Ömlik a magyar tőke külföldre

A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke 2011-ben a V4-ek közül Magyarországon volt a legmagasabb, és közvetlen külföldi tőkebefektetéseink közel 14 százaléka is a visegrádi országok felé irányult.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2008-ban kezdődött gazdasági válság mind a négy visegrádi országban (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) a külkereskedelem átmeneti visszaesését okozta, de mára megfordult ez a tendencia. A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke 2011-ben a V4-ek közül Magyarországon volt a legmagasabb, és közvetlen külföldi tőkebefektetéseink közel 14 százaléka is a visegrádi országok felé irányult - derült ki az ICEG European Center és a Budapesti Gazdasági Főiskola a Visegrádi Négyek gazdasági folyamatait vizsgáló nemzetközi konferenciáján.

(A lengyelek és a csehek jóval elégedettebbek saját anyagi helyzetükkel és az országuk  gazdaságával, mint a szlovákok vagy a magyarok, a lakosság várakozásai tekintetében viszont alig van különbség a visegrádi négyek lakosainak véleménye között - derül ki a CEORG (Central European Opinion Research Group) kutatási együttműködése keretében készült legfrissebb TÁRKI-kutatásból.)

A válság mind a négy visegrádi országban a külkereskedelem átmeneti visszaesését okozta, majd ez a tendencia 2009 folyamán - Magyarország esetében novemberben, a másik három ország esetében már az év közepe táján - megfordult. Hazánkban ez részben a válság hatására csökkenő fogyasztási és beruházási visszaesésnek, illetve az ennek következtében továbbra is a 2008-as szint alatt maradó importnak volt köszönhető, részben pedig a hazai hozzáadott érték növekedésének tudható be.

Dr. Szemlér Tamás, az ICEG EC munkatársa, a BGF oktatója szerint a tőkebefektetések terén érdekes fejlemény, hogy a térség országai a közvetlen külföldi működőtőke-befektetéseknek immár nemcsak célpontjai, de egyre fontosabb forrásai is. A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke a visegrádi országok közül Magyarországon a legmagasabb: 2011-ben 1847 euró volt."

A visegrádi országok egymás közti gazdasági kapcsolatrendszeréből egyértelműen kiemelkedik a cseh-szlovák reláció. Magyarország számára a visegrádi országok közül a legfontosabb külpiac Szlovákia - 2011-ben összexportunk 3,3 százaléka irányult északi szomszédunk felé -, míg legfontosabb behozatali forrásunk e körből Lengyelország - 2011-ben összimportunk 4,8 százaléka származott innen. A befektetések tekintetében kiemelendő, hogy a Magyarországról eszközölt közvetlen külföldi tőkebefektetések közel 14 százaléka a visegrádi országokba irányult.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo