Újabb pofon Athénnak: bóvli lett az államkötvénye

Meredek visszaminősítéssel a befektetésre ajánlott fokozat alá sorolta vissza Görögország adósosztályzatait hétfőn a Moody's Investors Service, az euróövezeti/IMF támogatási program végrehajtását veszélyeztető kockázatokra hivatkozva. Nemrég egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's is agresszív mértékben, egyszerre több fokozattal a befektetői kategória alá rontotta a görög adósbesorolásait. A harmadik, a Fitch Ratings egyelőre kivár, nála mlg befektetésre ajánlott az görög államkötvény.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hitelminősítő londoni bejelentése szerint a görög kormánykötvények besorolása egyszerre négy fokozattal, az eddigi elsőrendű "A3"-as szintről "Ba1"-re módosul a cég listáján. Ez igen agresszív visszaminősítés a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban, amelyben már két fokozatnyi osztályzatrontás is ritka a szuverén adósok esetében.

Spekulatív sávban

A Moody's osztályzati metodikájában a - más hitelminősítők módszertanában "BBB mínusz"-nak megfelelő - "Baa3" a még befektetésre ajánlott legalsó besorolási szint; a Görögországnak most megadott "Ba1"-es (BB plusz) fokozat ennél eggyel alacsonyabb, és már a spekulatív sávban van. Nemrég egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's is agresszív mértékben, egyszerre több fokozattal a befektetői kategória alá, vagyis spekulatív - "bóvli" - szintre, "BB plusz"-ra rontotta Görögország adósbesorolásait, arra a véleményére hivatkozva, hogy egyre szűkebbek a görög kormány gazdaságpolitikai lehetőségei az államadósság-folyamatok fenntartható pályára állítására.

Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyre több hitelminősítő befektetési szint alatti osztályzatot tart érvényben. A "három nagy" közül már csak a Fitch Ratings sorolja befektetésre ajánlott szintre a görög adósságot, "BBB mínusz" besorolással; igaz, ezt leminősítést valószínűsítő negatív kilátás egészíti ki. A Moody's az agresszív hétfői leminősítéshez fűzött londoni elemzésében azt írta: az euróövezet és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által összeállított támogatási csomag gyakorlatilag kiiktatja a likviditási problémákból eredő nem törlesztővé válás rövid távú kockázatait, és olyan hiteles, kivitelezhető szerkezeti reformok végrehajtásához nyújt ösztönzést, amelyek nagy valószínűséggel kezelhető szinten stabilizálnák a görög kormány előtt álló adósságszolgálati követelményeket.

Csőd még nincs

A programhoz kapcsolódó makrogazdaság és végrehajtási kockázatok azonban olyan jelentősek, hogy inkább megfelelnek a "Ba1"-es adóskockázati besorolásnak - áll a Moody's indoklásában. A hitelminősítő szerint az új osztályzat a törlesztési leállás nagyobb, jóllehet továbbra is alacsony rizikóját tükrözi. E kockázat abból ered, hogy jelentős bizonytalanságok övezik a görög kormány által elkezdett stabilizációs intézkedések időzítését és a gazdasági növekedésre gyakorolt hatásait - áll az elemzésben.

A Moody's ugyanakkor közölte: alapeseti forgatókönyve az, hogy Görögország végrehajtja azokat a gazdaságpolitikai átalakításokat, amelyek révén a hazai össztermékhez mért államadósság-ráta 2013-ban 150 százalék környékén stabilizálódhat, és utána a költségvetési bevételek arányában számolt kamatköltségek már fokozatosan csökkenésnek indulhatnak. A hitelminősítő előrejelzése szerint ez utóbbi ráta 2014-ben várhatóan 20 százalék lesz.

A londoni elemzői közösségben ugyanakkor többen azt jósolják, hogy a görög költségvetési konszolidáció ára súlyos recesszió lehet, és egyes vélemények szerint ez akár adósságállományának átstrukturálására is kényszerítheti Görögországot.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - júniusra szóló legfrissebb világgazdasági prognózisában azt írta: éppen a hatalmas görög kiadáscsökkentési tervek miatt a hazai össztermék olyan mértékű visszaesésétől lehet tartani, hogy az ebből eredő államháztartási jövedelemkiesés semlegesítheti a konszolidációs erőfeszítések hatásait. További aggodalom forrása a lakossági tiltakozás, ami a kormányzati eltökéltség gyengüléséhez vezethet.

Mindezek alapján az EIU londoni elemzői azt jósolják, hogy Görögország - valószínűleg 2012-ben, amikor "a piac erre már jobban fel lesz készülve" - rákényszerül adósságszerkezetének átalakítására.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo