Változott a számítógéppel előállított bizonylatok adattartalma

(AEÉ 1999/12. számában a 151. pont alatt megjelentiránymutatás kiegészítése)

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(ÁFA törvény 13. § (1) bekezdés 16. pont és 24/1995. (XI.22.) PM. rendelet 1. § (6) bekezdés b) pont)A 24/1995. (XI. 22.) PM. rendelet 1. § (6) bekezdés b) pontja (a korábban hatályos rendeletben az 1. § (5) bekezdés b) pontja) számítógéppel előállított számla esetén a számla adóigazgatási azonosításra alkalmasságának feltételként írja elő többek között azt, hogy a gépi program kihagyás vagy ismétlés nélkül biztosítsa a sorszámozást, és a másolatok alapján a hiánytalan elszámolást.

A hivatkozott pénzügyminisztériumi rendelet 1999. december 31-ig hatályos változatának 1. § (5) bekezdése b) pontjának szövege a rendelet 1995. november 22-i kihirdetése óta változatlan, tehát a számítógéppel előállított számlák esetén a másolatok alapján történő hiánytalan elszámolás, az adóigazgatási azonosításra való alkalmasságának a hatálybalépés, azaz 1996. január 1-je óta a feltétele.

Jelen iránymutatás az 1999/151. számú iránymutatás végrehajtására ad lehetséges megvalósítási módokat a PM. rendelet 1. § (6) bekezdés módosított b) pontjának hatálybalépését megelőző időpontig. (Ez az időpont ezen iránymutatás kéziratának leadásakor hatályos rendelkezés, a 34/1999. (XII. 26.) PM. rendelet 6. §-a szerint január 1-je, amely a rendelet tervezett módosítása következtében várhatóan 2000. május 1-je lesz.) Az alábbiakban leírtak nem minősülnek kizárólagos megoldásnak, ezért a javasolt példánysorszámozás ezen időpontig nem követelhető meg kötelező jelleggel, azonban az iránymutatás olyan megoldást javasol, amelyet az adóhatóság az ellenőrzések során mindenképpen elfogadhatónak tart. Ugyanakkor a PM. rendelet módosítását követően ezen iránymutatásban foglaltak nemcsak egyik lehetséges megoldásnak tekintendőek, hanem az egyedül lehetséges megoldásként kötelezően alkalmazandóak.

Amennyiben az adózó a számlázó programja által, vagy belső szabályozásában lefektetett egyéb módon hitelt érdemlően eleget tud tenni a PM. rendeletnek a számítógéppel előállított számlák másolatokkal való hiánytalan elszámolási kötelezettségével kapcsolatos előírásának, akkor az adóhatóság ezt a módosító rendelet hatálybalépéséig elfogadja.

A hivatkozott iránymutatás utolsó két mondata - mely szerint a számítógéppel előállított számla csak akkor tekinthető adóigazgatási azonosításra alkalmasnak, ha a bizonylat példánysorszámát, hasonlóan a számlasorszámhoz a gépi program biztosítja - azzal a kiegészítéssel alkalmazandó, hogy ennek a feltételnek azon számítógéppel előállított számlák esetében kell teljesülni, amelyeknél a nyomtatás technikája révén a számla eredeti példánya nem különböztethető meg a másolati példányoktól (pl. lézernyomtatóval történő előállítás során).

A többpéldányos, nyomdailag előnyomott leporelló nyomtatványon, számítógéppel kitöltött számlán értelemszerűen nem kell a gépi programnak biztosítania a példányok sorszámozását, hiszen azok már eleve tartalmazzák az egyes példányok nyomdai úton történő sorszámozását, így ezen számlák nem is minősülnek számítógéppel előállított számlának, ezek nyomdai úton előállítottak, amelyeknél a szigorú számadás alá vonás nem a számítógép programja által, hanem a hivatkozott PM. rendelet 1. § (4) és (5) bekezdése szerint, a kibocsátó, valamint a forgalmazó által készített nyilvántartás alapján valósul meg (a számlatömbökhöz hasonlóan).

Azon számlakészítő programok, amelyek nem több példányos papírra készítik a számlát, hanem az összes példány egymás után történő nyomtatásával, ott egyértelmű követelmény (mind az ismétlés nélküli sorszámozás, mind az eredeti példánynak a másolattól való egyértelmű megkülönböztetése érdekében), hogy a gépi programnak kell biztosítania - hasonlóan a számlasorszámhoz - a példányok sorszámozását. Nem teljesülhet a hiánytalan elszámolási kötelezettség akkor, ha az eredeti példány nem különböztethető meg, és azt sem lehet megállapítani, hogy a szóban forgó számla hány példányban készült.

Amennyiben a nyomtatás során a számla alakilag hibás, beszorul a papír a nyomtatóban, vagy a szöveg nem olvasható stb, akkor sem engedhető meg, hogy az eredeti példányt még egyszer - ismételt előállítással - kinyomtassák.

Ezen probléma megoldására más technikai megoldást kell a programkészítőnek választania (pl. a hibás nyomtatvány stornírozása, új előállítása más sorszámmal), amelynek leírását a programdokumentációban részletesen ismertetnie kell.

Fentiek alapján csak abban az esetben nem biztosítható a számlák gépi program által történő példány sorszámozása, amikor azokat több példányos, előnyomás nélküli leporellón készíti el a számítógépes program. Ezen számlák esetében a számlán azt kell feltüntetni (értelemszerűen valamennyi példányon jól láthatóan), hogy a számla hány példányban készült.

A 24/1995. (XI. 22.) PM. rendelet módosítására kiadott 34/1999. (XII. 26.) PM. rendelet hatálybalépésétől azonban, annak 1. § (6) bekezdés b) pontjában megfogalmazottak szerint a másolatokkal való hiánytalan elszámolás teljesüléséhez a számla összes példányának egymás utáni nyomtatással történő előállítása esetében a gépi programnak biztosítania kell a példányok sorszámozását, több példányos összeszerelt , előnyomás nélküli számla esetén pedig fel kell tüntetnie azt, hogy a számla hány példányban készült. A több példányos, összeszerelt, előnyomott számlanyomtatványok nyomdai úton előállított számlanyomtatványnak minősülnek, így azok adóigazgatási azonosítása tekintetében a rendelet (6) bekezdés a) pontjában megfogalmazottak az irányadóak.

A leírtak alapján célszerű, hogy a számlázó programot vásárolni vagy készíttetni szándékozó adóalany tájékoztassa a program készítőjét a számlakészítésre választott nyomtatványtípusról, illetve a használni kívánt nyomtató fajtájáról annak érdekében, hogy az, a megfelelő programot tudja részére ajánlani.

(PM. 2488/4/1999. Forgalmi Adó és Vám főosztály - APEH 1222496420 Adónemek főosztálya)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo