Szigorúbb szabályok a pénzmosás ellen

A vállalatok és vagyonkezelők tulajdonosi láncolatainak végén álló személyeket nyilvános jegyzékben tartsák nyilván az uniós országokban: ezt tartalmazza az a pénzmosás elleni szabálytervezet, amelyről kedden szavaz a Parlament.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:sxc

A javaslat célja a zavaros szerződések megkötésének megnehezítése és az adóelkerülés elleni fellépés. A kaszinókra kiterjed az új szabályzás hatálya, azt azonban a tagállamok dönthetik el, hogy az alacsonyabb kockázatot jelentő szerencsejátékokra is kiterjesztik-e az új szabályokat.

A pénzmosás elleni, felülvizsgált irányelvet módosító képviselők kötelezővé tennék, hogy a központi cégtulajdonosi jegyzékekben bármilyen jogi formát öltő gazdasági társaság, többek között vállalatok, alapítványok és vagyonkezelők végső tulajdonosaival kapcsolatos információk nyilvánosan elérhetők legyenek.

A szabálytervezet a gyanús pénzmozgásokkal kapcsolatban nagyobb éberségre szólítja fel a bankokat és pénzintézeteket, de a könyvvizsgálókat, könyvelőket, jegyzőket, adótanácsadókat, vagyonkezelőket és ingatlanforgalmazókat is. Bizonyos esetekben a kaszinóknak is át kell világítaniuk ügyfeleiket.

A képviselők a fizetők és a fizetést fogadók, illetve a vagyonmozgások nyomon követése érdekében az átutalásokra vonatkozó rendelet frissítéséről is szavaznak.

Az ENSZ becslései szerint évente a világ GDP-jének 25 százalékára tehető a pénzmosás során kifehérített pénz összege. A magyar vállalatok 26 százaléka tapasztalt egy vagy több gazdasági visszaélést az elmúlt két év során. A hűtlen kezelés továbbra is a leggyakoribb csalási típus, azonban a gazdasági bűncselekmények egyre sokrétűbbek, és növekszik az egyéb csalási formák aránya. A hűtlen kezelés (63%) a leggyakoribb gazdasági bűncselekmény, ezt követi a korrupció és vesztegetés (38%), a pénzmosás (25%), a beszerzési csalás (25%), és a számítógépes bűnözés (17%).

Nagyjából 13 ezer pénzmosásra utaló jelzést tettek tavaly a bankok és más szolgáltatók a Pénzmosás Elleni Információs Irodánál a Magyar Nemzet cikke szerint. A növekedésnek vannak technikai okai is (máshogy jelentenek), de a NAV elnökhelyettese szerint az is egyértelmű, hogy a pénzügyi szolgáltatók a korábbinál sokkal jobban figyelnek a jelekre. Az információs iroda a hazai, külföldi vagy a nemzetközi bűnügyi szerveknek küldhetik el az adatokat, tavaly 3500 bejelentést továbbítottak.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo