Orbán: Tudjuk hol a helyünk

Munkaalapú társadalomról, a közép-kelet európai országok közeli jövőben várható jó kilátásairól és a keleti nyitásról is beszélt Orbán Viktor a HITA által szervezett Arab-Magyar Gazdasági Fórumon Budapesten.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Új világgazdasági korszak küszöbén állunk, amely komoly kihívásokat tartogat a nemzetgazdaságok számára. Húsz évvel ezelőtt a kommunizmus megdöntése és a piacgazdaság kialakítása volt a feladatunk és a célunk. Akkor azt hittem, hogy ennél nehezebb kérdést számomra a politika nem fog tartogatni. Tévedtem. Az a kihívás, amely előtt Európa és benne Magyarország áll, az legalább ekkora feladat és a tét óriási. ha az európai vezetők nem találják meg a kihívásokra a megfelelő válaszokat, Európa a következő húsz év nagy vesztese lesz. A 2008-ban kirobbant pénzügyi válság, illetve ennek hatásai olyanok, amelyet eddig nem tudtak, nem tudtunk itt Európában kezelni” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az első Arab-Magyar Gazdasági Fórumon Budapesten. A kétnapos rendezvényen – amelyet a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és az Egyesült Arab Kamara rendezett – a magyar befektetési környezet bemutatása az arab világból érkezett üzletemberek számára. A kétnapos fórumra 16 országból csaknem kétszáz arab üzletember és potenciális befektető érkezett Budapestre.

Orbán Viktor Kép:MTI

Orbán Viktor szerint még néhány évvel ezelőtt is bombabiztos gazdasággal rendelkező európai országok óriási problémákkal küszködnek, míg az ismeretlenségből néhány ország a világgazdaság motorjává vált. „Mi úgy gondoljuk, hogy az a kísérlet, hogy megpróbáljuk megmenteni a jóléti államot, nem lehet sikeres. Itt Magyarországon munkaalapú társadalmat építünk, mert csak azok a társadalmak maradhatnak fent, amelyekben a gazdaság alapját a jól végzett munka adja. Egyszerre kellene csökkenteni az államadósságot, növelni a versenyképességet, és közben megőrizni a stabilitást is, olyan feladat, amelyet Magyarország képes végrehajtani, de van egy rossz hírem:  sok más európai ország képtelen lesz erre” – emelte ki a magyar miniszterelnök.

„Hazánk az egyike annak az öt európai országnak, amely képes csökkenteni az államadósságát, politikailag stabil és a hazánkba érkező nagyberuházások azt mutatják, hogy a versenyképességünk is javul. Versenyképesebben és biztonságosabban tudunk mi termelni, mint a világ felemelkedő országai” – hangsúlyozta Orbán Viktor.

A keleti piacokban rejlő lehetőségekről részletesen olvashat a Piac&Profit magazin aktuális számában is!

Áthelyeződő súlypontok

„Természetesen Magyarország tudja a helyét, tudjuk, mekkorák vagyunk a világgazdaságban, nem kergetünk illúziókat és pontosan értjük, miért játszik London, vagy Párizs kiemelkedő szerepet az arab üzleti élet szempontjából, ebben nem is kívánunk versenytársai lenni ezeknek a pénzügyi központoknak” – mondta a miniszterelnök, aki szerint azonban az elkövetkező években a gazdasági súlypontok át fognak helyeződni a közép-kelet európai országokba.  Ennek oka szerinte, hogy a térségnek jók a kilátásai és nem épültek ki nálunk azok a jóléti rendszerek, amelyeket a nyugati államokban most le kell bontani. „Az európai növekedés nagy része Németországgal együtt ebből a régióból fog származni. Amit Magyarország az önök figyelmébe ajánl, az egy olyan térség, amely egy fejlődő régió közepén fekszik, jó infrastruktúrával és megfelelő szakembergárdával rendelkezik.” – vélte Orbán Viktor.

„A mai fórumnak különösen nagy jelentősége van, mint ahogy a magyar kormány is nagy jelentőséget biztosít a keleti nyitás politikáján belül az arab országoknak. Magyarországnak több lábon kell állnia, főként akkor, ha világgazdaság egy jelentős részét komoly pénzügyi-gazdasági válság sújtja” – mondta Szijjártó Péter.

Az államtitkár szerint a két napos fórum keretein belül az arab üzletemberek összesen 87 beruházási lehetőséggel, illetve a projektek gazdáival ismerkednek meg. Ezen belül 35 turisztikai, 17 megújuló energia és zöld energia, 14 kommunikáció és elektronika, 11 élettudományi és informatikai, valamint 9 mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari projekttel. Szijjártó Péter szerint a projektek összértéke 1,947 milliárd euró. Az államtitkár szerint az arab országokba irányuló exportunk megduplázódott, elérte a 3 milliárd dolláros volument 2010 és 2011 között.

A szakértők szerint az orosz piac is nagy lehetőségeket tartogat a magyar kkv-k számára. A lehetőségekről és szabályokról részletesen beszéltek a Piac&Profit és a BKIK közös konferenciáján, melyről itt olvashat részletesen.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo