Óriásit ugrott előre Magyarország!

Meredeken javult Magyarország helyezése a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális országkockázati rangsorban, amelyben ugyanakkor a súlyos államháztartási és adóssággondokkal küszködő fejlett ipari gazdaságok - köztük az Egyesült Államok és Görögország - lejjebb csúsztak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fennt és lennt
Az Egyesült Államok - amely az idén a 13. helyre került - eddigi legrosszabb helyezését érte el a lista történetében, tükrözve az értékelő közgazdászok aggodalmát, hogy az amerikai államadósság kicsúszhatott az ellenőrzés alól. Amerika a tavaly őszi listán került ki először a felső tízes mezőnyből: tavaszi hatodik helyéről szeptemberben a 12.-ikre esett vissza, és onnan süllyedt most még egy helyezést.
A Euromoney elemzése szerint az idén általánosságban is a szuverén adóssághelyzet volt a legfőbb aggodalom forrása, elsősorban a fejlett ipari térségben, azon belül is az euróövezet déli térségében, Görögországban, Portugáliában és Spanyolországban. Portugália 31. helyezése nem változott, de Görögország a tavaly őszi 30.-ikról a 33.-ikra, Spanyolország a 23.-ikról a 25.-ikre csúszott.
A kelet-európai EU-országok közül a legjobb helyen továbbra is Szlovénia áll, amely a szeptemberben elfoglalt 29. helyéről most a 20.-ikra lépett elő. Csehország a tavaly őszi 38. hely után most a 30., Lengyelország ugyanakkor a szeptemberi 42.-ik helyről a 44.-ikre került vissza.
Az első helyezett ezúttal is Norvégia, 94,05 ponttal a megszerezhető általános 100 pontból. Utána Luxemburg, majd Svájc és Dánia következik, csakúgy, mint a tavaly őszi listán. Az utolsó, 186. helyén változatlanul Zimbabwe áll, a lehetséges 100 pontból 6,00-ot szerezve.

A legnagyobb londoni gazdaságpolitikai magazin által piaci és politikai elemzők értékelése alapján félévente összeállított, 186 országot soroló kockázati listán Magyarország a tavaly márciusi 54. és a szeptemberi 64. hely után most a 46-ikra került. A Euromoney új országkockázati összeállításában - a számos kritérium alapján kialakított osztályzati rendszer alapján - a megszerezhető 100 pontból Magyarország a tavaly tavaszi 57,34 pont és az őszi 55,35 pont után most 62,48 pontot kapott az általános kockázati kategóriában.

A legfontosabb részmutatók közül a magyarországi politikai kockázat pontszáma ezúttal 21,01 lett. Ebben a kategóriában az idén 30 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. Magyarország egy évvel ezelőtt 17,43, tavaly ősszel 16,45 pontot kapott erre a kategóriára, bár az összehasonlításhoz figyelembe kell venni, hogy a Euromoney szakértői az idei lista súlyozási arányait valamelyest átalakították: korábban a politikai kockázat lehetséges legjobb pontszáma 25 volt, vagyis ez a részkategória még 25 százalékos súllyal szerepelt a 100 pont megszerzését lehetővé tévő átfogó összesítésben.

Magyarországnak nem volt hátraléka

A politikai kockázat részmutatója a kormányzati stabilitást, a korrupció megítélését, valamint a szabályozói és felügyeleti környezetet osztályozza, emellett azt is, hogy az egyes országok milyen eséllyel válnak nem fizetővé a kereskedelem-finanszírozási, adósság- és osztalékfizetési kötelezettségek után, illetve tagadják meg a befektetett külföldi tőke hazautalását. A Euromoney által megkérdezett szakértők a magyar gazdaság általános teljesítményére a lehetséges 30 pontból 11,40 pontot adtak. Magyarország tavaly márciusban 7,62 pontot, ősszel 6,32 pontot kapott erre a kategóriára, de akkor még e részmutató súlyozása is 25 százalékos volt a jelenlegi 30 helyett.

A londoni szaklap a szuverén hiteltörlesztési leállások kategóriájában ismét megadta a lehetséges legjobb pontszámot, mivel Magyarországnak az elmúlt félévben sem voltak törlesztési hátralékai. Ennek a kategóriának a súlyozása azonban 5 százalékra változott a korábbi 10-ről, így Magyarország a tavalyi 10 pont után most 5 pontot kapott e részkritériumra. A szintén átsúlyozott hitelminősítési kategória pontszáma arányaiban nem változott: a mostani 7,5 pontos maximumból Magyarország 3,75-öt kapott a tavalyi 10 pontból megszerzett 5 pont után, tükrözve a közepes befektetői magyar adósosztályzatokat.

BBB+, BBB-, BBB
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.
Magyarország adóskockázati osztályzatának kilátását a Standard & Poor's azonban tavaly negatívról stabilra javította vissza, a költségvetési konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést. A másik két cégnél egyelőre negatív kilátás érvényes a magyar besorolásokra.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo