Nem hatotta meg Amerikát a Brexit

Nem nagyon hatotta meg Amerikát a Brexit, legalábbis ez olvasható ki a bézs könyvből. Az amerikai gazdaság alapvetően továbbra is moderált fellendülésben van, miközben egyre égetőbb a szakképzett munkaerő hiánya. Ugyanakkor néhány régióban ugyan aggódnak a Berxit miatt, de voltak olyanok is akik inkább a befektetések aktiválódására számítanak az európai bizonytalanság miatt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Azaz inkább az amerikai biztonságnak örültek. Már a választásoktól való félelem is megjelent a riportban. A hitel kereslet is emelkedett, de nagyon szórt volt az egyes régiók között. Míg pl. Dallasban nagyon gyenge volt addig St. Louis-ban erőteljes volt a hitel kihelyezés intenzitása. Mindeközben a Dow Jones és az S&P500 is új csúcson zárt, még ha csak kicsivel a korábbi csúcs záró érték fölött. Ugyanakkor a DAX korrigált, akár csak a BUX index is. A mai napon folytatódhat a DAX és BUX indexben is a technikai korrekció. Ugyanakkor a DAX index már tegnap is erővel fogadta és csinálta ezt a dolgot. Így nem lenne meglepő, ha ma letesztelné a 10.050 pont környékén levő 200 napos mozgóátlagot „rendesen” - írják reggeli elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. szakértői.

Kép: Pixabay

Nemzetközi hírek USA - Oldalazással telt a kereskedés a tengerentúlon, végül zárásra sem sikerült látványosan elmozdulniuk az indexeknek (Dow Jones 0,13%, S&P500 0,01%, Nasdaq -0,34%). - Tegnap érkezett a Fed Bézs könyve, amely szerint mind a 12 körzetben mérsékelt ütemben javult a gazdaság. A munkaerő-piaci feltételek továbbra is „stabilak maradtak”, a bérinfláció pedig „mérsékelt ütemű”. A feldolgozóipar javulást mutatott, az ingatlanpiacon pedig továbbra is pozitív folyamatok láthatóak. Szintén egy fontos információ, hogy a fogyasztói kiadások gyengülésének a jeleit látják a döntéshozók. - A Philadelphiai Fed elnöke Patrick Harker szerint akár két további kamatemelés is jöhet idén, és 2018 végéig megközelítheti az alapkamat a 3%-ot. Harker szerint az infláció jövőre érheti el a jegybank célját. A döntéshozó nem tart a Brexit negatív hatásaitól az USA gazdaságára nézve. - A Yum Brands részvényei 4%-ot emelkedtek a zárás utáni kereskedésben a gyorsjelentés számaira. A bevételek 3%-kal 3 milliárd dollárra estek, míg az EPS 69 centről 75 centre emelkedett. A piac 3,1 milliárdos bevételt és 74 centes profitot várt részvényenként. A KFC értékesítései 6%-kal a Taco Bell- é 2%-kal, a Pizza Hut-é pedig 1%-kal nőttek az előző negyedévhez képest. A kínai egységet október 31-ével fogják leválasztani a cégről a menedzsment közlése szerint. - A JP Morgan piacnyitás előtti számaira érdemes lesz figyelni, amit a holnapi napon a Citigroup és a Wells Fargo követ majd.

Európa - Az európai indexek közül a DAX index 0,3%-ot esett, a FTSE 100 index 0,1%-ot esett, miközben a CAC40 index nullában zárt. - A várakozásoknak megfelelően Therese May lett Nagy-Britannia miniszterelnöke. Az eddigi külügyminiszter Philip Hammond pénzügyminiszteré avanzsált, George Osborne, az előző tisztséget betöltő kormánytag pedig távozik a kormányból. A külügyminiszteri posztot London volt polgármestere Boris Johnson lett, aki a Brexit tábor frontembere volt. Az EU tagság megszüntetéséről szóló tárgyalásokat viszont nem ő vezeti, hanem a frissen megalakuló Brexit-minisztérium, amelyet a Konzervatív Párt veterán politikusa, David Davis vezet majd. - A Bank of England mai kamatdöntő ülésén 7 év után jöhet először kamatvágás. Az elemzők többsége 25 bázispontos kamatvágást vár, aminek hatására a 0,5%-os kamatszint 0,25%-ra csökkenhet. A kérdés nem az lesz, hogy a jegybank lazít-e, hanem inkább az, hogy milyen formában és mekkora mértékben. Ennek kapcsán pedig a font gyengülésére kell számítanunk rövid távon. - Az euró zónás ipari termelés májusban a várt 1,4% helyett csupán 0,5%-kal emelkedett év/év alapon.

Olaj, arany - 45,4 dollárra esett a WTI típusú kőolaj árfolyama, miután Amerikában váratlanul nőtt a finomított készletek állománya. A DOE adatai alapján az olajkészlet a várt 2,2 millió csökkenés helyett 2,5 millió hordóval esett vissza, de a finomított termék esetében a várt enyhe csökkenés helyett 4 millió hordóval ugrott meg a készlet. Ami azért is fura, mert a mostani készletadatok tartalmazzák a július 4- ei nemzeti ünnep hatását is, ami jellemzően megnövekedett keresletet generál. Az EIA adatai alapján Amerikában 8. hete folyamatosan csökken a kőolaj kitermelés volumene. - Az arany árfolyamában különösebb mozgás nem volt látható, ma reggel 1333 dollárt kell adni egy uncia nemesfémért.

Devizák - Ismét egy volatilis napja volt a forintnak. Az EUR/HUF devizapár napközben leszúrt 313 forintig, de a hazai fizetőeszköz erősödése megtorpant és délutánra visszakorrigált az árfolyam a 30 napos mozgóátlag alá, amely 314-nél húzódik. Gyakorlatilag a negyedik napja nem tud kimozdulni az árfolyam a 200 és a 30 napos mozgóátlagok közül. - Az EUR/USD devizapár napokkal ezelőtt pattant vissza az 1,1-es szintről, és azóta is stabilan emelkedik az árfolyam. A tegnapi Fed Bézs könyv nem okozott komolyabb mozgást a devizapárban, a mostani emelkedést az 1,114-nél található 20 napos mozgóátlag állította meg.

Távol-Kelet - Oldalazás jellemezte az ázsiai tőzsdéket. A Nikkei 0,7%-ot emelkedett, a Shanghai index 0,3%-ot csökkent, a Hang Seng index értéke pedig nem változott. - Bár tegnap még cáfolták a helikopterpénz alkalmazásának a lehetőségét Japánban ma már mégis mint lehetséges eszközként említették. Ennek hatására a jen erőteljesen gyengült, az USDJPY árfolyam egészen 105,6-ig emelkedett. - A 82 éves japán császár bejelentette lemondási tervét, amihez a törvények átalakítására is szükség van, hiszen a mostani szabályok nem tartalmazzák azt, hogy a császár lemondhatna, így mindenképpen váratlan lépésről beszélhetünk. - A császár bejelentésének némi részvénypiaci vonzata is van, hiszen jelentős, több esetben 10% körüli emelkedéssel reagáltak a japán nyomdaipari vállalatok, ugyanis az összes hivatalos dokumentumot cserélni kell. Ennek oka az úgynevezett birodalmi naptárrendszer.

Határidős piacok - Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel.

Vállalati hírek - A Magyar Telekom 442 forintos átlagáron 266 ezer darab saját részvényt vásárolt, melyeket a 2016. május 2-án bejelentett Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében tervez felhasználni. A program keretében legfeljebb 1,6 millió darab részvényt vásárolhat a Telekom. Mivel a részvényvásárlás egy korábban már bejelentett program része, így a bejelentés kapcsán árfolyamhatásra nem számítunk.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo