Nem rengette meg a globális piacot a vámháború

Az év első felében kiélesedő kereskedelmi háború érezhető bizonytalanságot eredményezett a piacokon, azonban a fejlett részvénypiacokon ez sem állította meg a növekedést és az év végéig a feltörekvő piacokon is emelkedés várható.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A különböző befektetési eszközök árfolyama az év eleje óta leginkább csak a fejlett országokban növekedett, miközben a feltörekvő piacok komoly visszaesést szenvedtek – olvasható a K&H elemzésében. Az év hátralevő részében azonban szűkülhet a szakadék a két részvénypiaci eszközosztály között, és az alulárazott hazai tőzsdére is érdemes odafigyelni.

A szenátusi választásokig velünk marad a kereskedelmi háború

Hova tegyük a pénzünket, hogy legalább ne veszítsünk?
Az aktuális alapkamat mellett aligha várható infláció feletti hozam kockázatmentes befektetéstől. A magasabb hozamlehetőséget kínáló részvénypiacokat azonban okosan kell „használni” ahhoz, hogy az ingadozások miatt ne a veszteségünk, hanem a hozamunk emelkedjen.
A november 8-i szenátusi választásokig Trump elnök biztosan nem fogja kiadni a kezéből az amerikai gazdaság védelmezője adukártyát, így a – főként a feltörekvő piacokat sújtó – bizonytalanság továbbra is velünk marad, az azonban már most látható, hogy nem eszkalálódik tovább a vámháború, és nem válik globális méretűvé. „A kereskedelmi háború újabb intézkedéseire vonatkozó napi hírek egyre kevésbé mozgatják meg a piacokat, és az idei és jövő évi globális növekedési kilátások is csupán minimálisan mérséklődtek, így 2018-ra 3,8%-ot, jövőre pedig 3,6%-ot jeleznek előre. A kedvező növekedési kilátások miatt a Fed idén még egy, jövőre pedig további 3 kamatemelést valószínűsít, miközben az eszközvásárlási program során felhalmozott 4300 milliárd dolláros eszközállomány lassú, fokozatos leépítését is beütemezte, októbertől már havi 50 milliárd dolláros eszközállomány csökkentéssel” – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

Európa: változó kockázatok?   

Alig múlt el a török líra árfolyamválsága körüli aggodalom, máris itt az olasz költségvetési hiány okozta botrány, és a Brexit tárgyalások sem vezetnek eredményre. „A politikai feszültségek egyelőre nem enyhülnek, a vállalati szektort pedig a kereskedelmi korlátozások okozta bizonytalanság terheli. Miközben ugyanis a piacok már-már hozzászoktak a kereskedelmi háború újabb és újabb bejelentéseihez, addig a cégeknek erőteljes bizonytalanságot okoz, hogy nem tudják, mi vár rájuk, hol érdemes beruházniuk, vagy akár át kell-e helyezniük a termelést a vámok kikerülése érdekében. Emiatt a szolgáltató és feldolgozóipari cégek várakozásai mérséklődtek, és a beruházások visszatartása jellemző, ami nem kedvez az európai részvénypiacoknak” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás. Az EKB ennek megfelelően továbbra is óvatos: az októbertől már csak havi 15 milliárd eurós eszközvásárlási program év végi kifutását követően sem várható az eszközállomány szűkítése, és egy esetleges kamatemelés is csak 2019 második felében lehet esedékes.

Magyarország: az olcsó Blue chipekre érdemes odafigyelni

Az elmúlt negyedévben a kockázatkerülés fokozódása, valamint a Törökország és Argentína körüli aggodalmak miatt a feltörekvő piacokat erőteljesen elkerülték a befektetők, ez pedig a magyar eszközök eredményére is rányomta bélyegét. Az Argentínának adott IMF hitelnek és a török líra stabilizálódásának köszönhetően azonban ezek a feszültségek mérséklődtek.

Az év hátralevő részében a feltörekvő piacok év eleje óta tapasztalható visszaesése mérséklődhet - ha a novemberi időközi választásokat követően Trump elengedné a kereskedelmi háború témáját, és közelednének egymáshoz a felek álláspontjai - csökkentve a fejlett és feltörekvő részvények teljesítménye közötti igen erőteljes különbséget. „A globális feszültségek enyhülése és a magyar gazdaság erőteljes növekedése egyaránt kedvező hatással lehet az eddig a globális trendekkel összhangban lejtmenetbe kapcsoló hazai eszközök számára. Az év hátralevő részében ezért érdemes odafigyelni a hazai részvényekre, hiszen az olcsónak tekinthető papírok jó beszállási lehetőséget jelenthetnek” – tanácsolja a befektetési szakember.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo