Stagnáló idegenforgalom

Az első tíz hónap folyamán 2001-ben a kereskedelmi szálláshelyeket közel 5,3 millió vendég kereste fel, ami a 2000. év hasonló időszakához képest 1%-os növekedést jelent. Az általuk eltöltött 16,5 millió vendégéjszaka nem változott a tavaly mért értékhez képest - derül ki a KSH adataiból.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szállásdíjbevételek folyó áron 3%-kal nőttek. Országosan a szállodai szobák 49%-a volt foglalt. A Magyar Nemzeti Bank előzetes fizetési mérleg adatai szerint az idegenforgalomból 3,7 milliárd euró bevétel származott, ami folyó áron és az aktuális árfolyamon számítva 19,1%-os növekedést jelent.

A kereskedelmi szálláshelyek október végéig 2,7 millió külföldi vendéget és 9,9 millió vendégéjszakát regisztráltak. Az előző év azonos időszakához képest a vendégek száma 2, a vendégéjszakáké 3%-kal növekedett. A szállodákban az év első tíz hónapjában átlagos mértékű volt mind a vendégszám, mind a vendégéjszakák számának növekedése. Októberben az ötcsillagos házak 37%-kal kevesebb külföldi vendégéjszakát regisztráltak, mint az előző év azonos hónapjában. A januártól októberig tartó időszakban az alacsony kategóriájú szállodákban is a vendégforgalom visszaesése volt tapasztalható. A más típusú szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma az előző évhez hasonlóan alakult.
Az Európai Unióból a kereskedelmi szálláshelyek 3%-kal regisztráltak több vendégéjszakát. A német és az osztrák vendégforgalom kismértékben visszaesett, míg a holland és az olasz turisták vendégéjszakáinak száma jelentős mértékben emelkedett az év első tíz hónapjában. Az Európán kívüli területek közül az ázsiai és az afrikai országokból érkező látogatók szállodai vendégéjszakáinak száma tovább növekedett, míg Amerikát és Ausztráliát tekintve csökkenést regisztráltak.

A belföldivendég-forgalomban a vendégek száma az előző évihez hasonlóan alakult, míg a vendégéjszakák esetében 3%-os visszaesés figyelhető meg. Az ötcsillagos szállodákban magas a vendégéjszakák számának növekedése, amely azonban a belföldi szállodai vendégforgalom visszaesését kis súlya miatt nem volt képes ellensúlyozni. A legnagyobb mértékű, 40%-os az egycsillagos házak forgalmának csökkenése. Az alacsony kategóriájú szállodákhoz hasonlóan a többi szállástípus esetében is visszaesés figyelhető meg, kivéve az ifjúsági szállókat és a kempingeket.

A szállodák szobakihasználtsága január–októberben 49%-os volt, és az előző év hasonló időszakához hasonlóan alakult. A legmagasabb kategóriájú egységek foglaltsága 62-64% körül alakult az első tíz hónapot tekintve. Októberben az ötcsillagos házak 54%-os kapacitáskihasználtságot jelentettek, ez az érték tavaly ugyanebben a hónapban megközelítette a 74%-ot. A budapesti szállodák átlagosan 59%-os foglaltsággal működtek január–októberben.
Október végéig a kereskedelmi szálláshelyek szállásdíjbevételeinek összege meghaladta a 75,5 milliárd forintot, amely folyó áron 3%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatra számított fogyasztóiár-index január–októberben 114,1% volt.
Az egy vendégéjszakára jutó szállásdíj 4600 forintot tett ki, külföldiek esetében 6000, belföldi vendégek esetében 2500 forint volt. A növekedés mértéke összességében 3%-os.
Egy kiadható szállodai szobára átlagosan 1,6 millió, az ötcsillagos házakban 6,8 millió forint szállásdíjbevétel jutott a vizsgált tíz hónapban. Ez folyó áron számítva 1, illetve 10%-os csökkenést jelent az előző év hasonló időszakához képest.

Külföldi látogatót a határőrség a január–október időszakban 26,8 millió regisztrált, amely kis- mértékű növekedést jelent a tavalyi év adatával összehasonlítva. Az Európai Unió országaiból októberben 12, az első tíz hónap folyamán 5%-kal érkeztek kevesebben. Kanadából és az Egyesült Államokból
16-7%-kal esett vissza a beutazó külföldiek száma októberben, a 2000. év októberéhez képest. A repülőgéppel utazók száma 10 hónap átlagában 19%-kal, szeptemberben és októberben 17, illetve
23%-kal csökkent.

A külföldre utazó magyar állampolgárok 9,6 millió alkalommal lépték át a határt, a növekedés mértéke szintén 2%-os volt. Január–október folyamán jelentős mértékben visszaesett a forgalom a szlovén, a horvát, a román és a jugoszláv határszakaszokon. 20% fölötti növekedést mértek a szlovák és az ukrán határszakaszon. Tíz hónap alatt 641 ezren utaztak külföldre repülővel, 7%-kal kevesebben, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Ezen belül az októberi visszaesés 16%-os volt.

Az utazási irodák szervezésében az év első három negyedévében 413 ezer külföldi érkezett Magyarországra, 18%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. Turistaként a vendégek 88%-a érkezett, és 1 millió 371 ezer éjszakát töltöttek el hazánkban, amely 13, illetve 14%-os visszaesést jelentett a tavalyi év hasonló időszakához képest. A vendégforgalom 88%-a származott az európai országokból, ezen belül több mint fele Németországból, Olaszországból, Ausztriából, Lengyelországból és Hollandiából. Az időszak alatt a legdinamikusabban az ukrán, a szlovén, az orosz, a jugoszláv és a belga vendégforgalom növekedett. A turisták további 9%-a Ázsiából, 3%-a az amerikai földrészről érkezett hazánkba, számuk 39%-kal kevesebb az előző évinél.
A januártól szeptember végéig terjedő időszakban az utazási irodák szervezésében 404 ezer magyar állampolgár utazott külföldre, 15%-kal kevesebb, mint az előző év hasonló időszakában. A kiutazók 96%-át képviselő turisták 2666 ezer vendégéjszakát töltöttek el külföldön, ami a vendégek és vendégéjszakák számánál 16%-os csökkenést jelentett az elmúlt évihez képest. A turistaforgalom 93%-a Európába, ezen belül közel kétharmada Görögországba, Horvátországba, Olaszországba és Spanyolországba irányult. A távolabbi úti célok közül elsősorban Tunéziát, az USA-t és Egyiptomot keresték fel a magyar turisták.
További 44 ezer magyar állampolgár utazott az év első három negyedévében belföldi utazási irodánál előre lefoglalt külföldi szálláshelyekre, és 271 ezer éjszakát töltött el külföldön. Az ebben a formában kiutazók 57%-a Horvátországot, Ausztriát, Olaszországot, Görögországot és Spanyolországot kereste fel.
Az utazási irodák a január és szeptember közötti időszakban 347 kongresszust, illetve konferenciát szerveztek Magyarországon, amelyeken 31 ezer résztvevő 62 ezer éjszakát töltött el. A kongresszusok száma 37, a vendégek és az általuk eltöltött idő – a nemzetközi rendezvények résztvevőinek és az eltöltött vendégéjszakák számának jelentős emelkedése miatt – 20, illetve 21%-kal növekedett. Az elsősorban magyar állampolgárok számára szervezett rendezvények általában kisebb létszámúak voltak és rövidebb ideig tartottak, mint a nemzetköziek.
Az utazási irodák a már Magyarországon tartózkodó külföldiek számára szervezett külön bel- és külföldi programjain 135 ezer külföldi vendég vett részt. Ezen belül a belföldi városnéző, illetve egynapos túrákat 101 ezren, a többnapos utazásokat 31 ezren vették igénybe, és 57 ezer éjszakát töltöttek el a belföldi szálláshelyeken. Külföldre több mint 2 ezren utaztak, és külföldön közel 10 ezer éjszakát tartózkodtak.
A belföldi szervezett idegenforgalomban 216 ezer magyar állampolgár, ezen belül városnéző és egynapos túrákon 100 ezer fő vett részt, 60%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. A többnapos utakat 115 ezren vették igénybe, és 499 ezer éjszakát töltöttek el. A vendégek száma 11%-kal, tartózkodási idejük 15%-kal csökkent a tavalyi évihez viszonyítva. Az átlagos tartózkodási idő 4,3 éjszaka volt, kevéssel alacsonyabb, mint egy évvel korábban.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo