Nem prioritás itthon a pénzmosás elleni küzdelem

Üdvözlendő, hogy emelkedőben van a pénzmosási ügyekben indított eljárások száma Magyarországon, azonban a jelenleginél is határozottabb fellépésre lenne szükség a hatóságok részéről - emelte ki friss jelentésében az Európa Tanács pénzmosás elleni bizottsága (Moneyval).

A Moneyval szakemberei azt értékelték, hogy a 2010-ben elfogadott legutóbbi jelentés óta mennyiben felelt meg a magyar hatóságok tevékenysége a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni nemzetközi sztenderdeknek. Bár a bizottság jelentése elismeri, hogy az illetékes magyar szervek tudatában vannak a pénzmosás jelentette számos fenyegetésnek, arra figyelmeztet, hogy ezekről részletesebb elemezést kellene készíteni. Mint írták, a pénzmosás elleni küzdelem nem számít "prioritást élvező célkitűzésnek" Magyarországon.

Kép:PP archív

A pénzmosási ügyekben indított vádemelések száma nem áll arányban a Magyarországon azonosított kockázatokkal és veszélyekkel. A hatóságoknak a pénzmosás minden formája ellen ugyanolyan hatékonysággal kellene fellépniük, márpedig mindössze korlátozott számban foglalkoznak a "strukturált" pénzmosási módszerekkel - olvasható a kommünikében.

A bizottság mindemellett megállapította, hogy a magyar szervek nagyrészt hatékony rendszert működtetnek, ami különösképpen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal központi hivatalának szervezetében működő Pénzmosás Elleni Információs Iroda tevékenységének köszönhető (ld. keretes írásunkat). A Moneyval arra is kitért, hogy az érintett hatóságok hatékonyan vesznek részt a nemzetközi együttműködésben.

Mikor kezd el ránk figyelni a NAV?
Mely ügyletük minősülhet pénzmosás szempontjából gyanúsnak? És tudta, hogy egy-egy pénzmosásgyanús ügylet bejelentéséről a NAV bizonyos esetekben első kézből értesül – és kezdeményezhet ez alapján ellenőrzést nálunk?
A jelentésben felszólították Magyarországot a még fennálló jogi akadályok elhárítására annak érdekében, hogy teljes mértékben büntethetővé tehessék a terrorizmus finanszírozását. A közlemény szerint a szervezet javaslatot tett olyan bűnüldözési részlegek felállítására, amelyeknek a terrorizmus finanszírozása elleni harc lenne a feladata.

Magyarországnak jövő év decemberében kell majd jelentést készítenie a strasbourgi székhelyű, 47 országot tömörítő Európa Tanács pénzmosás elleni bizottsága által tett javaslatok végrehajtásáról.

Harc a pénzmosás ellen – de milyen áron?
A pénzmosás megelőzése az egyik legfontosabb területe a compliance-nek. 2015-ben az Európai Parlament megszavazta a 4. pénzmosás elleni uniós irányelvet (2015/849), azzal a céllal, hogy hatékonyabban fellépjen a pénzmosás, az adóbűncselekmények és a terrorizmus finanszírozásával szemben. A tagországoknak 2017 júniusáig kell átültetniük az irányelvet a jogrendszerükbe.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo