Nem adhatja ki banki adatainkat Brüsszel az USA-nak

Az Európai Parlament nem adta hozzájárulását ahhoz az átmeneti megállapodáshoz, amely lehetővé tenné, hogy a SWIFT-rendszeren keresztül banki adatokat adjanak át az Egyesült Államoknak. A képviselők nem látták biztosítottnak az adatok védelmét, a kölcsönösség hiányára hivatkoztak és aránytalannak találták a rendelkezéseket. Ezzel az USA és az unió aláírt egyezmény nem léphet hatályba. Az EP új tárgyalásokat javasolt. - írta a szervezet közleményében.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Parlament csütörtökön 378 igen, 196 nem, 31 tartózkodó vokssal elutasította az adatok átadásáról aláírt EU-USA átmeneti megállapodást. A képviselők arra kérték a Bizottságot és a Tanácsot, hogy kezdeményezzenek tárgyalásokat egy új, hosszú távra szóló egyezmény megkötéséről.

Az EP a végső döntés előtt 290 igen, 305 nem, 14 tartózkodó szavazattal elutasította azt a néppárti - konzervatív-reformista javaslatot, hogy halasszák el a voksolást.

Vita a szavazás előtt

Az EP szerdán tartott vitát az ideiglenes megállapodásról. A téma jelentéstevője, Jeanine Hennis-Plasschaert (liberális, holland) azt mondta, a bankadatok felhasználása szükséges a terrorizmus elleni harcban, de "a Tanács nem volt elég kemény" az adatvédelem terén. A képviselő csalódásának adott hangot, amiért az EU "továbbra is az Egyesült Államokba szervezi ki a biztonsági szolgálatait, mindenféle kölcsönösség nélkül".

A soros elnökség részéről Alfredo Pérez Rubalcaba azt mondta, a terrorizmus finanszírozását nyomon követő program (TFTP) "értékes eszköz, amely lehetővé teszi a terrortámadások megakadályozását". Szerinte az egyezmény elegendő adatvédelmi garanciát tartalmaz. Pérez Rubalcaba hozzátette, nagyon rövid időn belül nincs lehetősége új tervezet beterjesztésére, reméli azonban, hogy "pár hónapon belül" ismertetheti a képviselőkkel az amerikai féllel folytatott tárgyalások eredményét.

A belügyekért felelős biztos, Cecilia Malmström úgy vélte, a SWIFT-egyezmény nem csak az Egyesült Államok, hanem mindenki számára előnyös. Hozzátette, a Bizottság számára Jean-Louis Bruguière bíró által készített jelentés megerősíti, hogy a TFTP fontos információs eszköz a terrorizmus elleni harcban. A biztos azt mondta, "komoly biztonsági veszélyt" jelentene, ha a parlament elutasítaná az egyezményt.

"Egyenlő súllyal akarjuk biztosítani a biztonságot és az adatvédelmet" - mondta Ernst Strasser (néppárti, osztrák), hozzátéve, hogy a szöveg létrejötte nem volt megfelelő. "A Tanács tett pár bátorító jelzést, de nem ment túl ezen" - mondta a néppárti szónok.

Martin Schulz (szocialista, német) szerint az alapvető jogokkal összhangban nem lévő egyezmény aláírásával hibáztak az uniós kormányok. Szerinte "ez egy rossz egyezmény, amit egyszerűen nem támogathatunk".

Az EP kulcsfontosságú döntés előtt áll - mondta Sophia In't Veld (liberális, holland). Szerinte a Tanács válaszai nem voltak megfelelők, és "a választóknak tudniuk kell, hogy nagyon komolyan vesszük az adatvédelmet" - tette hozzá.
"Nem késleltetnünk kell az egyezményt, hanem le kell szavaznunk" - mondta Rebeca Harms (zöldpárti, német). Szerinte az egyezmény jogsértő lenne, és szégyenletes, hogy a Tanács elutasította a konstruktív párbeszédet.

Timothy Kirkhope (konzervatív-reformista, brit) szerint felháborító a Tanács eljárása a parlament felé. Az EP hozzájárulási jogát nem lehet visszaható hatályú eszközként használni - mondta. A képviselő hozzátette: "végre kapunk adatvédelmi biztosítékokat a Tanácstól és a Bizottságtól, de még időre van szükségünk".

"Kétes eljárás" során, a parlament megkerülésével kötötték az átmeneti megállapodást - mondta Lothar Bisky (egyesült baloldali, német).

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo