Oszkó: a szerződéseket senki sem olvassa végig

A bankközi hitelpiac lassan helyreáll, ám az biztos, hogy a fél évvel ezelőtti forrásbőséget egy jó ideig nem fogjuk tudni elérni - jelentette ki Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója a Piac és Profit által szervezett "Krízis és túlélés, A hazai cégek válasza a pénzügyi és gazdasági válságra" elnevezésű konferencián.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Czirják Sándor MFB-vezérigazgató előadása után Oszkó Péter egy anekdotával kezdte "A világ pénzügyi rendszerében kialakult helyzetről" című előadását, amely arról szól, hogyan hat a pénz jelenléte a gazdaságra: "Amerikában egy cowboy érkezik egy kihalt kisvárosba, ahol ad a kocsmárosnak száz dollárt, hogy azt tartsa meg neki. Telnek, múlnak az évek, ám a cowboy nem tér vissza, ezért a kocsmáros odaadja a pénzt egy asztalosnak, hogy az abból újítsa fel a kocsmát. Az asztalos ezután a saját kertjét újítatja fel a jövedelemből, a kertész a házát és így tovább. A folyamatnak köszönhetően egy idő után az egész kisváros felpörög a százdollárostól, így mire a cowboy visszatér a kocsmáros könnyedén megadja neki a kért pénzt. Hősünk azonban ahelyett, hogy elköltené azt, dohányt tesz bele és elszívja, ily módon derítve fényt arra, hogy hamis volt a bankjegy. Ám hatására a település felvirágzott."

A világban nagyon is hasonló folyamat zajlott le, hiszen hihetetlen forrásbőség volt, majd kiderült, hogy a pénzek egy része nem is létezett - zárta tanmeséjét Oszkó Péter. Azt senki sem vitatja, hogy a válság kezdetei az angolszász gazdaságokhoz, azon belül is leginkább az USA-hoz köthetőek, ahol számos beruházást külső hitelekből finanszíroztak, ez pedig rányomta bélyegét a pénzügyi szektor működésére. A helyzetet súlyosbította, hogy - részben politikai nyomásra - mindenki kaphatott hitel, még a legrosszabb helyzetben lévők is, így az egész problémakör már nem csak a pénzügyi, hanem kvázi társadalmi jelenség lett - hangsúlyozta a szakember.

A gondot az okozta, hogy bár sokan már ekkor tisztában voltak vele, hogy a kihelyezett hitelek sosem fognak megtérülni, a befektetési alapoknak köszönhetően mégis tovább terjedt ez a módszer. A válság kialakulásában így komoly szerepe volt annak, hogy a szerződéseket senki sem olvasta végig, hogy a hitelminősítők milyen számokat közöltek, illetve természetesen maguk a bankoknak is, akik létrehozták a terméket. A válság jelei ennek megfelelően már tavaly jelentkeztek, amikor kicsit visszaszorultak a kétséges kimenetelű, felértékelt hitelek. A piac ekkor egy kicsit megremegett, de még kitartott - szemléltette a helyzetet Oszkó.

Eltűnt a korábbi forrásbőség

A fordulópontot egyértelműen a Lehmann Brothers összeomlása jelentette, amely a forrásait külső bankokból nyerte, akik a csőd után ugyancsak megremegtek - közölte a szakember. A legfontosabb dolog az volt, hogy a történelem során most fordul elő először, hogy a hitelesek is elvesztették a pénzüket. Ennek következtében a bankok nagyon is meggondolják kinek adnak a jövőben hitelt, és ez eredményezte azt, hogy eltűnt a pénz a piacról. Mára tehát már szinte csak a saját forrásaikban bízhattak a bankok, a folyamat vége az lett, hogy sok pénzintézet tönkrement - ezt láthattuk például Izlandon is. A bankközi hitelpiac azonban lassan helyreáll, ám az biztos, hogy a fél évvel ezelőtti forrásbőséget egy jó ideig nem fogjuk tudni elérni.

Abban mindenki egyetért, hogy a szabályozást át kell alakítani, ám a hogyanról folyik a vita - mondta a Deloitte vezér. Azt azonban látni kell, hogy a válság fő okozója az emberi tényező volt, így bár minőségi váltás kell, a szabályozást nem szabad túlzásba vinni.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo