Nagy pofon vár jövőre Magyaroszágra

Miután nyáron már érezni lehetett valamit a magyar gazdaság gödörből való kiekecmergésén, beütött a pénzügyi világválság. Nyugat-Európa egyelőre ismeretlen mértékben zuhan jövőre recesszióba (ez a növekedés két egymást követő negyedévben való csökkenését jelenti), Magyarországra is ismeretlen mértékű visszaesés vár. Egy biztos: a növekedés jövőre legfeljebb egy százalék lehet, nő a munkanélküliség, és mérleghiány, viszont ha nem gyengül nagyon a forint, csökkenthet az infláció - vetíti előre a gyenge 2009-et az ICEG EC legfrisebb, negyedéves előrejelzése.

Vészes lassulás

A világgazdasági folyamatok alapvetően rajzolják át a magyar gazdaság jövőjéről alkotott képünket. A globális pénzügyi válság szeptember-októberben súlyosbodott, amely befektetők kockázati étvágyának visszaesését, a finanszírozási lehetőségek szűkülését eredményezte. A fő exportpiacaink lassulnak, Nyugat-Európára recesszió vár, melynek mértéke egyelőre ismeretlen. Az bizonyos, hogy a külső kereslet nem lesz képes tovább húzni a magyar gazdaságot. Egyedüli pozitívum az olaj, az élelmiszerek és más nyersanyagok áresése, amely a hazai dezinflációt is segíti.

Bár a nyári hónapokban még a gazdaság lassú talpraállását mutatták a statisztikák, a hitelkínálat és a külső kereslet beszűkülése drámaian rontja a növekedési kilátásokat. Felhasználási oldalon a lakossági fogyasztás ugyan túljutott a mélyponton, de nem lesz képes húzni a növekedést. A beruházásokat a hitelszűke, a romló kilátások és a költségvetés mozgásterének csökkenése fogja vissza, míg a nettó export növekedési hozzájárulása az export visszaesése miatt negatívba vált 2009-ben. Az idei év 1,7%-os növekedését jövőre még szerényebb 1,1% követheti. (Ezt ma a pénzügyminiszter is elismerte, félretéve kincstári optimismusát.) Sőt, mivel a nemzetközi válság mélypontját egyelőre nem látjuk, még a recesszió sem zárható ki. (A szűkebb vett régiónkban más országokra ennél jobb év vár: előrejelzések szerint Közép-Kelet-Európában átlagosan 4 százalék feletti növekedés várható...)

Infláció, munkanélküliség

A reálgazdasági problémák a munkapiacon is éreztetik hatásukat. A munkanélküliség az év első felében még mérséklődött - igaz, csökkenő foglalkoztatás mellett. Az előttünk álló időszakban viszont a munkanélküliségi ráta elérheti, sőt meghaladhatja a 8%-ot, míg a reálkeresetek 2009-ben legfeljebb stagnálnak majd.

A nyersanyagárak csökkenése és a gyenge belső kereslet hozzájárul a dezinfláció folytatódásához, mely a legutóbbi időszakig a vártnál gyorsabb ütemben zajlott. Amennyiben a forint árfolyama visszatér a 250 Ft/euró körüli szinthez, az infláció üteme 2008-ban átlag 6,3%, 2009-ben pedig 3,8% lehet; 260-270 Ft/euró körüli árfolyam esetén ennél 0,2-0,4 százalékponttal magasabb lehet a jövő évi ütem. Bár az infláció kedvezően alakul, a pénzügyi válság és Magyarország sérülékenysége miatt idén az ICEG még nem vár jegybanki kamatcsökkentést - ez 2009-ben kezdődhet meg.

Mérlegek mínuszba

A költségvetés 2008-ban is a konvergencia-pályán maradt, sőt volt benne annyi tartalék, hogy a befektetői bizalom erősítésére leszállítsák az idei és jövő évi hiánycélt. Bár a költségvetés átdolgozás alatt áll, az ICEG elképzelhetőnek tartja az idei 3,4% után akár a tervezettnél kissé jobb, 2,8%-os hiány teljesítését is 2009-ben. Bár a költségvetési felelősség intézményrendszere erősödhet, a kutatóintézet továbbra is hiányolja azokat a kiadási oldali illetve adóreformokat, amelyek a gazdaság potenciális növekedési ütemét emelhetik.

Az export visszaesése miatt a kereskedelmi mérleg aktívuma 2009-ben csökken. Bár az országban működő külföldi cégek jövedelmezősége mérséklődik, a bizonytalanság miatt erőteljesebb profit-repatriálásra számítunk, és drágul az adósság típusú külső finanszírozás. Így a külső finanszírozási igény a 2008-as javulás után jövőre ismét nő majd, a GDP 3,3%-áig. Emiatt a bruttó külföldi adósság is tovább emelkedik, megközelítve a GDP összegét.

Az ICEG teljes jelentése letölthető a kutatóintézet weboldaláról.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo