Nem áltatjuk magunkat: a legrosszabb még hátravan

A magyar megkérdezettek nagy része a munkanélküliséget tekinti a legsúlyosabb problémának, amellyel hazánknak szembe kell néznie - derül ki a 2009 őszén végzett közvélemény-kutatás eredményeit összegző Eurobarometer-jelentésből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a világ és az EU gazdasági helyzetét tekintve a magyarok harmada számít pozitív fordulatra az elkövetkező egy évben, addig saját, illetve Magyarország gazdasági életében csupán 14 százaléka vár javulást.

Az aktuális helyzetet tekintve a magyarok 42 százaléka nyilatkozta 2009 őszén, hogy elégedett az életével. A korábbi felmérések eredményeihez hasonlóan Magyarországot csak Bulgária előzi meg elégedetlenségben (a tagállamok közül csak Romániában, Bulgáriában és Magyarországon vannak többségben az életükkel elégedetlenek). Érdekes, hogy ez az elégedettségi mutató a válság ellenére is kimagasló maradt több skandináv, illetve Benelux-államban, Dániában, Luxemburgban, Svédországban, Hollandiában és Finnországban a megkérdezettek legalább 95 százaléka pozitívan nyilatkozott jelenlegi élethelyzetével kapcsolatban. Az uniós átlag e tekintetben 78 százalék.


A magyarok 42 százaléka elégedett, ami az utolsó előtte helyre elég az unióban - forrás: EB

A legrosszabb még hátravan

A jelentésből kiderül, hogy a megkérdezettek többsége hazánkban (56 százalék) és az EU átlagában (54 százalék) is úgy látja, hogy a válság munkaerőpiaci hatásait tekintve a legrosszabb még hátravan. A magyarok az EU átlagával megegyező arányban (38 százalék) nyilatkozták, hogy a munkahelyeket érintő negatív hatás már elérte a csúcsot és innen kezdve apránként javulás várható. Mind a magyarok, mind az EU lakosainak kétharmada gondolja úgy, hogy hatékony megoldás lehetne a válság ellen, ha nemzetközi szinten szélesebb hatáskörrel bírna az EU a pénzügyi szolgáltatások szabályozásában.

A pénzügyi és gazdasági területeket közvetlenül érintő intézkedések mellett a magyarok közel harmada a munkanélküliek támogatását is előtérbe helyezné a válság elleni küzdelemben. Közel ennyien jelezték továbbá, hogy erősítenék a legszegényebbek felkarolása mellett a kis- és középvállalatok támogatását is hazánkban.

Pozitívabbnak bizonyultak a magyarok az európai átlagnál az EU-ba vetett bizalmat tekintve. Az előző Eurobarométer-felmérés óta eltelt időszakban Magyarországon 4 százalékponttal, azaz 53 százalékra nőtt azok aránya, akik megbíznak az EU-ban. Ez 5 százalékponttal haladta meg az összes tagország átlagát.

A felmérésben résztvevők harmada helyesli, hogy Magyarország az EU tagjává vált. A többség úgy véli azonban, hogy az EU tagjának lenni se nem jó, se nem rossz dolog. Kimondottan negatív eredményeit látja hazánk csatlakozásának a megkérdezettek ötöde. A fél évvel korábbi felméréshez képest 2009 őszén viszont 3 százalékponttal nőtt az Európai Monetáris Unió és az egységes fizetőeszköz bevezetésének támogatottsága hazánkban.

Uniós pozitívumok

A magyarok több mint harmada szerint kedvező fejlemények tapasztalhatók az EU-ban. Nem sokkal kevesebben helyezkedtek semleges álláspontra ebben a kérdésben, és 27 százalék szerint kimondottan rossz a jelenlegi irány. A fél évvel korábbi felmérés eredményeivel összehasonlítva 8 százalékpontot emelkedett az EU jelenlegi folyamatait pozitívan értékelők aránya.

Hazánkban és az EU átlagában is a megkérdezettek alig több mint fele volt elégedett azzal, ahogyan a demokrácia működik az EU-ban. Saját hazájukra vonatkoztatva hasonló arányban elégedetlenek az EU polgárai. A magyarok sokkal kevésbé tartják megfelelőnek a demokrácia működését hazánkban (23 százalék), mint az EU-ban.

A teljes jelentés letölthető innen.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo