Nőtt az idegenforgalom bevétele

2001. január-augusztusban 4,2 millió vendéget és 13,5 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyek, ami az előző év azonos időszakához képest 1,5, illetve 1%-os növekedést jelent.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A megelőző évinél 7%-kal több, összességében 59 milliárd forint szállásdíjbevétel keletkezett a kereskedelmi szálláshelyeken. A Magyar Nemzeti Bank előzetes adatai szerint az idegenforgalomból 2 926 millió euró bevétel származott, folyó áron 19,3%-kal meghaladva az egy évvel ezelőtt mért adatot.
A kereskedelmi szálláshelyek az első nyolc hónap során 2,2 millió külföldi vendéget regisztráltak, akik 7,9 millió vendégéjszakát töltöttek el. Mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma 4%-kal növekedett az elmúlt év azonos időszakához képest.
A vendégéjszakák mintegy kétharmadát a szállodákban töltötték el a külföldi turisták, a tavalyihoz képest átlagosan 5%-os a növekedés. A legnagyobb mértékű növekedést az ötcsillagos házak produkálták, ezek a vendégforgalom egytizedét fogadták. A gyógyszállodákba irányult a forgalom egynyolcada, ez azonban nem érte el az elmúlt évi szintet (96%). Az alacsonyabb kategóriájú szállodákban és a panziókban csökkent a külföldivendég-forgalom, a többi szállástípus esetében kismértékű növekedés tapasztalható.
A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégéjszakák több mint felét az Európából érkező vendégek töltötték el. Kiemelkedő súlyt (40%) képviselnek a német turisták vendégéjszakái, melyek száma azonban csökkent az előző év azonos időszakához képest. Megélénkült a bolgár, a svéd és a francia vendégforgalom; az ázsiai és afrikai országokból érkező turisták száma erőteljes növekedést mutat.
Augusztus végéig 2 millió belföldi vendég mintegy 5,6 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, ez az előző év első nyolc hónapjához lépest 1, illetve 3%-os csökkenést jelent. A legnagyobb volumenű belföldivendég-forgalmat a szállodatípusú egységek közül továbbra is a két-, háromcsillagos házak és a panziók bonyolították le. A belföldi vendégéjszakák száma az egycsillagos szállodákban csökkent a legnagyobb mértékben.
A szállodák a vizsgált időszakban 48%-os szobakihasználtsággal működtek. A négy- és ötcsillagos házak 60% fölötti szobafoglaltságot produkáltak.
Augusztus végéig összesen az előző évinél folyó áron 7%-kal több, 59,4 milliárd forint szállásdíjbevételhez jutottak a kereskedelmi szálláshelyek. Ennek az összegnek 77%-a külföldi turistáktól származott.
Egy vendégéjszakára a szállodákban 6300 forint szállásdíjbevétel jutott a vizsgált időszakban, ez összességében 4%-os növekedést jelent.
Január-augusztusban egy kiadható szállodai szobára 1284 ezer forint szállásdíjbevétel jutott, 4%-kal több, mint 2000 hasonló időszakában. A különbség az egy- és az ötcsillagos házak között közel hússzoros.
A kereskedelmi szálláshelyeken a szállásdíjak mellett a vendéglátásból országosan 23 milliárd forint, az egyéb szolgáltatásokból 19 milliárd forint bevétel keletkezett. A kereskedelmi szálláshelyek és vendéglátóipari egységek szállásdíjakból, vendéglátásból és egyéb kapcsolódó szolgáltatásokból származó árbevétele hét hónap alatt csak 4%-kal bővült, miközben a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás együttes árindexe 114,6% volt.
A vizsgált időszakban a tavalyinál 3%-kal több, 22 millió külföldi látogató érkezett hazánkba. Csehországból és Jugoszláviából a beutazások száma 31, Lengyelországból 21%-kal növekedett; Ausztriából, Németországból, Horvátországból csökkent a látogatók száma. Az Európai Unióból és az OECD-országokból érkezők számát vizsgálva az év első nyolc hónapjában 3, illetve 2%-os csökkenés állapítható meg. Az Európán kívüli területekről (Amerikai Egyesült Államok, Japán, Izrael) augusztus végéig nőtt a beutazók száma.
A nyolc hónap során a magyar állampolgárok 7,5 millió alkalommal utaztak külföldre. A szlovén, a horvát és a román határszakaszon visszaesést mértek, az ukrán, a szlovák és az osztrák határon élénkült a kiutazó forgalom. A repülőgéppel utazók száma – az összes utasok számának 7%-a – egyhuszadával esett vissza.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo