Utolértük a tavalyi szintet

2013 szeptemberében az ipari termelés 5,5%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A termelés bővüléséhez elsősorban – és továbbra is – az autóipar, illetve az ehhez kapcsolódó beszállítói ágazatok eladásainak növekedése járult hozzá.

Kép:Pixabay

A munkanaphatástól megtisztított index 3,1%-kal emelkedett, mivel idén szeptemberben eggyel több munkanap volt, mint egy évvel korábban. A termelés az év első kilenc hónapjában az egy évvel ezelőtti szintet érte el. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index szeptemberben 1,8%-kal nőtt - a KSH gyorstájékoztatójának adatai szerint.

Az ipari export az év első kilenc hónapjában 3,4%-kal, míg szeptemberben jelentősen, 11,8%-kal emelkedett 2012 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágból a több mint háromtizedet képviselő járműgyártás kivitele szeptemberben kimagaslóan, 27,9%-kal bővült. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export közel egyhatodát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 3,2%-kal csökkent.

Az ipar belföldi értékesítése január–szeptemberben 2,7%-kal mérséklődött, míg szeptemberben 5,0%-kal nőtt 2012 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai szeptemberben 3,9%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2013 szeptemberében a feldolgozóipar termelése 6,3%-kal emelkedett, miközben a csekély súlyú bányászaté 18,4%-kal visszaesett 2012 szeptemberéhez viszonyítva. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4,9%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

A járműgyártás növekedése kiugró

2013 szeptemberében a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban regisztráltunk termelésbővülést, a többi alágban 0,9 és 5,3% közötti volumencsökkenést mértünk az előző év azonos hónapjához képest. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó járműgyártás kibocsátása kiugróan, 27,6%-kal nőtt. A kimagasló teljesítményt tükrözik az alág rendelésmutatói is. (Már hónapok óta ez a terület húzza felfelé az adatokat.) A feldolgozóipari rangsorban második számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 5,3%-kal csökkent. Az iparágon belül azonban a legnagyobb szakágazatban, a híradás-technikai berendezések gyártásában a 2011 júniusa óta tartó visszaesés után először figyelhető meg növekedés. A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés majdnem egynyolcadát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása gyakorlatilag az egy évvel ezelőtti szinten maradt (100,2%). Átlag feletti volumenbővülést regisztráltunk a közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék (12%), valamint a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártásában (9,5%), főként a kivitel kedvező alakulásának köszönhetően. Tartóssá vált a csökkenés a gyógyszergyártásban, az alág kibocsátása 4,5%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.

A GDP-ben látszik
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 1,7 százalékkal emelkedett az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Murai Bálint, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: alapvetően a mezőgazdaság, az ipar, ezen belül a járműgyártáshoz kapcsolódó ágazatok, valamint az építőipar teljesítményének bővülése okozta a növekedést. A tavalyi alacsony bázis szintén szerepet játszott az idei harmadik negyedévi adatban.
2013 szeptemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 31,0%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az új exportrendelések 30,6, az új belföldi rendelések 34,3%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány 24,6%-kal haladta meg az előző év szeptemberit. 2013 első kilenc hónapjában – 2012 azonos időszakához viszonyítva – az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 0,2%-os csökkenése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 0,3%-os létszámnövekedés mellett következett be.

2013. január–szeptemberben Magyarország területi egységei közül az ipari termelés négy régióban nőtt az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékű volumenbővülést ebben az időszakban Dél-Alföldön (22,8%) regisztráltuk. A többi régióban 4,0 és 5,0% közötti volumencsökkenést mértünk.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo