Országos ingatlanár-körkép: használt lakások piaca

Az ingatlanpiacon idén folytatódott a korábban megindult folyamat: az építési telkek szegmensében az újlakás-építést és –vásárlást támogató kormányzati kedvezmények hatására az egyéni vásárlók mellett felerősödött a nagy lakásszámú beruházásra alkalmas beépítetlen telkek iránti vállalkozói kereslet, amely bár a korábbinál visszafogottabban, de tovább növelte az árakat. A használt lakások piacán az elmúlt év közepéig „lecsengett” árrobbanás után az árak változatlanul stagnálnak, néhány ingatlantípusban visszaestek, míg az újlakás-piacon a keresletélénkülés és árnövekedés tapasztalható. Ugyanakkor a csökkenő lakásbérleti és iroda-, valamint jelenleg stagnáló üzlethelyiség-díjak mellett valamelyest megmozdultak az országosan alacsony földárak.

A használt lakások piacán az 1998-ban bekövetkezett árrobbanás hatását a négyzetméterárak 2000. május végéig–június elejéig tartó emelkedésében lehetett nyomon követni. A nyári hónapok pangó piaca után tavaly szeptembertől ugyan további árnövekedést prognosztizáltak a piacot elemző szakemberek, ennek mértéke azonban a korábbinál jóval visszafogottabb volt, egyes esetekben meg is állt. Hasonló stagnálás, illetve néhány ingatlanfajta (például a panelek) esetében bizonyos fokú visszaesés tapasztalható 2001. eltelt kilenc hónapjában is, amely egyrészt a fizetőképes kereslet jelentős beszűkülésével, másrészt az új lakásokhoz közelítő, még mindig magasra tartott árakkal, valamint az idei újabb –az új lakásépítést ösztönző – kormányzati intézkedésekkel magyarázható, ami egyre inkább az új lakások piaca felé fordította a vásárlók széles rétegét. A kereslet visszaesésével jelenleg a főváros és a környező települések egy részének használtlakás-piacát a túlkínálat jellemzi, és ez elmondható több, vidéki nagyvárosról is. Kivételt képeznek a befektetői szempontból jó helyen – például a belvárosok sétáló utcáiban és azok környékén – fekvő lakóingatlanok, valamint a fiatalok életkezdését segítő garzonok, melyek esetében általában az évek óta szűk kínálat továbbra is az értéküknél jóval magasabban tartja az árakat. Ez utóbbiak többsége legtöbbször nem is kerül be a forgalmazó cégekhez, mivel a „jobbak” az igencsak borsos áron (6,5-7,8 millió forint között) „kézen-közön” vevőre találnak. A lakáspiac használt szegmensében azonban több elemző cég – közte a GKI Gazdaságkutató Rt. – az elkövetkező hónapokban lassú keresletélénkülést prognosztizál, aminek eredményeként az év első felében tapasztalható lakásár-reálértékcsökkenés után átlag minimum 3%-os árnövekedés várható. Ugyanakkor a lakóingatlanok alapterületének emelkedésével a lakások (és ez az újakra is vonatkozik) fajlagosan olcsóbbak lesznek, ami a használt otthonok tekintetében, például egy 90 négyzetméter fölötti és egy 40 négyzetméter alatti lakás esetében 10% (az új építésűeknél pedig 7%) differenciát jelent. – állítják a GKI elemzői.

A panellakások fővárosi részpiacán – kerülettől függően – a jócskán „megugrott” négyzetméterárak mára többnyire visszaestek: például amíg egy évvel ezelőtt az egyik legnagyobb budai, a Kelenföldi lakótelepen egy 50 négyzetméteres, kétszobás házgyári lakásért 7, míg hasonlóért Őrmezőn már 7,2-7,5 millió forintot is elkértek, a jóval felkapottabb és keresettebb Gazdagréten pedig már 9-9,5 millió forint körül volt az ára, idén tulajdonosaik a gyér érdeklődés hatására 500-1,5 millió forintot is kénytelenek engedni az árból.

A III. kerület lakótelepeinek árai között a már korábban is jelentős árszintkülönbség továbbra is tapasztalható: a legalacsonyabb árat (115-125 ezer forint/négyzetmétert) változatlanul Békásmegyeren kérik, míg a Pók utcában a felújított, jó fekvésű lakások esetében átlag 170-180 ezer forinttal kell a vásárlóknak kalkulálniuk. A pesti oldalon a Kárpát utcai és a Vizafogó, valamint a zuglói Jerney lakótelepek számítanak favoritnak, ahol 156-170 ezer forintos kínálati négyzetméterárakkal találkoznak a vásárlók. Kőbányán, Újpalotán átlagban 100-110 ezer, Csepelen pedig már akár 85-95 ezer forintos négyzetméteráron is megszerezhető egy-egy panellakás.

A budapesti és a nagyobb vidéki városok frekventált (belvárosi, zöldövezeti), hagyományos építésű részein – ahol 2000. év tavaszáig egy-másfél év alatti 100-150, sőt némely esetben 200 százalékos áremelkedést is regisztráltak a forgalmazó cégek – többnyire szintén csendes a használtlakás-piac. Ez a korábbi jelentős áremelkedés elsősorban a külföldi befektetők által keresett budapesti V., VI., illetve I., II., XII. és XIII. kerületek nívós, polgári lakóingatlanjai esetében figyelhető meg, melynek tulajdonosai a lakásárboom lecsengésével sem akarnak engedni a magasra srófolt árból: többségük továbbra is kivár remélve, hogy a pangó tavaszi és nyári hónapok után a késő ősz talán mégis meghozza a vevőt.

A kínálati paletta sokszínű: számos lakást kínálnak például a bel-budai Fillér, Medve, Szabó Ilonka stb. utcai részeken; itt a jobb állapotú társasházi lakások kínálati négyzetméterára idén is 270-300 ezer körül mozog, míg a főváros XI. kerületének sasadi részén most is több, hetvenes években épült ikerház vár új gazdára, 36-45 millió forintért. Ez utóbbi kerület Bartók Béla úti környezetében átlag 180-200 ezer forint körül mozog a felújításra váró lakások négyzetméterára, a felújítottak tulajdonjogát azonban általában már csak 200 ezer forint felett lehet megszerezni. Buda máriaremetei, óbudai területein a hét-nyolc éve felhúzott házak 60-80 millió forint között, az egy-két éve épültek pedig efölött cserélnek gazdát, a Rózsadombon, a Szabadság-hegyen pedig a telkek magas értéke miatt 150 millió forint alatt még régi, öreg házhoz sem igen lehet hozzájutni.

Budapest változatlanul kedvelt területei közé tartoznak a belső (V., VI., VII. IX.) kerületek, amelyek kiemelt részeinek lakásai tavalyig szintén megközelítették, sőt néhány helyen (az V. és VI. kerületek belső magjában, illetve az Andrássy úton) elérték a 250-300 ezer forintos négyzetméterárat, azonban jelenleg itt is érdemes a vásárolni szándékozónak az eladói ár alá „menni”, különösen akkor, ha az ingatlant hónapok óta árulják. A VII. kerület árai ennél továbbra is jóval nagyobb szóródást mutatnak: amíg például a Liget közeli Rottenbiller, Damjanich utcák jobb minőségű lakásainak kínálati négyzetméterára megközelíti a 165-180 ezer forintot, a Garai utca környezetében jóval ez alatt sem találni rájuk vevőt.

A régebbi építésű családi házak kategóriájában a pesti oldal ingatlanjai 2000-re kisebb (20-35) százalékkal emelkedtek a budaiaknál, azonban például az évtizedek óta kedvelt XIV. és XVI. kerületek 10-15 esztendeje tető alá hozott, jó állagú családi otthonai esetében ennél jelentősebb árnövekedéssel, jelenleg 180-220 forint közötti kínálati négyzetméterárral kell jelenleg is a vásárlóknak számolniuk. Ennél lényegesebben alacsonyabbak a négyzetméterárak a XVII. kerületben, ahol a hasonló korúaké 140-170 ezer forint között van, míg Csepelen idén is 130-142 között szóródnak a négyzetméterárak. A főváros környéki települések közül továbbra is Budaörs, Szentendre, Göd, Budakeszi és Solymár a legdrágább, míg a vidéki nagyvárosok esetében Sopron, Szombathely vezeti a listát, de nem sokkal maradnak le a többi határszéli és egyetemi városok, Pécs, Győr, Szeged, Debrecen sem.

Véleményvezér

Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo