Többet keresünk, de kinek jut belőle?

Májusban tovább nőttek a bérek. Az alacsony inflációval párosulva azt is megállapíthatjuk, hogy a reálkeresetek is emelkedtek. A részletes adatokat áttekintve azonban azt látjuk, hogy a közszféra miatt alakultak így az adatok. Az állam hízik, a vállalkozásoknál ehhez még hiányoznak a szükséges feltételek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Májusban a bruttó átlagkeresetek 3,0, a nettó 4,4 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatsora szerint. Az esztendő ötödik hónapjának 1,8 százalékos inflációs adatával összevetve a reálkeresetek 2,6 százalékkal nőttek (a családi adókedvezmények hatásának figyelmen kívül hagyása mellett).

Kép: SXC

Ennyit kerestünk

Az átlagos bruttó bér 232 ezer, a nettó 152 ezer forint volt. A közfoglalkoztatottak nélkül számított bruttó keresetek 3,8, a nettó keresetek 5,2 százalékkal emelkedtek tavaly májushoz képest.

A bruttó keresetek a vállalkozói szférában 3,8, a költségvetési intézményeknél 3,7 százalékkal nőttek a közfoglalkoztatottak nélkül. A nettó keresetekben ez 5,3, illetve 5,0 százalékos növekedésben jelent meg a családi adókedvezmény hatása nélkül.

A vállalkozások inkább jutalmaznak

A vállalkozásoknál alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 245 800, a nettó 161 000 forint volt májusban, a költségvetési szférában dolgozók - a közfoglalkoztatottak nélkül - átlagosan bruttó 227 200, nettó 148 800 forintot kerestek.

A vállalkozásoknál foglalkoztatottak rendszeres havi jövedelme 3,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az áprilisi 3,8 százalékos növekedést követően. A nem rendszeres jellegű jutalmak és prémiumok átlagosan 20 ezer forintot sem értek el így is 7,4 százalékkal nagyobbak voltak a tavaly májusinál.

Kedvező az első 5 hónap mérlege

Az év első öt hónapjában a bruttó átlagkeresetek 3,3, a nettó átlagkeresetek 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az idén január-májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 227 800 forint volt a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél. Az átlagos - családi kedvezmény nélkül számított - nettó kereset 149 200 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 103 600, a szellemi foglalkozásúaké 196 800 forint.

A legjobban, s legkevésbé fizetett szakmák
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak, 484 700 forintot értek el. Ezt az információ és kommunikáció szektor követte 434 400 forinttal, valamint az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 397 500 forinttal.
Legkevesebbet, 146 100 forintot a szálláshely-szolgáltatásban, vendéglátásban dolgozók kerestek. Ezt követte a humán-egészségügyi, szociális ellátás 155 000 forinttal, illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat 163 900 forinttal.
Az átlagkeresetek a versenyszférában 3,4 százalékkal nőttek. A költségvetés területén a közfoglalkoztatás súlyváltozásának hatását kiszűrve átlagosan 3,6 százalék volt a bruttó keresetek emelkedése január-májusban, az előző év ugyanezen időszakához képest.

A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan bruttó 239 500, míg a közszférában - a nem közfoglalkoztatás keretében - foglalkoztatottak 216 000 forintot kerestek. A közfoglalkoztatottak átlagkeresete 78 100 forint volt. A nettó keresetek a versenyszférában 4,8, a közszférában 4,6, a nonprofit szervezeteknél 5,3 százalékkal nőttek 2012 azonos időszakához képest.

Január-májusban a költségvetési szférában dolgozók egy része átlagosan 10 600 forint - az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó - kompenzációt kapott, míg a nonprofit szervezeteknél az erre jogosultaknak átlagosan 11 480 forint juttatást folyósítottak ezen a címen.

Lenne még mit javítani a fogalkoztatáson
Az alkalmazásban állók létszáma májusban 2,708 millió volt, 0,5 százalékkal, több mint egy évvel azelőtt, a közfoglalkoztatottak nélkül számított adat viszont 0,5 százalékos csökkenést mutat. A vállalkozó szektorban foglalkoztatottak száma 0,5 százalékkal csökkent, a költségvetési intézményeknél dolgozóké - közfoglalkoztatottak nélkül 1,7 százalékkal, velük együtt 4,9 százalékkal nőtt. Májusban a közfoglalkoztatottak száma megközelítette a 150 ezret, 45 ezerrel - 25 százalékkal - többen voltak, mint egy évvel korábban.
Január-májusban a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) kereset átlagosan 3,2 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit. Ezen belül a versenyszférában dolgozók rendszeres keresete, illetve a költségvetési intézményeknél - a nem közfoglalkoztatás keretében - alkalmazottak alapilletménye azonos mértékben, 3,3 százalékkal nőtt.

A 240 300 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 3,5 százalékkal volt magasabb a 2012. január-májusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,2 százalék volt.

Ajánlás van, de nem tudjuk mennyivel emelik a béreket
A nemzetgazdasági miniszter a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek vezetőivel aláírta a 2013. évi bérajánlásról szóló megállapodást. A dokumentumban konkrét szám nincs: tartalma arra irányul, hogy 2013-ban éves szinten minden kereseti kategóriában biztosítani kell a nettó keresetek reálértékének megőrzését. Az aláírást követő tájékoztatón az hangzott el, hogy az utalás egyértelmű: 2013 tavaszán az Európai Bizottságnak benyújtott magyar konvergenciaprogram 3,1 százalékos inflációt jelzett előre.
 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo