Százmilliárdokat bukhatunk aszfaltügyben

Újabb technikai szakaszába érkezett a vita Magyarország és az Európai Bizottság között az „aszfaltügyben” és ha nem sikerült tisztázni a vitát, jelentős összeget bukhatunk az uniós támogatásokból.

Kép: Pixabay

Az Európai Bizottság a tavaly decemberben megszakított kifizetések felfüggesztése és a pénzügyi korrekciós eljárás megnyitása mellett döntött. A bizottság írásban értesítette a magyar felet végső álláspontjáról, amelyre a magyar fél 60 napon belül újra észrevételt tehet.  Közel egy évvel ezelőtt jelezte az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága, hogy az útépítéseknél alkalmazott közbeszerzési kiírások bizonyos pontjait "túlzottan korlátozónak" tartja.

Hétfőn délután a Portfolio megírta, hogy a vita miatt az Európai Bizottság a Közlekedésfejlesztési Operatív Programnál (KÖZOP) és a Regionális Operatív Program (ROP) hétfajta útügyi prioritásának magyar számláit nem fizeti ki, ezeken felül még három operatív program egyes fejlesztési területein is elzárták a pénzcsapoka
A brüsszeli álláspont szerint, Magyarország megsértette a tisztességes és nyitott verseny elveit, amikor előírta, hogy az útépítés helyétől meghatározott távolságon belül a pályázónak rendelkeznie kell telepített aszfaltkeverő üzemmel. Az ügy előzményeiről itt olvashat részletesebben!
A brüsszeli döntés előzménye, hogy a magyar kormány augusztus végén hivatalosan is elutasította a Bizottság által javasolt differenciált pénzügyi korrekciót, információink szerint azért, mert indokolatlanul és méltánytalanul magasnak tartotta a pénzügyi korrekció által érintett összeget.
A  magyar illetékesek korábbi sajtónyilatkozataikban először 120-130 milliárd forintra, később pedig 90 milliárd forintra becsülték azt az összeget, amivel az aszfaltügyben érintett közúti projektek uniós támogatását csökkenthetnék a felmerült szabálytalanságok miatt. Amennyiben a Bizottság és a magyar hatóságok meg tudnak állapodni a pénzügyi korrekció mértékéről, akkor a szóban forgó beruházásoktól elvont pénzt más, „tiszta” projektekre lehetne átcsoportosítani. Az elvonás által sújtott beruházások esetében pedig, ha csak más döntés nem születik, a költségvetésnek kell állnia a számlát és kipótolni az elvett uniós forrásokat – írta a Bruxinfo.hu.
Magyarország nem tudja elfogadni a bizottság által javasolt korrekció mértékét.
"A szakmai egyeztetéseken egyfelől azt az érvet hoztuk fel, hogy ez a gyakorlat 2007, vagyis a fejlesztési ciklus elejétől kezdve ismert volt a bizottság számára, másfelől pedig minőségbiztosítási kritériumról van szó, az útépítések esetében a megfelelő hőfokú aszfalt biztosítása éppen egy európai szabványnak való megfelelést céloz" - mondta el Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség  helyettes államtitkára. A kérdés lényegi részében a magyar kormány nem fogadta el Brüsszel álláspontját, de a vita mielőbbi lezárása érdekében eleget tett a kérésnek, és a folyamatban lévő ügyekben korrigálta a közbeszerzési felhívásokat - fűzte hozzá.
"Hangsúlyozni szeretném, hogy az igazunkban bízva, a bizottság meggyőzésének szándékával vágunk bele az úgynevezett hearing, vagyis meghallgatási eljárásba, amely, ha eredménnyel zárul,  a korrekció nem jelent majd forrásvesztést, más projektek esetében fel lehet használni az így felszabadult pénzt" - mondta Csepreghy Nándor, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy bár az időszak  a befejezéshez közeleg, a tartaléklisták, és a túlvállalások miatt nem kell attól tartani, hogy ne tudnák a forrásokat újból felhasználni.
Uniós pályázatok: nyerni nem elég
Minden vállalkozás számíthat ellenőrzésre, amelyik EU-s vagy állami támogatásból valósított meg fejlesztést, projektet. Sikerrel vehetik azonban ezt az akadályt is, ha a megvalósításba hozzáértő könyvvizsgálót vonnak be – akár kötelező ezt megtenniük, akár nem. A könyvvizsgáló tehát segíthet abban, hogy a vállalkozások ne csak elnyerjék, hanem meg is tarthassák a támogatásukat.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo