely alig száz évvel ezelőtt még a világ leggazdagabb országainak egyike volt, mára viszont egy venezuelai típusú válság irányába tart. Mi romlott el ennyire?

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo