Rekordon a vállalati bizalom, de azért nem árt az óvatosság

A világ legnagyobb vállalatainak az előttünk álló évvel kapcsolatos bizalmi indexe öt éve nem látott rekordot ért el – ez derül ki a Fidelity International legújabb felméréséből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci volatilitás növekedése ellenére a felmérés eredményei alapján nem sok okunk van feltételezni, hogy ez a szinte tökéletes állapot a közeljövőben véget érhetne – vészjelzésről pedig végképp nincs szó. Az infláció alakulása miatt nem kell túlságosan aggódnunk. A költségek, a bérek vagy a termelési árak túlzott inflációja növekvő finanszírozási költségekkel párosulva kiválthatná a monetáris politika szigorodását, ami korlátozhatná a reálkereslet növekedését, és a beruházási és kiadási terveik visszafogására kényszeríthetné a vállalatokat. A Fidelity elemzői – annak ellenére, hogy az elemzők az általuk vizsgált vállalatok ráfordításainak és bérköltségeinek szerény növekedéséről és e vállalatok kissé növekvő ármeghatározó erejéről számolnak be – határozottan arra számítanak, hogy a termelői árak inflációja azonos vagy alacsonyabb lesz, mint a fogyasztói árak inflációja.

Marty Dropkin, a Fidelity International vezető kötvénypiaci elemzője szerint a ciklus jelenlegi szakaszában általában emelkedni kezd a tőkeáttételel mértéke, mivel a vállalatok túlzottan magabiztossá válnak. Ezenkívül a globális adósságok összege (a magánhiteleket és az államadósságokat is ideszámítva) a válság előtti szinteket jóval meghaladó rekordmagasságba nőttek, így a legnagyobb gazdasági hatalomnak számító országok minden korábbinál érzékenyebbé váltak a kamatok növekedésére.

Ebből adódóan nem lett volna meglepő, ha azt tapasztaljuk, hogy a tőkeáttétel és a nemfizetési várakozások elkezdenek felfelé kúszni, a mérlegek pedig gyengülni. Csakhogy az adatok nem ezt mutatják. Éppen ellenkezőleg: A Fidelity felmérése szerint a mérlegek minden ágazatban szilárd alapokon állnak, a finanszírozási igények, a finanszírozási költségek és a nemfizetési ráták is stabilak, a tőkeáttétel mértéke pedig kissé csökkenni fog a következő 12 hónapban, ami az elmúlt években tapasztalt gazdasági növekedés ellenére óvatos tőkegazdálkodásra utal.

A vártnál is gyorsabban nőtt a magyar gazdaság
2017-ben a vártnál gyorsabban, 4 százalékkal bővült a magyar gazdaság. Ez jóval magasabb az EU 2,6 százalékos átlagánál, a régióban azonban csak közepes ütem. A növekedés idén is megközelítheti a 4 százalékot. A beruházások tavalyi 17 százalékos növekedése idén közel felére lassul, a fogyasztás 4 százalék feletti emelkedése lényegében fennmarad.
Minden ágazatra és régióra jellemző a bizalom

A bizalom mértéke megdöbbentően egyenletes minden ágazatban és régióban, és mindenhol magasabb, mint tavaly volt – kivéve a technológiai területet, ahol a bizalmi index már eleve rendkívül magas.

Michael Sayers, a Fidelity International kötvénypiaci kutatási igazgatója szerint a vállalatvezetők a jövőt tekintve kedvező körülményekre számítanak, és a terveik is ennek megfelelően alakulnak. A tavalyinál jobban bíznak a kereslet növekedésében, és továbbra sem hanyagolják el a költségcsökkentést. Az előző évekhez képest nagy változás, hogy elkezdtek ismét a saját termelő tőkéjükbe fektetni. Innovációs és versenyképesség-növelési célból technológiai beruházásokat hajtanak végre, és óvatosan elkezdték a béreket is emelni.Igyekeznek a tőkearányos megtérülés növekedését a részvényeseknek juttatott magasabb osztalékba és további részvény-visszavásárlási tranzakciókba forgatni, emellett nyitva tartják a szemüket az újabb M&A-lehetőségek után kutatva is. A vállalatvezetők tudják, hogy a mérlegük nemcsak a költségmegtakarításnak és a visszafogott költekezésnek köszönhetően stabil, hanem azért is, mert a kötvénypiaci bikamenetet sokan a hiteleik alacsonyabb kamatokkal és hosszabb futamidőkkel történő refinanszírozásra használták ki.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo