Óvatosan emelték a béreket a cégek

Lassult februárban a bérnövekedés a versenyszférában, a költségvetési szférában ugyanakkor a januárinál nagyobb mértékben emelkedtek a keresetek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetgazdasági szinten a bruttó átlagkeresetek februárban 2,7 százalékkal, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 4,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Közfoglalkoztatottak nélkül

számolva a bruttó keresetek 2,0, a nettó keresetek 3,7 százalékkal nőttek az egy évvel korábbiakhoz képest. Januárban 2,8, illetve 4,2 százalékos volt az éves növekedés. A februári 2,8 százalékos inflációt figyelembe véve a reálbérek februárban már mérsékelten emelkedtek.

A vállalkozói szférában a bruttó keresetek éves növekedési üteme a januári 3,0 százalékról 1,2 százalékra, a nettó jövedelmeké 4,6-ról 2,7 százalékosra lassult februárban. A költségvetési intézményeknél - közfoglalkoztatottak nélkül számolva - a januári 1,8 százalékról 3,8 százalékra, a nettó kereseteké 2,8 százalékról 4,8 százalékra gyorsult. A nonprofit szektorban alkalmazásban állók bruttó keresete az egy évvel korábbihoz képest 4,0 százalékkal emelkedett februárban.

Ennyiből élünk

Februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 222 354 forint volt, a januári 223 822 forint után. A közfoglalkoztatottak szezonálisan alacsony létszáma ellenére a náluk mért 9,5 százalékos februári keresetemelkedés miatt a költségvetési szférában a bruttó keresetek 6,5, a nettó jövedelmek 7,5 százalékkal emelkedtek februárban az egy évvel korábbiakhoz képest, míg a közfoglalkoztatás hatását kiszűrve 3,8 és 4,8 százalékos volt a növekedés.

Legek
A bruttó átlagkereset a legmagasabb, 447 067 forint a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt februárban. Ezt az információ és kommunikáció követte 421 616 forinttal, valamint az energiaipar 353 345 forinttal. A legkevesebbet, 146 939 forintot a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban, 161 241 forintot az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységekben, illetve 162 432 forintot a mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban és halászatban dolgozók kerestek.
A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan bruttó 228 075 forintot kerestek februárban, míg januárban 230 743 forintot. A közszférában a nem közfoglalkoztatás keretében foglalkoztatottak átlagkeresete bruttó 213 226 forint volt februárban, míg egy hónappal korábban 211 693 forint. A nonprofit szektorban alkalmazásban állók bruttó 202 438 forintot kerestek februárban, a januári 202 872 forint után.

Elemzők többet vártak

Nemzetgazdasági szinten az átlagos - családi kedvezmény nélkül számított - nettó kereset 145 643 forint volt februárban, a közfoglalkoztatás hatását kiszűrve 146 250 forint. A versenyszférában az átlagos nettó kereset 149 390, a közfoglalkoztatottak nélküli közszférában 139 663, a nonprofit szervezeteknél pedig 132 597 forint volt.

Csökkent a foglalkoztatottak száma
A KSH adataiból az is kiderül, hogy versenyszférában alkalmazásban állók létszáma 1,785 millió volt februárban 22 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban, a közfoglalkoztatottak nélkül a közszférában 655 ezren dolgoztak 9200-zal kevesebben, mint tavaly februárban.
A februári 2,7 százalékos bruttó bérnövekedés alacsonyabb volt a vártnál, a nettó bérek az adóváltozások miatt emelkedtek jelentősebben az egy évvel korábbihoz képest az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint. A versenyszféra bérnövekedésének lassulását részben a szökő- és munkanaphatás is okozhatta, mivel idén két munkanappal kevesebb volt, mint egy éve.  Az esztendő egészében a piaci szakértők 3,5 százalék körüli bruttó és 5 százalék közötti nettó bérnövekedésre számítanak. Az erőteljesen lassuló inflációnak köszönhetően a reálbérnövekedés elérheti a 2,5 százalékot.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo