Új köztérnevek: senkinek sincs ingyen

Kosztolányi Dezső bonmot-ja szerint az utcanévtábláknak van a legnagyobb olvasóközönsége, nem mindegy hát, mi kerül rájuk. A mostanában gyakori változások szimbolikus jelentősége mellett azonban nagyon is praktikus következményei vannak az érintett utcák, közterek lakói és az itt bejegyzett cégek számára.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fővárosi Moszkva tér régi nevét - Széll Kálmán egykori miniszterelnökét - viseli majd, de parkot kapott Budapesten például Elvis Presley is. Összesen huszonhat közterület neve változott meg júniustól a Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében. Ezt tulajdonképpen mindenki tudja már. Ahogy azt is sokszor sok helyen hangoztatta Tarlós István főpolgármester, hogy az állampolgároknak semmilyen pluszköltséget nem jelentenek majd a változások. De mi a helyzet a vállalkozásokkal?

Szimbolikus erő, valós pénz

 

Tapasztalatok
Kutas Isvtán, az E.ON PR-vezetője Mivel a Roosevelt tér átnevezéséről a Fővárosi Közgyűlés már 2011. április 6-án döntött, a vállalat fel tudott készülni a névváltozással járó teendőkre. Ezek véghezvitele körülbelül egy hónapot vett igénybe. Ez idő alatt a vállalat felkészült a változásra: megtörtént a számlázási és egyéb rendszerek átállása, lecserélték a levélpapírokat, borítékokat, bélyegzőket, és folyamatban van a névjegykártyák cseréje is. A cégadatokban bekövetkező változások néhány millió forintos többletköltséget jelentettek a vállalat számára.
Szüle János, a Biofeed Kft. tulajdonosa Egyelőre nem foglalkoznak a névcserével, mert a médiából úgy hallották, hogy az adóhatósággal szemben a cégeknek van két év haladékuk, hogy módosítsák az adataikat. A viszonylag zárt vevőkörrel rendelkező, négyfős kisvállalkozás vezetője szerint addig még az is előfordulhat, hogy egy új rezsim visszaalakítja az eredeti állapotot. Miután a cég könyvelője sem jelezte, hogy tennivalójuk lenne, a kft. továbbra is Köztársaság téri címmel állítja ki a számláit.
Dr. Rose Magánkórház A korábbi Roosevelt, mostani Széchenyi téren székelő intézmény illetékesei úgy döntöttek, hogy a régi és az új címet egyszerre, párhuzamosan kommunikálják mind az ügyfelek, mind a partnerek felé, és minden nyilvános megjelenésükben is, hogy időt adjanak a változás befogadására.

Az utcanév egy település arculatának, önazonosságának fontos része. Természetesen még inkább igaz ez egy ország fővárosának, annak is bizonyos esetekben szimbolikus utcáinak és tereinek elnevezésére. Az 1950-es években lezajlott ideológiai alapú utcanév-változtatási dömping utáni „helyreállítás" a közvélemény által teljesen elfogadott, mondhatni szükséges lépés volt a rendszerváltás lezajlása után. A felszabadulás, népköztársaság és hasonló szavak utcanevekből ki- és házfalakról lekerülése nagyrészt le is zajlott a kilencvenes évek első felében. Éppen a változtatás hatalmas költségvonzata miatt azonban sok kisebb településen még az erősen ideológiai tartalmú nevek kiiktatása is várat magára, vagy legalábbis váratott évtizedekig. A költségek ráadásul nem csak az utcaneveket megváltozató település önkormányzatát sújtják.

A fővárosi önkormányzat tájékoztatása szerint a közterületi névváltoztatást az érintett állampolgároknak nem kell sem bejelenteniük, sem okmányaikban az átírást kezdeményezniük, mert „a lakcímadat ilyen változása nem minősül adatváltozásnak". Vagyis a megváltozó közterületeken lakóknak nem kötelező megváltoztatni irataikat, a régiek is elfogadhatók. A fővárosi főjegyző a közszolgáltatókat és közüzemeket is tájékoztatta a változásokról, így elvileg a postától a vízművekig mindenki elfogadja a régi és új iratokat egyaránt. Aki mégis szeretné, hogy az új utcanév bekerüljön mondjuk a lakcímkártyájába, illetékmentesen, ingyen igényelhet új okiratot. Bár nem kötelező, az önkormányzatok mégis azt tanácsolják a lakóknak, hogy minél hamarabb írassák át papírjaikon a hivatalos címet, a VII. kerület még az okmányiroda nyitva tartását is meghosszabbítja ehhez. Ez esetben viszont, ha az illetékkel nem is, az okmányok cseréjéhez szükséges időráfordítással számolni kell.

Némi zavart okozhat a tájékozódás átmeneti nehezebbé válása is. A határozat szerint 2013 nyaráig a régi táblák is a helyükön maradnak, éppen a tájékozódás megkönnyítése végett. Hogy azok már nem aktuálisak, azt a rajtuk keresztbe ragasztott piros csík és a melléjük felszerelt új táblák jelzik majd. A nyomtatott térképek cseréje ennél is jóval lassabb folyamat lesz, mivel ezek utángyártására csak akkor kerül sor, ha a piaci igény ezt indokolttá teszi. Mivel meglehetősen lassú piacról van szó, szakértők szerint még évek múlva is biztosan lehet majd a régi utcaneveket szerepeltető térképeket kapni az üzletekben.

Cégeknek határidős

A cégbíróságon illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül lehet bejelenteni a cégadat-változásokat, ha az állami vagy önkormányzati döntés alapján a cég székhelyének (telephelyének, fióktelepének) a cégjegyzékbe bejegyzett helységnév, utcanév, illetve házszám változására vonatkozik. A cégeknek azonban van tennivalójuk ez ügyben, mivel kötelesek jogi képviselőjük útján a változást követő 30 napon belül benyújtani a változásbejegyzési kérelmet a cégbírósághoz. A már megkötött szerződések attól függetlenül érvényesek, hogy időközben az utcákat átnevezték.

A főváros tehát elengedi a változással kapcsolatos illetékeket, az eljáró ügyvédeket azonban erre semmi nem kényszeríti. A jogi képviselő díjával tehát mindenképpen számolni kell, ahogy a bírsággal is, ha egy hónapon belül nem jelenti be a vállalkozás a változást. A határidőn túli változásbejelentésért a cégtörvényben előírt szankció 50-500 ezer forintig terjedő pénzbírság lehet. Eddig tart a hivatalos procedúra. A java azonban még csak ezután jön. Tudatni kell a partnerekkel, ügyfelekkel, vásárlókkal a névváltozást, új céges levélpapírra, névjegyekre, az internetes oldalak frissítésére van szükség.

A vállalkozók természetesen azonnal reagáltak, kínálnak már például az utcanévváltozásokra hivatkozva kedvezményes cégesbélyegző-készítést. Céges levélpapír darabonként, mennyiségtől és minőségtől függően 10-20 forintért, névjegy 18-35 forintért rendelhető újra. Természetesen csak becsülni lehet, de az átnevezéssel járó céges változások költsége egy kisebb vállalkozás esetében is több tízezer forint lehet. S persze az állampolgár számára egyébként díjmentes, ám a változások nélkül fel nem merülő államigazgatási teendők költségei - a kívánságra lecserélhető okmányok előállításától az ügyintézők erre fordított munkaidejéig - azért végső soron az állampolgárok, vállalkozások által befizetett adókból fedezhetők.

2011. májusában megváltozott nevű fővárosi közterületek

Kerület

Régi név

Új név

I.

Petermann bíró utca

Nándor utca

II.

Moszkva tér

Széll Kálmán tér

II.

Margit híd budai hídfő, névtelen közterület

Elvis Presley park

III.

Ságvári Endre utca

Sinkovits Imre utca

III.

Nagybátonyi utca

Hidegkuti Nándor utca

III.

Koltói Anna utca

Domján Edit utca

III.

Harsány lejtő

Kocsis Sándor út

IV.

eddig névtelen közterület

Gróf Esterházy János tér

VIII.

Erdélyi utca

Bauer Sándor utca

VIII.

Köztársaság tér

II. János Pál pápa tér

XIV.

Pákozdi tér

Wass Albert tér

XV.

Gyalu utca

Dalnoki Jenő utca

XV.

Szőcs Áron utca

Illyés Gyula utca

XV.

Rákospalotai temető és laktanya közötti közterület

Zala György utca

XVI.

Bajcsy-Zsilinszky tér

Tabódy Ida tér

XVII.

Mónus Illés park

Kósa Pál tér

XVII.

Wass Albert szobornál lévő eddig névtelen közterület

Wass Albert tér

XXI.

Bajáki Ferenc utca

Mansfeld Péter utca

XXI.

Ságvári Endre utca

Popieluszko utca

XXI.

Tanácsház utca

Károli Gáspár utca

XXI.

Áruház tér

Görgey Artúr tér

XXII.

Sallai Imre utca

Rudnyánszky utca

XXII.

Anger Jakab utca

Fáy Ferenc utca

XXII.

Koltói Anna utca

Romhányi József utca

XXII.

Zalka Máté utca

Simándy József utca

XXII.

Andra János utca

Zakariás József utca

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo