Optimisták lettünk decemberre

Az online pénztárgépek egy része szinte biztos nem nem indul el január másodikától, a cukornál sem lesz fordított áfa, és a rezsicsökkentések hatása is kérdőjeles, mégis optimisták mind az elemzők, mind a magyar vállalkozók a jövő évet tekintve.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fotó: SXC

2013 a rezsicsökkentés éve volt, ezt el kell ismerni, akár ellenzi valaki, akár támogatja. A Századvég közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a kormány három alkalommal – januárban, júliusban és novemberben – végrehajtott rezsicsökkentéseinek támogatottsága és ismertsége továbbra is kifejezetten magas, az emberek 99 százaléka hallott róla. Emellett a válaszadók több mint háromnegyede (78 százalék) egyetértett a kormány intézkedéseivel, csak minden ötödik (21 százalék) ellenzi azokat. Minden jövedelemkategóriában, így az átlag alatti jövedelműek körében is többségben vannak azok a válaszadók, akiknek a pénzügyi helyzetére kedvezően hatott a rezsicsökkentés. Az intézkedések hatásairól nem ilyen pozitívak a szakértői vélemények: mivel más területeken erőteljesen emelték az adókat és díjakat (e-útdíj tovagyűrűző hatása, a tranzakciós adók miatt megdrágult pénzügyi szolgáltatások, drágább telefon és tv-szolgáltatás, cigaretta és alkohol), így a hatás jó része elvész.

A januárban bevezetett, majd augusztusban megemelt tranzakciós adó érezhető hatással volt a lakossági pénzügyi szolgáltatások díjaira, így aztán a kormány döntött arról, hogy 2014 februártól havi két pénzfelvétel ingyenes az automatákból a lakossági ügyfeleknek. Mivel a magyar fogyasztó erősen árérzékeny, borítékolható, hogy a vásárlók a mostaninál jóval nagyobb számban vesznek ki készpénzt a hó elején és végén a folyószámlákról, és azzal vásárolnak. Ennek viszont az lesz a vége középtávon Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint, hogy egyre több kereskedő adja majd vissza a POS-terminált, megszabadulva a fenntartási költségtől. Ráadásul a bankok – a várakozásoknak megfelelően – egyéb díjaik emelésével igyekeznek kompenzálni a rájuk rótt pluszterhet.

Az évet végigkísérő onlinepénztárgép-sztori terén az év végén sem enyhített a nyomáson a NAV: az adóhatóság figyelmeztetett, hogy minden egyes kereskedőnél átnézi, minden rendben van-e a kasszacserével kapcsolatban. A NAV adatai szerint ugyanis több tízezer kereskedő nem rendelt elektronikus adatkapcsolatra képes kasszát még decemberben sem. Az átállással érintett vállalkozói kör több mint 120 ezer új típusú pénztárgépet rendelt meg a forgalmazók adatszolgáltatása alapján, ami elmarad az adóhatóság által kiadott regisztrációs kódok számától. (Utóbbi a kétszázezret is eléri.) Ezért a NAV célirányos ellenőrzést indít azoknál a vállalkozásoknál, amelyeknél hiányosságot tapasztal. Azok az adózók, akik nem teljesítették az átállás érdekében előírt kötelezettségeiket, mulasztási bírságra, súlyosabb esetben üzletbezárásra is számíthatnak – figyelmeztetett a NAV, annak ellenére, hogy szakértők egyöntetűen állították, lehetetlen január elsejével mindenhol bevezetni az online kasszákat. A NAV azonban ígérete szerint csak azokat fogja büntetni, akik nem teljesítették az online kasszára való átállás feltételeit.

Decemberben kiderült, elutasította Magyarország kérelmét az Európai Bizottság, így jövőre nem alkalmazható a fordított áfafizetés a cukoriparban. A kormány novemberben kérelmezte a fordított áfafizetés bevezetésének engedélyezését a szektorban arra hivatkozva, hogy a cukorkereskedelemben jelentős mértékű az áfacsalásokra épített fiktív jogügyletek aránya. A statisztikák szerint a hazai termelésnél is nagyobb mennyiséget tesz ki a fiktív export. Az áfacsalások értéke tízmilliárd forint körüli lehet. Magyarország széles körben alkalmazza a fordított adózást, többek között a hulladékkereskedelem, az ingatlannal kapcsolatos ügyletek, építési szerelési szolgáltatások vagy akár a zálogtárgy értékesítése kapcsán. Teszi ezt a mezőgazdasági termékek (gabona és fehérjenövények) esetében is 2012. nyarától, jóllehet ezek csak rövid távra (legfeljebb két évre, 2014 nyaráig) szólnak. A sertéságazat esetében viszont a tervezett fordított adózás bevezetését az Európai Bizottság szintén nem támogatta – így végül az áfatartalom csökkentése lett a megoldás.

Az viszont kifejezetten jó hír, hogy felütötte fejét az optimizmus az országban. Az Ernst & Young például 2014-re 2,1 százalékos magyar GDP-növekedést jósolt, amely nemcsak az eurózóna 0,9 százalékos átlagát, de a német 1,7 százalékos bővülést is meghaladhatja. A nemzetgazdasági miniszter által benyújtott költségvetés 2,9 százalékos államháztartási hiány mellett 2 százalék körüli növekedéssel és 2,4 százalékos inflációval számolt. A 18–69 éves korosztály pedig már kevésbé fél a hitelektől: közel harmaduk gondolja úgy, hogy lehet okosan hitelt felvenni, illetve, hogy korrekt feltételeket kínáló pénzintézet esetén nem kell tartani a kölcsön felvételétől. A magyar vállalatok a nemzetközi és a régiós átlagnál is bizakodóbbak, ráadásul egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a földrajzi terjeszkedésre, valamint az innovációra és a kutatás-fejlesztésre.

Reméljük, az általános optimizmus Önre és a cégére is átragad az új évben. Ebben a szellemben kívánunk

Boldog Újévet!

A Piac és Profit csapata

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo