Országos ingatlanár-körkép: új lakások piaca

Az ingatlanpiacon idén folytatódott a korábban megindult folyamat: az építési telkek szegmensében az újlakás-építést és –vásárlást támogató kormányzati kedvezmények hatására az egyéni vásárlók mellett felerősödött a nagy lakásszámú beruházásra alkalmas beépítetlen telkek iránti vállalkozói kereslet, amely bár a korábbinál visszafogottabban, de tovább növelte az árakat. A használt lakások piacán az elmúlt év közepéig „lecsengett” árrobbanás után az árak változatlanul stagnálnak, néhány ingatlantípusban visszaestek, míg az újlakás-piacon a keresletélénkülés és árnövekedés tapasztalható. Ugyanakkor a csökkenő lakásbérleti és iroda-, valamint jelenleg stagnáló üzlethelyiség-díjak mellett valamelyest megmozdultak az országosan alacsony földárak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Új lakásokból – elsősorban a fővárosban – bőséges a kínálat, mivel tavaly és idén is tovább nőtt a lakásberuházásba fogó cégek száma. Az építkezések színterei szintén bővültek: Budapesten például az I., II., III., XII., illetve a IV. és XIV. kerületek mellé felsorakozott a városrehabilitáció kapcsán megújuló Erzsébet-, Ferenc- és Józsefváros, valamint Angyalföld, de Csepelen, Pesterzsébeten is folynak kisebb társasházi vagy lakóparki beruházások, és további kerületek is dédelgetnek vállalkozók bevonásával megvalósítandó lakásépítési terveket.

A négyzetméterárak az elmúlt időszakban ezen a területen is jócskán megemelkedtek: napjainkra Budapest külső kerületeiben, a szolidabb kivitelezésű középkategóriában is megközelítették a 200 ezer forintot, az úgynevezett nívós polgári otthonoké pedig – melyek többsége Budán épül – 280–500 ezer forint között szóródnak, míg a luxus színvonalúak esetében (melyeknél jelentős árat képvisel a többnyire panorámás telekrész aránya) nem ritka a 800 ezer forintos, vagy az efölötti négyzetméterár sem. Ezek az árak, a Gki legfrissebb ingatlanpiaci felmérése szerint (az építési telkek átlag 16, az építőanyagárak 13, és a munkaerőköltségek 15%-os növekedése miatt) az elkövetkező hónapokban várhatóan mintegy 9%-kal tovább emelkednek.

A vidéki nagyvárosok közül idén is mind több helyen indultak el egy-egy foghíjtelken társasházi, vagy nagyobb területen lakóparki sor- és társasházi építkezések. Az árak többnyire 170 ezer forint/négyzetméterről indulnak, de például már Sopronban, és a divatosabb üdülőövezetekben elérik, sőt némely esetben jócskán meghaladják a 200 ezer forintot.

A lakásbérleti díjak országosan néhány lakásszegmensben (például a fővárosban a zöldövezeti és luxus kategóriában, valamint az egyetemi városok kislakásai esetében) idén nem emelkedtek számottevően, míg például a panelekre, az egyébként is magas közüzemi költségek miatt, többségében a tavalyi bérleti díjak a jellemzőek.

A fővárosi irodapiacot a túlkínálat miatt jelenleg is a korábbi bérleti díjak jellemzik. A Colliers International elemzése szerint a pesti belvárosi piac díjai olyan mértékben estek vissza az elmúlt időben, hogy némely esetben szinte megegyeznek a pesti külvárosi bérleti díjakkal. Budán viszont 5-8%-kal a pesti szint fölött maradtak, sőt a bérlők versengése a minőségi irodákért néhány épület esetében az irányár fölé emelte azokat. Ennek megfelelően az „A” kategóriás belvárosi irodalétesítmények bérleti díjai jelenleg 28-35 DM/négyzetméter/hó körül mozognak, míg a külvárosiaké havi 26-32 DM/négyzetméter körül alakulnak. A belvárosi „B” kategóriában a jelenleg fizetendő négyzetméter-díj havi 23-29 DM, a hasonló osztályú külvárosiaké pedig havi 18-25 DM/négyzetméter között van. Erre rájönnek még az egyéb, az ún. üzemeltetési költségek: mértékük havi 3,5-7 márka között van négyzetméterenként.

Jelentős átalakulás várható az üzlethelyiségek piacán az elkövetkező években. A vidéken felfutóban lévő plazaépítés hatására a piaci elemzők szerint egy-két éven belül erős túlkínálat jelentkezhet, amelynek eredményeként várhatóan lejjebb mennek majd a bérleti díjak, mind az új, mind a régi építésű, többnyire ma még önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek esetében.

Az üdülőterületek lakás- és üdülőárai helytől, minőségtől, mérettől, a hozzá tartozó kerttől függően emelkedtek ez évben, bár jóval kisebb mértékben, mint a lakásoké. A Balaton bizonyos (főleg „érintetlen”) részei, a Velencei, Fertő-tó továbbra is népszerű a hazai és külföldi vásárlók, befektetők körében, és lassan kezdenek visszatérni a kedvező, ma még igen olcsó Tisza-tó partra is az érdeklődők. Ez utóbbi vizünk környezete, jelentős, a gyógyturizmust érintő fejlesztések előtt áll, így az itt található ma még olcsó ingatlanokba érdemes tőkét invesztálni. Mint ahogy a lassan „ébredező” föld- és erdőpiacra is, ahol jelenleg a forgalom beindulása ellenére az uniós országokhoz viszonyítva még mindig nyomott árak vannak.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo